emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) (→Ordlista: komplettering) |
Jojje (diskussion | bidrag) |
||
Rad 239: | Rad 239: | ||
| '''Gremio''' || '''Skrå''', sammanslutning av yrkesbröder med mästare (maestros), gesäller (artesanos oficiales) och lärlingar (aprendices). | | '''Gremio''' || '''Skrå''', sammanslutning av yrkesbröder med mästare (maestros), gesäller (artesanos oficiales) och lärlingar (aprendices). | ||
|- | |- | ||
| '''h.l.''' || '''''Hij-o -a legítim-o - | | '''h.l.''' || '''''Hij-o -a legítim-o -a''''' ”äkta” son/dotter, ''egen'' son/dotter (i fall där maken har barn från annat äktenskap t.ex.) | ||
|- | |- | ||
| '''Hachero''' || '''Huggare''', skogshuggare, vedhuggare, man som gav sig ut med yxa ''(=hacha)'' och arbetade med att hugga. | | '''Hachero''' || '''Huggare''', skogshuggare, vedhuggare, man som gav sig ut med yxa ''(=hacha)'' och arbetade med att hugga. | ||
Rad 254: | Rad 254: | ||
|- | |- | ||
| '''Hij-o -a''' || '''Barn, son, dotter''', (första generationens ättling) | | '''Hij-o -a''' || '''Barn, son, dotter''', (första generationens ättling) | ||
|- | |||
| '''Hij-o -a natural''' || '''Utomäktenskapligt barn''', som antingen fötts innan äktenskap ingåtts eller barn som avlats med en annan partner. | |||
|- | |- | ||
| '''Hojalatería''' || '''Plåtslageri''', tillverkade kannor, hinkar, etc. | | '''Hojalatería''' || '''Plåtslageri''', tillverkade kannor, hinkar, etc. |