Mall:Ffakta: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Cognatus (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Cognatus (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(4 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
{ | {| cellpadding="2" style="float: right; width: 400px; background: #e0e0e0; margin-left: 1em; border-spacing: 1px;" | ||
| | |- | ||
! colspan="2" | Tillhörigheter | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Kontrakt]]: || Namn/Tidsperiod för Kontrakt | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Kyrklig samfällighet]]: || Namn/Tidsperiod för Kyrklig samfällighet | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Stift]]: || Namn/Tidsperiod för Stift | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Fögderi]]: || Namn/Tidsperiod för Fögderi | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Länsmansdistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Länsmansdistrikt | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Landsfiskalsdistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Landsfiskalsdistrikt | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Polisdistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Polisdistrikt | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Åklagardistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Åklagardistrikt | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Kronofogdedistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Kronofogdedistrikt | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Län]]: || Namn/Tidsperiod för Län | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Härad]]: || Namn/Tidsperiod för Härad | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Tingslag]]: || Namn/Tidsperiod för Tingslag | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Domsaga]]: || Namn/Tidsperiod för Domsaga | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Kommun]]: || Namn/Tidsperiod för Kommun | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Militär indelning]]: || Namn/Tidsperiod för Militär indelning | |||
|- | |||
|}<noinclude> | |||
<br clear="all" /> | |||
== Hur man användar mallen == | |||
Skriv så här högst upp i artikeln: | |||
<pre><nowiki> | |||
{{Ffakta | {{Ffakta | ||
|Kontrakt = Namn på kontraktet | |||
|Kontrakt | |Kyrklig samfällighet = Kyrklig samfällighet | ||
|Kyrklig samfällighet | |Stift = Stift | ||
|Stift | |Fögderi = Fögderi | ||
|Fögderi | |Länsmansdistrikt = Länsmansdistrikt | ||
|Länsmansdistrikt | |Landsfiskalsdistrikt = Landsfiskalsdistrikt | ||
|Landsfiskalsdistrikt | |Polisdistrikt = Polisdistrikt | ||
|Polisdistrikt | |Åklagardistrikt = Åklagardistrikt | ||
|Åklagardistrikt | |Kronofogdedistrikt = Kronofogdedistrikt | ||
|Kronofogdedistrikt | |Län = Län | ||
|Län | |Härad = Härad | ||
|Härad | |Tingslag = Tingslag | ||
|Tingslag | |Domsaga = Domsaga | ||
|Domsaga | |Kommun = Kommun | ||
|Kommun | |Militär indelning = Militär indelning | ||
|Militär | |||
}} | }} | ||
</pre> | </nowiki></pre> | ||
</noinclude> | </noinclude> |
Nuvarande version från 22 oktober 2010 kl. 19.54
Tillhörigheter | |
---|---|
Kontrakt: | Namn/Tidsperiod för Kontrakt |
Kyrklig samfällighet: | Namn/Tidsperiod för Kyrklig samfällighet |
Stift: | Namn/Tidsperiod för Stift |
Fögderi: | Namn/Tidsperiod för Fögderi |
Länsmansdistrikt: | Namn/Tidsperiod för Länsmansdistrikt |
Landsfiskalsdistrikt: | Namn/Tidsperiod för Landsfiskalsdistrikt |
Polisdistrikt: | Namn/Tidsperiod för Polisdistrikt |
Åklagardistrikt: | Namn/Tidsperiod för Åklagardistrikt |
Kronofogdedistrikt: | Namn/Tidsperiod för Kronofogdedistrikt |
Län: | Namn/Tidsperiod för Län |
Härad: | Namn/Tidsperiod för Härad |
Tingslag: | Namn/Tidsperiod för Tingslag |
Domsaga: | Namn/Tidsperiod för Domsaga |
Kommun: | Namn/Tidsperiod för Kommun |
Militär indelning: | Namn/Tidsperiod för Militär indelning |
Hur man användar mallen
Skriv så här högst upp i artikeln:
{{Ffakta |Kontrakt = Namn på kontraktet |Kyrklig samfällighet = Kyrklig samfällighet |Stift = Stift |Fögderi = Fögderi |Länsmansdistrikt = Länsmansdistrikt |Landsfiskalsdistrikt = Landsfiskalsdistrikt |Polisdistrikt = Polisdistrikt |Åklagardistrikt = Åklagardistrikt |Kronofogdedistrikt = Kronofogdedistrikt |Län = Län |Härad = Härad |Tingslag = Tingslag |Domsaga = Domsaga |Kommun = Kommun |Militär indelning = Militär indelning }}