Spanska för släktforskare: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Jojje (diskussion | bidrag) |
||
Rad 286: | Rad 286: | ||
|- | |- | ||
| '''Marroquiner-ía -o''' || '''Väskmakeri, väskmakare''', arbetade med mindre hårt läder än sadelmakare. | | '''Marroquiner-ía -o''' || '''Väskmakeri, väskmakare''', arbetade med mindre hårt läder än sadelmakare. | ||
|- | |||
| '''Mayorazgo''' || '''Fideikomiss''', odelbar egendom som ärvs av den äldste sonen, eller möjligtvis svärsonen. | |||
|- | |- | ||
| '''Mayordomo''' || '''Förvaltare''', inspektor, hovmästare, befallningsman; ''mayordomo mayor real'' = kunglig överhovmästare | | '''Mayordomo''' || '''Förvaltare''', inspektor, hovmästare, befallningsman; ''mayordomo mayor real'' = kunglig överhovmästare |