JBGF:s CD-skiva: Skillnad mellan sidversioner
Edis (diskussion | bidrag) (fösaml länkar) |
Ingen redigeringssammanfattning |
||
(23 mellanliggande sidversioner av 5 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Jönköpingsbygdens Genealogiska Förening]] ( | [[Jönköpingsbygdens Genealogiska Förening]] (JBGF) har samlat avskrifter av [[ministerialböcker]]na (född-vigda-döda) i Jönköpingstrakten med omnejd. Den nya CD:n, som lanserades på Släktforskardagarna i Växjö 2018, är nummer 6 i ordningen som producerats med [[Sveriges Släktforskarförbund]]s presentationsprogram. Den förra skivan kom 2016. CD-skivan finns även som USB-sticka. I den senaste uppdaterade CD-skivan finns det 145 församlingar med varierande avskrifter av födda, vigda och döda från slutet av 1600-talet fram till början på 1940-talet. Nya församlingar på den senaste skivan är bl a Norra Sandsjö, Alseda, Korsberga, Skede, Myresjö och Bredaryd och några grannförsamlingar i Kalmar län. | ||
Rydaholms församling nedanför Värnamo finns avskriven på Kronobergs Genealogiska förenings USB-sticka. | |||
Den senaste CD innehåller | Den senaste CD-skivan/USB-stickan innehåller 145 församlingar: | ||
[[Adelöv (F)|Adelöv]] | |||
[[Almesåkra (F)|Almesåkra]] | *[[Adelöv (F)|Adelöv]] | ||
[[Angerdshestra (F)|Angerdshestra]] | *[[Almesåkra (F)|Almesåkra]] | ||
[[Bankeryd (F)|Bankeryd]] | *[[Alseda (F)|Alseda (Holsbybrunn)]] | ||
[[Barkeryd (F)|Barkeryd]] | *[[Angerdshestra (F)|Angerdshestra]] | ||
[[Barnarp (F)|Barnarp]] | *[[Askeryd (F)|Askeryd]] | ||
[[Bjurbäck (R)|Bjurbäck]] | *[[Bankeryd (F)|Bankeryd]] | ||
Bondstorp | *[[Barkeryd (F)|Barkeryd]] | ||
[[Bottnaryd (F)|Bottnaryd]] | *[[Barnarp (F)|Barnarp (Norrahammar)]] | ||
[[Brandstorp (R)|Brandstorp]] | *[[Bellö (F)|Bellö]] | ||
[[Byarum (F)|Byarum]] | *[[Bjurbäck (R)|Bjurbäck]] | ||
[[Femsjö (N)|Femsjö]] | *[[Björkö (F)|Björkö]] | ||
[[Forserum (F)|Forserum]] | *[[Bondstorp (F)|Bondstorp]] | ||
Gränna | *[[Bosebo (F)|Bosebo]] | ||
[[Gustav Adolf (R)|Gustav Adolf]] | *[[Bottnaryd (F)|Bottnaryd]] | ||
[[Habo (R)|Habo]] | *[[Brandstorp (R)|Brandstorp]] | ||
[[Hagshult (F)|Hagshult]] | *[[Bredaryd (F)|Bredaryd]] | ||
[[Hakarp (F)|Hakarp]] | *[[Bredestad (F)|Bredestad (Aneby)]] | ||
Harplinge | *[[Bringetofta (F)|Bringetofta]] | ||
[[Haurida (F)|Haurida]] | *[[Burseryd (F)|Burseryd]] | ||
[[Huskvarna (F)|Huskvarna]] | *[[Byarum (F)|Byarum (Vaggeryd)]] | ||
[[Hylletofta (F)|Hylletofta]] | *[[Bäckaby (F)|Bäckaby]] | ||
[[Järsnäs (F)|Järsnäs]] | *[[Bäckseda (F)|Bäckseda]] | ||
Järstorp | *[[Bälaryd (F)|Bälaryd]] | ||
*[[Dannäs (F)|Dannäs]] | |||
[[ | *[[Edshult (F)|Edshult]] | ||
[[ | *[[Eksjö landsförsamling (F)|Eksjö landsförsamling]] | ||
[[Lekeryd (F)|Lekeryd]] | *[[Eksjö stadsförsamling (F)|Eksjö stadsförsamling]] | ||
[[Linderås (F)|Linderås]] | *[[Fagerhult (H)|Fagerhult]] | ||
[[Ljungarum (F)|Ljungarum]] | *[[Femsjö (N)|Femsjö]] | ||
[[Lommaryd (F)|Lommaryd]] | *[[Flisby (F)|Flisby]] | ||
[[Malmbäck (F)|Malmbäck]] | *[[Forserum (F)|Forserum]] | ||
[[Mjölby (E)|Mjölby]] | *[[Forsheda (F)|Forsheda]] | ||
[[Mulseryd (F)|Mulseryd]] | *[[Frinnaryd (F)|Frinnaryd]] | ||
[[Månsarp (F)|Månsarp]] | *[[Fryele (F)|Fryele]] | ||
[[Norra Hestra(F)|Norra Hestra]] | *[[Fröderyd (F)|Fröderyd]] | ||
[[Norra Unnaryd (F)|Norra Unnaryd]] | *[[Gnosjö (F)|Gnosjö]] | ||
[[Nydala (F)|Nydala]] | *[[Gryteryd (F)|Gryteryd]] | ||
[[Nykyrka (R)|Nykyrka]] | *[[Gränna (F)|Gränna stads- och landsförsamling]] | ||
[[Od (P)|Od]] | *[[Gustav Adolf (R)|Gustav Adolf]] | ||
[[Rogberga (F)|Rogberga]] | *[[Gällaryd (F)|Gällaryd]] | ||
[[Sandhem (R)|Sandhem]] | *[[Habo (R)|Habo]] | ||
Sandseryd | *[[Hagshult (F)|Hagshult]] | ||
[[Skepperstad (F)|Skepperstad]] | *[[Hakarp (F)|Hakarp (Huskvarna köping)]] | ||
[[Skärstad (F)|Skärstad]] | *[[Harplinge (N)|Harplinge]] | ||
[[Smålands artilleriregemente (F)|Smålands artilleriregemente]] | *[[Haurida (F)|Haurida]] | ||
[[Stengårdshult (F)|Stengårdshult]] | *[[Hjälmseryd (F)|Hjälmseryd (Rörvik)]] | ||
[[Svarttorp (F)|Svarttorp]] | *[[Hjärtlanda (F)|Hjärtlanda]] | ||
[[Svenarum (F)|Svenarum]] | *[[Hult (F)|Hult]] | ||
Södra Unnaryd | *[[Hultsjö (F)|Hultsjö]] | ||
[[Tofteryd (F)|Tofteryd]] | *[[Huskvarna (F)|Huskvarna]] | ||
[[Ukna (H)|Ukna]] | *[[Hylletofta (F)|Hylletofta]] | ||
[[Utvängstorp (R)|Utvängstorp]] | *[[Hånger (F)|Hånger]] | ||
[[Valdshult (F)|Valdshult]] | *[[Hässleby (F)|Hässleby (Mariannelund)]] | ||
[[Vireda (F)|Vireda]] | *[[Höreda (F)|Höreda]] | ||
[[Visingsö (F)|Visingsö]] | *[[Ingatorp (F)|Ingatorp]] | ||
[[Vrigstad (F)|Vrigstad]] | *[[Järeda (H)|Järeda (Järnforsen)]] | ||
[[Åker (F)|Åker]] | *[[Järsnäs (F)|Järsnäs]] | ||
[[Ödestugu (F)|Ödestugu]] | *[[Järstorp (F)|Järstorp]] | ||
[[Öggestorp (F)|Öggestorp]] | *[[Jönköpings BB]] | ||
[[Ölmstad (F)|Ölmstad]] | *[[Kristina (F)|Jönköpings Kristina]] | ||
[[Öreryd (F)|Öreryd]] | *[[Sofia (F)|Jönköpings Sofia]] | ||
*[[Karlstorp (F)|Karlstorp]] | |||
*[[Korsberga (F)|Korsberga]] | |||
*[[Kråkshult (F)|Kråkshult]] | |||
*[[Kulltorp (F)|Kulltorp]] | |||
*[[Kållerstad (F)|Kållerstad]] | |||
*[[Källeryd (F)|Källeryd]] | |||
*[[Kärda (F)|Kärda]] | |||
*[[Kävsjö (F)|Kävsjö (Hillerstorp)]] | |||
*[[Lannaskede (F)|Lannaskede (Landsbro)]] | |||
*[[Lekeryd (F)|Lekeryd]] | |||
*[[Lemnhult (F)|Lemnhult]] | |||
*[[Linderås (F)|Linderås]] | |||
*[[Ljungarum (F)|Ljungarum]] | |||
*[[Lönneberga (H)|Lönneberga (Silverdalen)]] | |||
*[[Lommaryd (F)|Lommaryd]] | |||
*[[Malmbäck (F)|Malmbäck]] | |||
*[[Marbäck (F)|Marbäck]] | |||
*[[Mellby (F)|Mellby]] | |||
*[[Mjölby (E)|Mjölby]] | |||
*[[Mulseryd (F)|Mulseryd]] | |||
*[[Myresjö (F)|Myresjö]] | |||
*[[Månsarp (F)|Månsarp (Taberg)]] | |||
*[[Norra Hestra (F)|Norra Hestra]] | |||
*[[Norra Ljunga (F)|Norra Ljunga (Sävsjö)]] | |||
*[[Norra Sandsjö (F)|Norra Sandsjö (Bodafors)]] | |||
*[[Norra Solberga (F)|Norra Solberga (Anneberg)]] | |||
*[[Norra Unnaryd (F)|Norra Unnaryd]] | |||
*[[Nydala (F)|Nydala]] | |||
*[[Nye (F)|Nye]] | |||
*[[Nykyrka (R)|Nykyrka (Mullsjö)]] | |||
*[[Näsby (F)|Näsby]] | |||
*[[Näshult (F)|Näshult]] | |||
*[[Nässjö (F)|Nässjö]] | |||
*[[Nävelsjö (F)|Nävelsjö]] | |||
*[[Od (P)|Od]] | |||
*[[Pelarne (H)|Pelarne]] | |||
*[[Ramkvilla (F)|Ramkvilla]] | |||
*[[Rogberga (F)|Rogberga (Tenhult)]] | |||
*[[Rumskulla (F)|Rumskulla]] | |||
*[[Sandhem (R)|Sandhem]] | |||
*[[Sandseryd (F)|Sandseryd]] | |||
*[[Sandvik (F)|Sandvik]] | |||
*[[Skede (F)|Skede]] | |||
*[[Skepperstad (F)|Skepperstad]] | |||
*[[Skirö (F)|Skirö]] | |||
*[[Skärstad (F)|Skärstad (Kaxholmen)]] | |||
*[[Smålands artilleriregemente (F)|Smålands artilleriregemente]] | |||
*[[Stenberga (F)|Stenberga]] | |||
*[[Stengårdshult (F)|Stengårdshult]] | |||
*[[Stockaryd (F)|Stockaryd]] | |||
*[[Stora Åby (E)|Stora Åby]] | |||
*[[Svarttorp (F)|Svarttorp]] | |||
*[[Svenarum (F)|Svenarum]] | |||
*[[Säby (F)|Säby (Tranås)]] | |||
*[[Södra Hestra (F)|Södra Hestra]] | |||
*[[Södra Solberga (F)|Södra Solberga]] | |||
*[[Södra Unnaryd (F)|Södra Unnaryd]] | |||
*[[Tofteryd (F)|Tofteryd (Skillingaryd)]] | |||
*[[Torskinge (F)|Torskinge]] | |||
*[[Trehörna (E)|Trehörna]] | |||
*[[Tånnö (F)|Tånnö]] | |||
*[[Ukna (H)|Ukna]] | |||
*[[Utvängstorp (R)|Utvängstorp]] | |||
*[[Valdshult (F)|Valdshult]] | |||
*[[Vallsjö (F)|Vallsjö (Sävsjö)]] | |||
*[[Vetlanda (F)|Vetlanda]] | |||
*[[Vireda (F)|Vireda]] | |||
*[[Virserum (H)|Virserum]] | |||
*[[Visingsö (F)|Visingsö]] | |||
*[[Voxtorp (F)|Voxtorp]] | |||
*[[Vrigstad (F)|Vrigstad]] | |||
*[[Våthult (F)|Våthult]] | |||
*[[Värnamo (F)|Värnamo]] | |||
*[[Åker (F)|Åker]] | |||
*[[Ås (F)|Ås]] | |||
*[[Åsenhöga (F)|Åsenhöga]] | |||
*[[Ödeshög (F)|Ödeshög]] | |||
*[[Ödestugu (F)|Ödestugu]] | |||
*[[Öggestorp (F)|Öggestorp]] | |||
*[[Ökna (F)|Ökna]] | |||
*[[Ölmstad (F)|Ölmstad]] | |||
*[[Öreryd (F)|Öreryd]] | |||
==Externa länkar== | ==Externa länkar== | ||
*[http://www.jbgf.se/ Se JBGF:s hemsida för försäljningsinformation] | *[http://www.jbgf.se/ Se JBGF:s hemsida för försäljningsinformation] | ||
[[Kategori: | [[Kategori:CD- och DVD-skivor]] | ||
[[Kategori:Släktforskarlexikon]] |
Nuvarande version från 8 september 2018 kl. 16.41
Jönköpingsbygdens Genealogiska Förening (JBGF) har samlat avskrifter av ministerialböckerna (född-vigda-döda) i Jönköpingstrakten med omnejd. Den nya CD:n, som lanserades på Släktforskardagarna i Växjö 2018, är nummer 6 i ordningen som producerats med Sveriges Släktforskarförbunds presentationsprogram. Den förra skivan kom 2016. CD-skivan finns även som USB-sticka. I den senaste uppdaterade CD-skivan finns det 145 församlingar med varierande avskrifter av födda, vigda och döda från slutet av 1600-talet fram till början på 1940-talet. Nya församlingar på den senaste skivan är bl a Norra Sandsjö, Alseda, Korsberga, Skede, Myresjö och Bredaryd och några grannförsamlingar i Kalmar län.
Rydaholms församling nedanför Värnamo finns avskriven på Kronobergs Genealogiska förenings USB-sticka.
Den senaste CD-skivan/USB-stickan innehåller 145 församlingar:
- Adelöv
- Almesåkra
- Alseda (Holsbybrunn)
- Angerdshestra
- Askeryd
- Bankeryd
- Barkeryd
- Barnarp (Norrahammar)
- Bellö
- Bjurbäck
- Björkö
- Bondstorp
- Bosebo
- Bottnaryd
- Brandstorp
- Bredaryd
- Bredestad (Aneby)
- Bringetofta
- Burseryd
- Byarum (Vaggeryd)
- Bäckaby
- Bäckseda
- Bälaryd
- Dannäs
- Edshult
- Eksjö landsförsamling
- Eksjö stadsförsamling
- Fagerhult
- Femsjö
- Flisby
- Forserum
- Forsheda
- Frinnaryd
- Fryele
- Fröderyd
- Gnosjö
- Gryteryd
- Gränna stads- och landsförsamling
- Gustav Adolf
- Gällaryd
- Habo
- Hagshult
- Hakarp (Huskvarna köping)
- Harplinge
- Haurida
- Hjälmseryd (Rörvik)
- Hjärtlanda
- Hult
- Hultsjö
- Huskvarna
- Hylletofta
- Hånger
- Hässleby (Mariannelund)
- Höreda
- Ingatorp
- Järeda (Järnforsen)
- Järsnäs
- Järstorp
- Jönköpings BB
- Jönköpings Kristina
- Jönköpings Sofia
- Karlstorp
- Korsberga
- Kråkshult
- Kulltorp
- Kållerstad
- Källeryd
- Kärda
- Kävsjö (Hillerstorp)
- Lannaskede (Landsbro)
- Lekeryd
- Lemnhult
- Linderås
- Ljungarum
- Lönneberga (Silverdalen)
- Lommaryd
- Malmbäck
- Marbäck
- Mellby
- Mjölby
- Mulseryd
- Myresjö
- Månsarp (Taberg)
- Norra Hestra
- Norra Ljunga (Sävsjö)
- Norra Sandsjö (Bodafors)
- Norra Solberga (Anneberg)
- Norra Unnaryd
- Nydala
- Nye
- Nykyrka (Mullsjö)
- Näsby
- Näshult
- Nässjö
- Nävelsjö
- Od
- Pelarne
- Ramkvilla
- Rogberga (Tenhult)
- Rumskulla
- Sandhem
- Sandseryd
- Sandvik
- Skede
- Skepperstad
- Skirö
- Skärstad (Kaxholmen)
- Smålands artilleriregemente
- Stenberga
- Stengårdshult
- Stockaryd
- Stora Åby
- Svarttorp
- Svenarum
- Säby (Tranås)
- Södra Hestra
- Södra Solberga
- Södra Unnaryd
- Tofteryd (Skillingaryd)
- Torskinge
- Trehörna
- Tånnö
- Ukna
- Utvängstorp
- Valdshult
- Vallsjö (Sävsjö)
- Vetlanda
- Vireda
- Virserum
- Visingsö
- Voxtorp
- Vrigstad
- Våthult
- Värnamo
- Åker
- Ås
- Åsenhöga
- Ödeshög
- Ödestugu
- Öggestorp
- Ökna
- Ölmstad
- Öreryd