Forum:Admin, Forum:CantDelete, Forum:CantEdit, Forum:CantPost, Forum:CantSearch, Forum:CantView, Forum:Mod, Forum:NoSigs, Byråkrater, emailconfirmed, Gränssnittsadministratörer, Administratörer, Widget-redigerare
1 251
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Ninwik (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(3 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Fil:Släktforskningens dag.JPG|250px|thumb|right|Släktforskningens dag i Haparanda 2009]] | [[Fil:Släktforskningens dag.JPG|250px|thumb|right|Släktforskningens dag i Haparanda 2009]] | ||
'''Släktforskningens Dag''' inträffar varje år '''''den tredje lördagen i | '''Släktforskningens Dag''' inträffar varje år '''''den tredje lördagen i januari (fr.o.m 2018)'''''. Då håller [[Sveriges Släktforskarförbund]] och dess medlemsföreningar, hembygdsföreningar, arkiv och bibliotek öppna hus och andra aktiviteter för släktforskningsintresserade. | ||
===Historik=== | ===Historik=== | ||
Förslaget att hålla ett gemensamt riksomfattande släktforskararrangemang under en och samma dag varje år kom från [[StorStockholms Genealogiska Förening]] (SSGF) redan inför Sveriges Släktforskarförbunds riksstämma på [[Släktforskardagarna]] i Östersund år 2004, där förslaget antogs. Det dröjde dock ända till den 18 mars 2006 innan den första Släktforskningens Dag genomfördes i föreningslokaler, köpcentra, bibliotek och arkiv runt hela Sverige. Sedan dess har dagen etablerat sig som en tradition. Släktforskarrörelsen hoppas att Släktforskningens Dag ska platsa i den svenska almanackan, till vilket den blivit föreslagen. | Förslaget att hålla ett gemensamt riksomfattande släktforskararrangemang under en och samma dag varje år kom från [[StorStockholms Genealogiska Förening]] (SSGF) redan inför Sveriges Släktforskarförbunds riksstämma på [[Släktforskardagarna]] i Östersund år 2004, där förslaget antogs. Det dröjde dock ända till den 18 mars 2006 innan den första Släktforskningens Dag genomfördes i föreningslokaler, köpcentra, bibliotek och arkiv runt hela Sverige. Sedan dess har dagen etablerat sig som en tradition. Släktforskarrörelsen hoppas att Släktforskningens Dag ska platsa i den svenska almanackan, till vilket den blivit föreslagen. | ||
===Teman=== | |||
{| class="wikitable" cellpadding="10" | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2018 | |||
|Arkiv | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2017 | |||
|Sjöfolk | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2016 | |||
|DNA | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2015 | |||
|Norden | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2014 | |||
|Porträttet i släktforskningen | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2013 | |||
|Soldaten i släkten - till fots, till häst, till sjöss | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2012 | |||
|Släktforskning då, nu och i framtiden | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2011 | |||
|Fotot kan vara nyckeln till din släkt | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2010 | |||
|Vet du vem du är? | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2009 | |||
|Vad heter din gammelmormor? | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2008 | |||
| | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2007 | |||
| | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2006 | |||
| | |||
|} | |||
==Externa länkar== | ==Externa länkar== |
redigeringar