emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) (länk) |
Jojje (diskussion | bidrag) (→Ordlista: komplettering) |
||
Rad 42: | Rad 42: | ||
|- | |- | ||
| '''Apellidos de expósitos''' || '''Påhittat efternamn''', som gavs hittebarn eller bortadopterade barn. Sådana namn kunde vara tagna efter helgon, som t.ex. ''Santamaría'', ''Sanmartín'', ''Sampedro'', eller toponymika som ''Toledo'', ''Zaragoza'' och ''Cuenca''. | | '''Apellidos de expósitos''' || '''Påhittat efternamn''', som gavs hittebarn eller bortadopterade barn. Sådana namn kunde vara tagna efter helgon, som t.ex. ''Santamaría'', ''Sanmartín'', ''Sampedro'', eller toponymika som ''Toledo'', ''Zaragoza'' och ''Cuenca''. | ||
|- | |||
| '''Aprendiz''' || '''Lärling''' (se "Gremio" Skrå). | |||
|- | |- | ||
| '''Árbol genealógico''' || '''Släktträd''', ''árbol de descendencia'' = stamträd, ''árbol de ascendencia'' = anträd, se även ''tabla''. | | '''Árbol genealógico''' || '''Släktträd''', ''árbol de descendencia'' = stamträd, ''árbol de ascendencia'' = anträd, se även ''tabla''. | ||
Rad 234: | Rad 236: | ||
|- | |- | ||
| '''Granjero''' || '''Bonde''', det vi kallar för bonde i allmänhet, dvs. '''jordbrukare'''. | | '''Granjero''' || '''Bonde''', det vi kallar för bonde i allmänhet, dvs. '''jordbrukare'''. | ||
|- | |||
| '''Gremio''' || '''Skrå''', sammanslutning av yrkesbröder med mästare (maestros), gesäller (artesanos oficiales) och lärlingar (aprendices). | |||
|- | |- | ||
| '''h.l.''' || '''''Hij-o -a legítim-o -A''''' ”äkta” son/dotter, ''egen'' son/dotter (i fall där maken har barn från annat äktenskap t.ex.) | | '''h.l.''' || '''''Hij-o -a legítim-o -A''''' ”äkta” son/dotter, ''egen'' son/dotter (i fall där maken har barn från annat äktenskap t.ex.) |