1 544
redigeringar
Edis (diskussion | bidrag) |
Edis (diskussion | bidrag) |
||
Rad 49: | Rad 49: | ||
| [[Tingslag]]: || -1947 Östra härads tinslag<BR>1948-1970 Njudungs tingslag<BR>1971- Eksjö tingsrätt | | [[Tingslag]]: || -1947 Östra härads tinslag<BR>1948-1970 Njudungs tingslag<BR>1971- Eksjö tingsrätt | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Domsaga]]: || 1680–1796 Östra, Uppvidinge och Konga härader<BR>1796–1933 Egen domsaga<BR>1934–1970 Västra och Östra härader (Njudungs)|- style="background: #C0C0C0;" | | [[Domsaga]]: || 1680–1796 Östra, Uppvidinge och Konga härader<BR>1796–1933 Egen domsaga<BR>1934–1970 Västra och Östra härader (Njudungs) | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Kommun]]: || Vetlanda kommun | | [[Kommun]]: || Vetlanda kommun | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" |
redigeringar