Forum:Admin, Forum:CantDelete, Forum:CantEdit, Forum:CantPost, Forum:CantSearch, Forum:CantView, Forum:Mod, Forum:NoSigs, Byråkrater, emailconfirmed, Gränssnittsadministratörer, Administratörer, Widget-redigerare
1 251
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Ninwik (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(24 mellanliggande sidversioner av 7 användare visas inte) | |||
Rad 4: | Rad 4: | ||
För att flytta databaser mellan olika genealogiprogram har en standard kallad [[GEDCOM]] (GEnealogical Data COMmunication) tagits fram. De flesta genealogiprogram har stöd för [[GEDCOM]]. | För att flytta databaser mellan olika genealogiprogram har en standard kallad [[GEDCOM]] (GEnealogical Data COMmunication) tagits fram. De flesta genealogiprogram har stöd för [[GEDCOM]]. | ||
Man kan även registrera och visa sin släktforskning direkt på Internet, antingen hos något företag (t ex [[ | Man kan även registrera och visa sin släktforskning direkt på Internet, antingen hos något företag (t ex [[My Heritage]], [[Ancestry]], [[Geni]] och [[GeneaNet]]) eller på en egen hemsida där man installerat ett släktforskningsprogram på webbservern (t. ex. [[TNG]] och [[Family Tree PHP]]). Exempel på företag som håller serverplats för denna typen av program är [http://www.one.com one.com] och [https://www.loopia.se/ Loopia]. | ||
Rad 10: | Rad 10: | ||
{| class="wikitable" style="text-align:left" | {| class="wikitable" style="text-align:left" | ||
|+ '''Genealogiprogram''' | |+ '''Genealogiprogram''' | ||
!Namn || Operativsystem/Plattform | !Namn || Operativsystem/Plattform || Producent | ||
|- | |- | ||
| [[AnArkiv]] || Windows | | [[AnArkiv]] || Windows || Anarkiv (Sverige) | ||
|- | |- | ||
| [[Ancestral Quest]] || Windows | | [[Ancestral Quest]] || Windows || Incline Software (Utah) | ||
|- | |- | ||
| [[Andata]] || Windows | | [[Andata]] || Windows || Andata (Ekerö) | ||
|- | |- | ||
| [[Brother's Keeper]] || Windows | | [[Brother's Keeper]] || Windows || WebBro (Minnesota) | ||
|- | |- | ||
| [[Disgen]] || Windows | | [[Disgen]] || Windows || [[Föreningen Datorhjälp i Släktforskningen - DIS (Sverige)|Föreningen Datorhjälp i Släktforskningen]] (Linköping) | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Family Tree Builder]] || Internet || [[My Heritage]] (Israel) | ||
|- | |- | ||
| [ | | [http://www.familytreemaker.com/ Family Tree Maker] || Windows, Mac || [[Ancestry]] (Utah) | ||
|- | |- | ||
| [[Family Tree | | [[Family Tree PHP]] || Internet || (Okänt) | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[GeneWeb]] || Internet, Linux, Mac, Windows || [[GeneaNet]] (Frankrike) | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Geni]] || Internet || [[My Heritage]] (Israel) | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Genney]] || Windows, Mac, Linux || [[Genney]] Digit (Sverige) | ||
|- | |- | ||
| [[Gramps]] || Linux, | | [[Gramps]] || Linux, Mac, Windows || Gramps (USA) | ||
|- | |- | ||
| [[Holger]] || Windows | | [[Holger]] || Windows || HolgerData (Aspås) | ||
|- | |- | ||
| [[Legacy Family Tree]] || Windows | | [[Legacy Family Tree]] || Windows || Family Search (Utah) | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[MacFamilyTree]] || Mac || Synium (Tyskland) | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[MinSläkt]] || Windows || Dannbergs Data (Lund) | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[MyFamily.com]] || Internet || [[Ancestry]] (Utah) | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[My Heritage]] || Internet || [[My Heritage]] (Israel) | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[PhpGedView]] || Internet || Användarbaserat | ||
|- | |- | ||
| [[WinFamily]] || Windows | | [[Reunion]] || Mac || Leister Productions, Inc (Pennsylvania) | ||
|- | |||
| [[TNG]] || Internet || Darrin Lythgoe (Utah) | |||
|- | |||
| [[WinFamily]] || Windows || Evoo System Inc. (Seychellerna) | |||
|} | |||
[[Kategori:Släktforskningsprogram]] | [[Kategori:Släktforskningsprogram]] | ||
Rad 56: | Rad 63: | ||
[[Kategori:Teknik för släktforskare]] | [[Kategori:Teknik för släktforskare]] | ||
[[Kategori:Att dokumentera sin forskning]] | [[Kategori:Att dokumentera sin forskning]] | ||
[[Kategori:Släktforskning - metodfrågor]] |
redigeringar