emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) |
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 36: | Rad 36: | ||
|- | |- | ||
| '''Alguacil''' || '''Rättstjänare''', polisman, stadstjänare, vakt, exekutionsbetjänt, etc. | | '''Alguacil''' || '''Rättstjänare''', polisman, stadstjänare, vakt, exekutionsbetjänt, etc. | ||
|- | |||
| '''Almotacén''' || Tjänsteman som hade till uppgift att kontrollera vikter och mått. | |||
|- | |- | ||
| '''Apellido''' || '''Släktnamn''', '''efternamn''', ursprungligen tillnamn, eller tilltalsnamn (''appellare''=tilltala) | | '''Apellido''' || '''Släktnamn''', '''efternamn''', ursprungligen tillnamn, eller tilltalsnamn (''appellare''=tilltala) | ||
Rad 320: | Rad 322: | ||
|- | |- | ||
| '''Peletero''' || '''Körsnär''', pälsvaruhandlare, etc. | | '''Peletero''' || '''Körsnär''', pälsvaruhandlare, etc. | ||
|- | |||
| '''Pereyre''' || eller '''Pelaire''', '''klädkardare'''. | |||
|- | |- | ||
| '''Pregonero''' || '''Härold''', '''kungörare''', person som läste upp eller ropade ut kungörelser på allmän plats, torg, kyrktrappor, etc. | | '''Pregonero''' || '''Härold''', '''kungörare''', person som läste upp eller ropade ut kungörelser på allmän plats, torg, kyrktrappor, etc. | ||
Rad 358: | Rad 362: | ||
|- | |- | ||
| '''Sereno''' || '''Väktare''', '''nattvakt''', '''brandvakt''', '''stadsvakt''' – man som förr patrullerade stadens gator på natten för att varna för brand, tände gatlyktor, osv. | | '''Sereno''' || '''Väktare''', '''nattvakt''', '''brandvakt''', '''stadsvakt''' – man som förr patrullerade stadens gator på natten för att varna för brand, tände gatlyktor, osv. | ||
|- | |||
| '''Sereño''' || '''Linrepare''', personer som arbetar med att repa linet, som med hjälp av en grovtandad, fast fixerad kam (t ex spikar inslagna i en träplatta) repar bort fröhusen från de torra linplantorna. Fröna tas tillvara för kommande års utsäde eller andra ändamål. | |||
|- | |- | ||
| '''Solar''' || '''Ätt, adelsätt, ursprung för adelsätt''' | | '''Solar''' || '''Ätt, adelsätt, ursprung för adelsätt''' | ||
Rad 378: | Rad 384: | ||
|- | |- | ||
| '''Tenedor de libros''' || '''Bokhållare''', även ''contador'' | | '''Tenedor de libros''' || '''Bokhållare''', även ''contador'' | ||
|- | |||
| '''Tenería''' || '''Garveri''' (se även ''Cutiduría'' och ''Zurrador''). | |||
|- | |- | ||
| '''Tercero''' || Funktionär som inkasserade tiondet ''(el ´diezmo´)'', senare även ´stadsdel´ motsvarande vår ”fjärding”. | | '''Tercero''' || Funktionär som inkasserade tiondet ''(el ´diezmo´)'', senare även ´stadsdel´ motsvarande vår ”fjärding”. | ||
Rad 400: | Rad 408: | ||
|- | |- | ||
| '''Zapater-ía -o''' || '''Skomakeri, skomakare''', hantverkare som tillverkade skor, zapatos, i ett skomakeri, ''zapatería''. | | '''Zapater-ía -o''' || '''Skomakeri, skomakare''', hantverkare som tillverkade skor, zapatos, i ett skomakeri, ''zapatería''. | ||
|- | |||
| '''Zurrador''' || '''Garvare''', hantverkare som garvar skinn och lädervaror. | |||
|- | |- | ||
|} | |} |