emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) |
Jojje (diskussion | bidrag) |
||
Rad 306: | Rad 306: | ||
|- | |- | ||
| '''Oriundo''' || '''Ursprunglig''' (från någon i sammanhanget nämnd plats) | | '''Oriundo''' || '''Ursprunglig''' (från någon i sammanhanget nämnd plats) | ||
|- | |||
| '''O.S.B.''' || '''Orden de San Benedicto''' präst, munk eller nunna som tillhör Benedictinerorden (se ''Benedictino''). | |||
|- | |- | ||
| '''Padrastro''' || '''Styvfader, fosterfader''' | | '''Padrastro''' || '''Styvfader, fosterfader''' | ||
Rad 346: | Rad 348: | ||
|- | |- | ||
| '''Ricohombre''' || '''Storman''', adelsman | | '''Ricohombre''' || '''Storman''', adelsman | ||
|- | |||
| '''S.D.B.''' || '''Salecianos de Don Bosco''', präster eller munkar tillhörande Salesianerna, som är en romersk-katolsk prästkongregation grundad 1859 av ''Don Giovanni Bosco'' och uppkallad efter ''Frans av Sales''. Dess verksamhet är knuten till att hjälpa ungdomar som är hemlösa eller har andra sådana problem. | |||
|- | |- | ||
| '''s.s.''' || ''Sín succeción'' = '''utan avkomlingar''', utan ättlingar | | '''s.s.''' || ''Sín succeción'' = '''utan avkomlingar''', utan ättlingar |