Victor Örnbergs Hederspris: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Minor (diskussion | bidrag) (Lagt till länkar till personartiklar på svenska Wikipedia.) |
||
Rad 6: | Rad 6: | ||
! År !! Pristagare | ! År !! Pristagare | ||
|- | |- | ||
| 1990 || Hans Gillingstam | | 1990 || [http://sv.wikipedia.org/wiki/Hans_Gillingstam Hans Gillingstam] | ||
|- | |- | ||
| 1991 || Sven Bankeström | | 1991 || Sven Bankeström | ||
Rad 18: | Rad 18: | ||
| 1995 || Ullagreta Carlsson | | 1995 || Ullagreta Carlsson | ||
|- | |- | ||
| 1996 || Per Clemensson | | 1996 || [http://sv.wikipedia.org/wiki/Per_Clemensson Per Clemensson] | ||
|- | |- | ||
| 1997 || Sperling Bengtsson | | 1997 || Sperling Bengtsson | ||
Rad 38: | Rad 38: | ||
| 2005 || Martin Pehrson | | 2005 || Martin Pehrson | ||
|- | |- | ||
| 2006 || Elisabeth Thorsell | | 2006 || [http://sv.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_Thorsell Elisabeth Thorsell] | ||
|- | |- | ||
| 2007 || Bo Lindwall | | 2007 || [http://sv.wikipedia.org/wiki/Bo_Lindwall Bo Lindwall] | ||
|- | |- | ||
| 2008 || Olof Cronberg | | 2008 || Olof Cronberg | ||
Rad 46: | Rad 46: | ||
| 2009 || Stig Östensson | | 2009 || Stig Östensson | ||
|- | |- | ||
| 2010 || ''Släktband'' med Gunilla Nordlund & Elisabeth Renström | | 2010 || [http://sv.wikipedia.org/wiki/Sl%C3%A4ktband ''Släktband''] med Gunilla Nordlund & Elisabeth Renström | ||
|- | |- | ||
| 2011 || Urban Sikeborg | | 2011 || [http://sv.wikipedia.org/wiki/Urban_Sikeborg Urban Sikeborg] | ||
|- | |- | ||
| 2012 || | | 2012 || — Ingen utdelning. — | ||
|- | |- | ||
| 2013 || Carl Szabad | | 2013 || [http://sv.wikipedia.org/wiki/Carl_Szabad Carl Szabad] | ||
|- | |- | ||
| 2014 || Elsa Sjödahl | | 2014 || Elsa Sjödahl | ||
|- | |||
| 2015 || [http://sv.wikipedia.org/wiki/H%C3%A5kan_Skogsj%C3%B6 Håkan Skogsjö] | |||
|} | |} | ||
Versionen från 28 juni 2015 kl. 11.57
Victor Örnbergs Hederspris är ett pris som varje år sedan 1990 delas ut till en speciellt framstående släktforskare av Victor Örnbergs Minnesfond (instiftad av Sveriges Släktforskarförbund den 29 maj 1988 till minne av släktforskaren Victor Örnberg).
Följande personer har hittills mottagit priset:
År | Pristagare |
---|---|
1990 | Hans Gillingstam |
1991 | Sven Bankeström |
1992 | Pontus Möller |
1993 | Algot Hellbom |
1994 | Nils William Olsson |
1995 | Ullagreta Carlsson |
1996 | Per Clemensson |
1997 | Sperling Bengtsson |
1998 | Teo & Per Sundin |
1999 | Nils Sundelius |
2000 | Mari-Anne Olsson |
2001 | Bertil Grundström |
2002 | Kjell Lindblom |
2003 | Thea Hälleberg |
2004 | Thord Bylund |
2005 | Martin Pehrson |
2006 | Elisabeth Thorsell |
2007 | Bo Lindwall |
2008 | Olof Cronberg |
2009 | Stig Östensson |
2010 | Släktband med Gunilla Nordlund & Elisabeth Renström |
2011 | Urban Sikeborg |
2012 | — Ingen utdelning. — |
2013 | Carl Szabad |
2014 | Elsa Sjödahl |
2015 | Håkan Skogsjö |
Externa länkar
- Victor Örnbergs Hederspris på Rötters Förbundsnytt