emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) (→Ordlista: komplettering) |
Jojje (diskussion | bidrag) |
||
(5 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 36: | Rad 36: | ||
|- | |- | ||
| '''Alguacil''' || '''Rättstjänare''', polisman, stadstjänare, vakt, exekutionsbetjänt, etc. | | '''Alguacil''' || '''Rättstjänare''', polisman, stadstjänare, vakt, exekutionsbetjänt, etc. | ||
|- | |||
| '''Almotacén''' || Tjänsteman som hade till uppgift att kontrollera vikter och mått. | |||
|- | |- | ||
| '''Apellido''' || '''Släktnamn''', '''efternamn''', ursprungligen tillnamn, eller tilltalsnamn (''appellare''=tilltala) | | '''Apellido''' || '''Släktnamn''', '''efternamn''', ursprungligen tillnamn, eller tilltalsnamn (''appellare''=tilltala) | ||
Rad 149: | Rad 151: | ||
| '''Conyugal''' || '''Äktenskaplig''' | | '''Conyugal''' || '''Äktenskaplig''' | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Cónyuge''' || '''Make/maka''' | ||
|- | |- | ||
| '''Cordobán''' || '''Karduans''', speciellt mjuka skinn, som garvades av ''karduansmakare''. Ursprungligen en metod använd i staden Córdoba i Andalusien, därav namnet. | | '''Cordobán''' || '''Karduans''', speciellt mjuka skinn, som garvades av ''karduansmakare''. Ursprungligen en metod använd i staden Córdoba i Andalusien, därav namnet. | ||
Rad 239: | Rad 241: | ||
| '''Gremio''' || '''Skrå''', sammanslutning av yrkesbröder med mästare (maestros), gesäller (artesanos oficiales) och lärlingar (aprendices). | | '''Gremio''' || '''Skrå''', sammanslutning av yrkesbröder med mästare (maestros), gesäller (artesanos oficiales) och lärlingar (aprendices). | ||
|- | |- | ||
| '''h.l.''' || '''''Hij-o -a legítim-o - | | '''h.l.''' || '''''Hij-o -a legítim-o -a''''' ”äkta” son/dotter, ''egen'' son/dotter (i fall där maken har barn från annat äktenskap t.ex.) | ||
|- | |- | ||
| '''Hachero''' || '''Huggare''', skogshuggare, vedhuggare, man som gav sig ut med yxa ''(=hacha)'' och arbetade med att hugga. | | '''Hachero''' || '''Huggare''', skogshuggare, vedhuggare, man som gav sig ut med yxa ''(=hacha)'' och arbetade med att hugga. | ||
Rad 254: | Rad 256: | ||
|- | |- | ||
| '''Hij-o -a''' || '''Barn, son, dotter''', (första generationens ättling) | | '''Hij-o -a''' || '''Barn, son, dotter''', (första generationens ättling) | ||
|- | |||
| '''Hij-o -a natural''' || '''Utomäktenskapligt barn''', som antingen fötts innan äktenskap ingåtts eller barn som avlats med en annan partner. | |||
|- | |- | ||
| '''Hojalatería''' || '''Plåtslageri''', tillverkade kannor, hinkar, etc. | | '''Hojalatería''' || '''Plåtslageri''', tillverkade kannor, hinkar, etc. | ||
Rad 304: | Rad 308: | ||
|- | |- | ||
| '''Oriundo''' || '''Ursprunglig''' (från någon i sammanhanget nämnd plats) | | '''Oriundo''' || '''Ursprunglig''' (från någon i sammanhanget nämnd plats) | ||
|- | |||
| '''O.S.B.''' || '''Orden de San Benedicto''' präst, munk eller nunna som tillhör Benedictinerorden (se ''Benedictino''). | |||
|- | |- | ||
| '''Padrastro''' || '''Styvfader, fosterfader''' | | '''Padrastro''' || '''Styvfader, fosterfader''' | ||
Rad 316: | Rad 322: | ||
|- | |- | ||
| '''Peletero''' || '''Körsnär''', pälsvaruhandlare, etc. | | '''Peletero''' || '''Körsnär''', pälsvaruhandlare, etc. | ||
|- | |||
| '''Pereyre''' || eller '''Pelaire''', '''klädkardare'''. | |||
|- | |- | ||
| '''Pregonero''' || '''Härold''', '''kungörare''', person som läste upp eller ropade ut kungörelser på allmän plats, torg, kyrktrappor, etc. | | '''Pregonero''' || '''Härold''', '''kungörare''', person som läste upp eller ropade ut kungörelser på allmän plats, torg, kyrktrappor, etc. | ||
Rad 344: | Rad 352: | ||
|- | |- | ||
| '''Ricohombre''' || '''Storman''', adelsman | | '''Ricohombre''' || '''Storman''', adelsman | ||
|- | |||
| '''S.D.B.''' || '''Salecianos de Don Bosco''', präster eller munkar tillhörande Salesianerna, som är en romersk-katolsk prästkongregation grundad 1859 av ''Don Giovanni Bosco'' och uppkallad efter ''Frans av Sales''. Dess verksamhet är knuten till att hjälpa ungdomar som är hemlösa eller har andra sådana problem. | |||
|- | |- | ||
| '''s.s.''' || ''Sín succeción'' = '''utan avkomlingar''', utan ättlingar | | '''s.s.''' || ''Sín succeción'' = '''utan avkomlingar''', utan ättlingar | ||
Rad 352: | Rad 362: | ||
|- | |- | ||
| '''Sereno''' || '''Väktare''', '''nattvakt''', '''brandvakt''', '''stadsvakt''' – man som förr patrullerade stadens gator på natten för att varna för brand, tände gatlyktor, osv. | | '''Sereno''' || '''Väktare''', '''nattvakt''', '''brandvakt''', '''stadsvakt''' – man som förr patrullerade stadens gator på natten för att varna för brand, tände gatlyktor, osv. | ||
|- | |||
| '''Sereño''' || '''Linrepare''', personer som arbetar med att repa linet, som med hjälp av en grovtandad, fast fixerad kam (t ex spikar inslagna i en träplatta) repar bort fröhusen från de torra linplantorna. Fröna tas tillvara för kommande års utsäde eller andra ändamål. | |||
|- | |- | ||
| '''Solar''' || '''Ätt, adelsätt, ursprung för adelsätt''' | | '''Solar''' || '''Ätt, adelsätt, ursprung för adelsätt''' | ||
Rad 359: | Rad 371: | ||
| '''Sor''' || '''Syster''', tilltal (och tillnamn) på ordenssyster (´nunna´) eller kvinnlig novis, fungerar som titel (används före namnet - som ofta ändras i och med ordensinträdet) och markerar att hon avgett ordenslöfte. Äkta nunnor är kvinnor som tillhör kontemplativt kloster och lever i dess avskildhet. | | '''Sor''' || '''Syster''', tilltal (och tillnamn) på ordenssyster (´nunna´) eller kvinnlig novis, fungerar som titel (används före namnet - som ofta ändras i och med ordensinträdet) och markerar att hon avgett ordenslöfte. Äkta nunnor är kvinnor som tillhör kontemplativt kloster och lever i dess avskildhet. | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Sucesión''' || '''Följd''', avkomma, avkomlingar, ättlingar, etc. ''Con sucesión'' = med avkomlingar, ''sín sucesión'' = utan avkomlingar (förkortas ''c.s.'' eller ''s.s.''). | ||
|- | |- | ||
| '''Sucesorios''' || Se ''Expedientes sucesorios'' | | '''Sucesorios''' || Se ''Expedientes sucesorios'' | ||
Rad 372: | Rad 384: | ||
|- | |- | ||
| '''Tenedor de libros''' || '''Bokhållare''', även ''contador'' | | '''Tenedor de libros''' || '''Bokhållare''', även ''contador'' | ||
|- | |||
| '''Tenería''' || '''Garveri''' (se även ''Cutiduría'' och ''Zurrador''). | |||
|- | |- | ||
| '''Tercero''' || Funktionär som inkasserade tiondet ''(el ´diezmo´)'', senare även ´stadsdel´ motsvarande vår ”fjärding”. | | '''Tercero''' || Funktionär som inkasserade tiondet ''(el ´diezmo´)'', senare även ´stadsdel´ motsvarande vår ”fjärding”. | ||
Rad 382: | Rad 396: | ||
|- | |- | ||
| '''Toneler-ía -o''' || '''Tunnbinderi, tunnbindare,''' hantverkare som gör tunnor. | | '''Toneler-ía -o''' || '''Tunnbinderi, tunnbindare,''' hantverkare som gör tunnor. | ||
|- | |||
| '''Trastatarabuel-o -a''' || '''Farfars, morfars, farmors eller mormors farfar-, farmor, morfar eller mormors förälder'''. Femte generationens ana. Följer på ''tatarabuelo''. Exempel: ''Farfars farfars far''. | |||
|- | |- | ||
| '''Tronco''' || '''Stam''', i allmänhet lika med agnatiska anor, dvs. anorna för den manliga (svärds-) sidan, som i allmänhet i spansktalande länder delar släktnamnet. Även '''stamfader''' för en stam eller gren. | | '''Tronco''' || '''Stam''', i allmänhet lika med agnatiska anor, dvs. anorna för den manliga (svärds-) sidan, som i allmänhet i spansktalande länder delar släktnamnet. Även '''stamfader''' för en stam eller gren. | ||
Rad 391: | Rad 407: | ||
| '''Vecino''' || '''Inbyggare''', granne, borgare/medborgare | | '''Vecino''' || '''Inbyggare''', granne, borgare/medborgare | ||
|- | |- | ||
| '''Villa''' || By, större än ''aldéa'', mindre än ''ciudad'', i Argentina också slumområde, då kallad ''villa miseria''. | | '''Villa''' || '''By''', större än ''aldéa'', mindre än ''ciudad'', i Argentina också slumområde, då kallad ''villa miseria''. | ||
|- | |- | ||
| '''Zapater-ía -o''' || '''Skomakeri, skomakare''', hantverkare som tillverkade skor, zapatos, i ett skomakeri, ''zapatería''. | | '''Zapater-ía -o''' || '''Skomakeri, skomakare''', hantverkare som tillverkade skor, zapatos, i ett skomakeri, ''zapatería''. | ||
|- | |||
| '''Zurrador''' || '''Garvare''', hantverkare som garvar skinn och lädervaror. | |||
|- | |- | ||
|} | |} |