Forum:Admin, Forum:CantDelete, Forum:CantEdit, Forum:CantPost, Forum:CantSearch, Forum:CantView, Forum:Mod, Forum:NoSigs, Byråkrater, emailconfirmed, Gränssnittsadministratörer, Administratörer, Widget-redigerare
1 251
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) (uppdatering) |
Ninwik (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(18 mellanliggande sidversioner av 6 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
'''Victor Örnbergs Hederspris''' är ett pris som varje år sedan 1990 delas ut till en speciellt framstående släktforskare av '''Victor Örnbergs Minnesfond''' (instiftad av [[Sveriges Släktforskarförbund]] den 29 maj 1988 till minne av släktforskaren [[Victor Örnberg]]). | '''Victor Örnbergs Hederspris''' är ett pris som varje år sedan 1990 delas ut till en speciellt framstående släktforskare av '''Victor Örnbergs Minnesfond''' (instiftad av [[Sveriges Släktforskarförbund]] den 29 maj 1988 till minne av släktforskaren [[Victor Örnberg]]). | ||
[[Fil:Fondhandling VÖH.gif|höger|Fondhandling rörande Victor Örnbergs Hederspris]] | |||
Följande personer har hittills mottagit priset: | Följande personer har hittills mottagit priset: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! År !! Pristagare | ! År !! Pristagare | ||
|- | |- | ||
| 1990 || Hans Gillingstam | | 1990 || [[Hans Gillingstam]] (†) | ||
|- | |- | ||
| 1991 || Sven Bankeström | | 1991 || Sven Bankeström (†) | ||
|- | |- | ||
| 1992 || Pontus Möller | | 1992 || [[Pontus Möller]] (†) | ||
|- | |- | ||
| 1993 || Algot Hellbom | | 1993 || Algot Hellbom (†) | ||
|- | |- | ||
| 1994 || Nils William Olsson | | 1994 || Nils William Olsson (†) | ||
|- | |- | ||
| 1995 || Ullagreta Carlsson | | 1995 || Ullagreta Carlsson | ||
|- | |- | ||
| 1996 || Per Clemensson | | 1996 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Per_Clemensson Per Clemensson] (†) | ||
|- | |- | ||
| 1997 || Sperling Bengtsson | | 1997 || Sperling Bengtsson (†) | ||
|- | |- | ||
| 1998 || Teo & Per Sundin | | 1998 || Teo Sundin (†) & Per Sundin | ||
|- | |- | ||
| 1999 || Nils Sundelius | | 1999 || Nils Sundelius (†) | ||
|- | |- | ||
| 2000 || Mari-Anne Olsson | | 2000 || Mari-Anne Olsson | ||
|- | |- | ||
| 2001 || Bertil Grundström | | 2001 || Bertil Grundström (†) | ||
|- | |- | ||
| 2002 || Kjell Lindblom | | 2002 || Kjell Lindblom | ||
|- | |- | ||
| 2003 || Thea Hälleberg | | 2003 || Thea Hälleberg (†) | ||
|- | |- | ||
| 2004 || Thord Bylund | | 2004 || Thord Bylund (†) | ||
|- | |- | ||
| 2005 || Martin Pehrson | | 2005 || Martin Pehrson (†) | ||
|- | |- | ||
| 2006 || Elisabeth Thorsell | | 2006 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_Thorsell Elisabeth Thorsell] | ||
|- | |- | ||
| 2007 || Bo Lindwall | | 2007 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Bo_Lindwall Bo Lindwall] | ||
|- | |- | ||
| 2008 || Olof Cronberg | | 2008 || Olof Cronberg | ||
Rad 46: | Rad 48: | ||
| 2009 || Stig Östensson | | 2009 || Stig Östensson | ||
|- | |- | ||
| 2010 || ''Släktband'' med Gunilla Nordlund & Elisabeth Renström | | 2010 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Sl%C3%A4ktband ''Släktband''] med Gunilla Nordlund & Elisabeth Renström | ||
|- | |||
| 2011 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Urban_Sikeborg Urban Sikeborg] | |||
|- | |||
| 2012 || — Ingen utdelning. — | |||
|- | |||
| 2013 || [[Carl Szabad]] (†) | |||
|- | |||
| 2014 || Elsa Sjödahl (†) | |||
|- | |||
| 2015 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/H%C3%A5kan_Skogsj%C3%B6 Håkan Skogsjö] | |||
|- | |||
| 2016 || Anna-Lena Hultman | |||
|- | |||
| 2017 || Peter Olausson | |||
|- | |||
| 2018 || Michael Lundholm | |||
|- | |||
| 2019 || Örjan Hedenberg | |||
|- | |||
| 2020 || Ulf Berggren | |||
|- | |||
| 2021 || Olle Elm | |||
|- | |||
| 2022 || Peter Sjölund | |||
|- | |- | ||
| | | 2023 || Kerstin Jonmyren | ||
|} | |} | ||
== Externa länkar == | == Externa länkar == | ||
* [ | * [https://www.rotter.se/forbundet/utmarkelser-stipendier/victor-ornbergs-hederspris Victor Örnbergs Hederspris] på Rötter | ||
[[Kategori:Släktforskarlexikon]] | [[Kategori:Släktforskarlexikon]] |
redigeringar