emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 138: | Rad 138: | ||
|- | |- | ||
| '''Cognaticia''' || '''Kognatisk''', stamtavla (t.ex.) följande endast kvinnosidan eller spinnsidan, äv. ''Matrilinjär'' | | '''Cognaticia''' || '''Kognatisk''', stamtavla (t.ex.) följande endast kvinnosidan eller spinnsidan, äv. ''Matrilinjär'' | ||
|- | |||
| '''Comadre''' || "Medmor", dvs gudmor. | |||
|- | |- | ||
| '''Congresal''' || '''Kongressdelegat'''. Kongresserna var inte permanenta utan hölls när man skulle ta viktiga beslut. Vid kongressen i Tucumán, t.ex., år 1810 förklarades Argentina självständigt. | | '''Congresal''' || '''Kongressdelegat'''. Kongresserna var inte permanenta utan hölls när man skulle ta viktiga beslut. Vid kongressen i Tucumán, t.ex., år 1810 förklarades Argentina självständigt. |