Forum:Admin, Forum:CantDelete, Forum:CantEdit, Forum:CantPost, Forum:CantSearch, Forum:CantView, Forum:Mod, Forum:NoSigs, Byråkrater, emailconfirmed, Gränssnittsadministratörer, Administratörer, Widget-redigerare
1 256
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Ninwik (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(7 mellanliggande sidversioner av 4 användare visas inte) | |||
Rad 8: | Rad 8: | ||
! År !! Pristagare | ! År !! Pristagare | ||
|- | |- | ||
| 1990 || [ | | 1990 || [[Hans Gillingstam]] (†) | ||
|- | |- | ||
| 1991 || Sven Bankeström (†) | | 1991 || Sven Bankeström (†) | ||
Rad 20: | Rad 20: | ||
| 1995 || Ullagreta Carlsson | | 1995 || Ullagreta Carlsson | ||
|- | |- | ||
| 1996 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Per_Clemensson Per Clemensson] | | 1996 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Per_Clemensson Per Clemensson] (†) | ||
|- | |- | ||
| 1997 || Sperling Bengtsson (†) | | 1997 || Sperling Bengtsson (†) | ||
Rad 38: | Rad 38: | ||
| 2004 || Thord Bylund (†) | | 2004 || Thord Bylund (†) | ||
|- | |- | ||
| 2005 || Martin Pehrson | | 2005 || Martin Pehrson (†) | ||
|- | |- | ||
| 2006 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_Thorsell Elisabeth Thorsell] | | 2006 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_Thorsell Elisabeth Thorsell] | ||
Rad 54: | Rad 54: | ||
| 2012 || — Ingen utdelning. — | | 2012 || — Ingen utdelning. — | ||
|- | |- | ||
| 2013 || [ | | 2013 || [[Carl Szabad]] (†) | ||
|- | |- | ||
| 2014 || Elsa Sjödahl | | 2014 || Elsa Sjödahl (†) | ||
|- | |- | ||
| 2015 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/H%C3%A5kan_Skogsj%C3%B6 Håkan Skogsjö] | | 2015 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/H%C3%A5kan_Skogsj%C3%B6 Håkan Skogsjö] | ||
|- | |||
| 2016 || Anna-Lena Hultman | |||
|- | |||
| 2017 || Peter Olausson | |||
|- | |||
| 2018 || Michael Lundholm | |||
|- | |||
| 2019 || Örjan Hedenberg | |||
|- | |||
| 2020 || Ulf Berggren | |||
|- | |||
| 2021 || Olle Elm | |||
|- | |||
| 2022 || Peter Sjölund | |||
|- | |||
| 2023 || Kerstin Jonmyren | |||
|} | |} | ||
== Externa länkar == | == Externa länkar == | ||
* [ | * [https://www.rotter.se/forbundet/utmarkelser-stipendier/victor-ornbergs-hederspris Victor Örnbergs Hederspris] på Rötter | ||
[[Kategori:Släktforskarlexikon]] | [[Kategori:Släktforskarlexikon]] |
redigeringar