emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) |
Jojje (diskussion | bidrag) |
||
Rad 136: | Rad 136: | ||
|- | |- | ||
| '''Chancillería''' || '''Kanslerämbete''', se ''cancillería'' | | '''Chancillería''' || '''Kanslerämbete''', se ''cancillería'' | ||
|- | |||
| '''Chambelán''' || '''Kammarherre''', i Sverige likställd med överste. En kammarherre är en manlig medlem av ett hov med uppgift att tjänstgöra i en furstlig persons omedelbara närhet. I tjänst bär kammarherrar en nyckel som ämbetstecken, vilken symboliserar att de historiskt har haft tillträde till den furstliga personens privata rum. | |||
|- | |- | ||
| '''Chozn-o -a''' || '''Barnbarns barnbarns barn''', följer på ''tataraniet-o -a'' (femte generationens ättling), även ''trastataranieto''. | | '''Chozn-o -a''' || '''Barnbarns barnbarns barn''', följer på ''tataraniet-o -a'' (femte generationens ättling), även ''trastataranieto''. |