emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 270: | Rad 270: | ||
|- | |- | ||
| '''Lambrequines''' || '''Heraldiskt hjälmtäcke''', dekorationer som omger en heraldisk sköld, ofta i ett par av de färger som vapnet är målat i. | | '''Lambrequines''' || '''Heraldiskt hjälmtäcke''', dekorationer som omger en heraldisk sköld, ofta i ett par av de färger som vapnet är målat i. | ||
|- | |||
| '''Lector de microfilmes''' || '''Läsapparat för mikrofilmer/mikrofischer''' | |||
|- | |- | ||
| '''Linaje''' || '''Anor och ättlingar''' inom en gemensam släkt. | | '''Linaje''' || '''Anor och ättlingar''' inom en gemensam släkt. |