emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Jojje (diskussion | bidrag) m (nytt ord) |
||
Rad 14: | Rad 14: | ||
|- | |- | ||
| '''Abolengo''' || '''Härstamning''', anor, arvegods, m.m. | | '''Abolengo''' || '''Härstamning''', anor, arvegods, m.m. | ||
|- | |||
| '''Acriollado''' || '''Anpassad till Spansk-Amerika''', t.ex. anpassat efternamn ''Jansson'' skrivs om till ''Yanzón'', ''Herman'' skrivs om till ''Germán'' (uttalas herrman), osv. | |||
|- | |- | ||
| '''Acta''' || '''Akt''', t.ex. ''acta de nacimiento'', födelsebevis, ''acta de matrimonio'', vigselbevis, som arkiverats av civila myndigheter (inte kyrkliga). | | '''Acta''' || '''Akt''', t.ex. ''acta de nacimiento'', födelsebevis, ''acta de matrimonio'', vigselbevis, som arkiverats av civila myndigheter (inte kyrkliga). |