emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) |
Jojje (diskussion | bidrag) m (→Ordlista) |
||
(3 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 87: | Rad 87: | ||
| '''Blasón''' || '''Vapenbeskrivning, vapenmålning, blasonering''' | | '''Blasón''' || '''Vapenbeskrivning, vapenmålning, blasonering''' | ||
|- | |- | ||
| '''Boticario''' || '''Apotekare''', | | '''Boticario''' || '''Apotekare''', farmaceut | ||
|- | |- | ||
| '''Brazo''' || '''Gren''', huvudgren i anträd, t.ex. | | '''Brazo''' || '''Gren''', huvudgren i anträd, t.ex. | ||
Rad 136: | Rad 136: | ||
|- | |- | ||
| '''Chancillería''' || '''Kanslerämbete''', se ''cancillería'' | | '''Chancillería''' || '''Kanslerämbete''', se ''cancillería'' | ||
|- | |||
| '''Chambelán''' || '''Kammarherre''', i Sverige likställd med överste. En kammarherre är en manlig medlem av ett hov med uppgift att tjänstgöra i en furstlig persons omedelbara närhet. I tjänst bär kammarherrar en nyckel som ämbetstecken, vilken symboliserar att de historiskt har haft tillträde till den furstliga personens privata rum. | |||
|- | |- | ||
| '''Chozn-o -a''' || '''Barnbarns barnbarns barn''', följer på ''tataraniet-o -a'' (femte generationens ättling), även ''trastataranieto''. | | '''Chozn-o -a''' || '''Barnbarns barnbarns barn''', följer på ''tataraniet-o -a'' (femte generationens ättling), även ''trastataranieto''. | ||
Rad 143: | Rad 145: | ||
| '''Comadre''' || "Medmor", dvs gudmor. | | '''Comadre''' || "Medmor", dvs gudmor. | ||
|- | |- | ||
| '''Conde''' | | '''Conde''' || '''Greve''', adelstitel mellan friherre och markis. | ||
|- | |- | ||
| '''Congresal''' || '''Kongressdelegat'''. Kongresserna var inte permanenta utan hölls när man skulle ta viktiga beslut. Vid kongressen i Tucumán, t.ex., år 1810 förklarades Argentina självständigt. | | '''Congresal''' || '''Kongressdelegat'''. Kongresserna var inte permanenta utan hölls när man skulle ta viktiga beslut. Vid kongressen i Tucumán, t.ex., år 1810 förklarades Argentina självständigt. | ||
Rad 420: | Rad 422: | ||
|- | |- | ||
| '''Tronco''' || '''Stam''', i allmänhet lika med agnatiska anor, dvs. anorna för den manliga (svärds-) sidan, som i allmänhet i spansktalande länder delar släktnamnet. Även '''stamfader''' för en stam eller gren. | | '''Tronco''' || '''Stam''', i allmänhet lika med agnatiska anor, dvs. anorna för den manliga (svärds-) sidan, som i allmänhet i spansktalande länder delar släktnamnet. Även '''stamfader''' för en stam eller gren. | ||
|- | |||
| '''Tutor''' || '''Förmyndare''', guvernant, privatlärare, informator. Någon som företräder en person juridiskt och fiskalt. | |||
|- | |- | ||
| '''Unión de hecho''' || '''Fullbordad relation''', samvetsäktenskap, samboskap, sammanlevnad, partnerskap, gällande fr.a. heterosexuella förhållanden (den klassiska benämningen av sammanlevnad), numera också brukat i sammanhang då homosexuella par ingår partnerskap. | | '''Unión de hecho''' || '''Fullbordad relation''', samvetsäktenskap, samboskap, sammanlevnad, partnerskap, gällande fr.a. heterosexuella förhållanden (den klassiska benämningen av sammanlevnad), numera också brukat i sammanhang då homosexuella par ingår partnerskap. |