Victor Örnbergs Hederspris: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Jojje (diskussion | bidrag) (tillägg av formellt namn) |
Ninwik (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(23 mellanliggande sidversioner av 6 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
'''Victor Örnbergs | '''Victor Örnbergs Hederspris''' är ett pris som varje år sedan 1990 delas ut till en speciellt framstående släktforskare av '''Victor Örnbergs Minnesfond''' (instiftad av [[Sveriges Släktforskarförbund]] den 29 maj 1988 till minne av släktforskaren [[Victor Örnberg]]). | ||
[[Fil:Fondhandling VÖH.gif|höger|Fondhandling rörande Victor Örnbergs Hederspris]] | |||
Följande personer har hittills mottagit priset: | Följande personer har hittills mottagit priset: | ||
Rad 6: | Rad 8: | ||
! År !! Pristagare | ! År !! Pristagare | ||
|- | |- | ||
| 1990 || [[Hans Gillingstam]] | | 1990 || [[Hans Gillingstam]] (†) | ||
|- | |||
| 1991 || Sven Bankeström (†) | |||
|- | |||
| 1992 || [[Pontus Möller]] (†) | |||
|- | |||
| 1993 || Algot Hellbom (†) | |||
|- | |||
| 1994 || Nils William Olsson (†) | |||
|- | |||
| 1995 || Ullagreta Carlsson | |||
|- | |||
| 1996 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Per_Clemensson Per Clemensson] (†) | |||
|- | |||
| 1997 || Sperling Bengtsson (†) | |||
|- | |||
| 1998 || Teo Sundin (†) & Per Sundin | |||
|- | |||
| 1999 || Nils Sundelius (†) | |||
|- | |||
| 2000 || Mari-Anne Olsson | |||
|- | |||
| 2001 || Bertil Grundström (†) | |||
|- | |||
| 2002 || Kjell Lindblom | |||
|- | |||
| 2003 || Thea Hälleberg (†) | |||
|- | |- | ||
| | | 2004 || Thord Bylund (†) | ||
|- | |- | ||
| | | 2005 || Martin Pehrson (†) | ||
|- | |- | ||
| | | 2006 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_Thorsell Elisabeth Thorsell] | ||
|- | |- | ||
| | | 2007 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Bo_Lindwall Bo Lindwall] | ||
|- | |- | ||
| | | 2008 || Olof Cronberg | ||
|- | |- | ||
| | | 2009 || Stig Östensson | ||
|- | |- | ||
| | | 2010 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Sl%C3%A4ktband ''Släktband''] med Gunilla Nordlund & Elisabeth Renström | ||
|- | |- | ||
| | | 2011 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Urban_Sikeborg Urban Sikeborg] | ||
|- | |- | ||
| | | 2012 || — Ingen utdelning. — | ||
|- | |- | ||
| | | 2013 || [[Carl Szabad]] (†) | ||
|- | |- | ||
| | | 2014 || Elsa Sjödahl (†) | ||
|- | |- | ||
| | | 2015 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/H%C3%A5kan_Skogsj%C3%B6 Håkan Skogsjö] | ||
|- | |- | ||
| | | 2016 || Anna-Lena Hultman | ||
|- | |- | ||
| | | 2017 || Peter Olausson | ||
|- | |- | ||
| | | 2018 || Michael Lundholm | ||
|- | |- | ||
| | | 2019 || Örjan Hedenberg | ||
|- | |- | ||
| | | 2020 || Ulf Berggren | ||
|- | |- | ||
| | | 2021 || Olle Elm | ||
|- | |- | ||
| | | 2022 || Peter Sjölund | ||
|- | |- | ||
| | | 2023 || Kerstin Jonmyren | ||
|} | |} | ||
== Externa länkar == | == Externa länkar == | ||
* [ | * [https://www.rotter.se/forbundet/utmarkelser-stipendier/victor-ornbergs-hederspris Victor Örnbergs Hederspris] på Rötter | ||
[[Kategori:Släktforskarlexikon]] | [[Kategori:Släktforskarlexikon]] |
Nuvarande version från 12 maj 2023 kl. 07.55
Victor Örnbergs Hederspris är ett pris som varje år sedan 1990 delas ut till en speciellt framstående släktforskare av Victor Örnbergs Minnesfond (instiftad av Sveriges Släktforskarförbund den 29 maj 1988 till minne av släktforskaren Victor Örnberg).
Följande personer har hittills mottagit priset:
År | Pristagare |
---|---|
1990 | Hans Gillingstam (†) |
1991 | Sven Bankeström (†) |
1992 | Pontus Möller (†) |
1993 | Algot Hellbom (†) |
1994 | Nils William Olsson (†) |
1995 | Ullagreta Carlsson |
1996 | Per Clemensson (†) |
1997 | Sperling Bengtsson (†) |
1998 | Teo Sundin (†) & Per Sundin |
1999 | Nils Sundelius (†) |
2000 | Mari-Anne Olsson |
2001 | Bertil Grundström (†) |
2002 | Kjell Lindblom |
2003 | Thea Hälleberg (†) |
2004 | Thord Bylund (†) |
2005 | Martin Pehrson (†) |
2006 | Elisabeth Thorsell |
2007 | Bo Lindwall |
2008 | Olof Cronberg |
2009 | Stig Östensson |
2010 | Släktband med Gunilla Nordlund & Elisabeth Renström |
2011 | Urban Sikeborg |
2012 | — Ingen utdelning. — |
2013 | Carl Szabad (†) |
2014 | Elsa Sjödahl (†) |
2015 | Håkan Skogsjö |
2016 | Anna-Lena Hultman |
2017 | Peter Olausson |
2018 | Michael Lundholm |
2019 | Örjan Hedenberg |
2020 | Ulf Berggren |
2021 | Olle Elm |
2022 | Peter Sjölund |
2023 | Kerstin Jonmyren |
Externa länkar
- Victor Örnbergs Hederspris på Rötter