emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) |
Jojje (diskussion | bidrag) (övriga stift) |
||
Rad 111: | Rad 111: | ||
|1953<ref>I och med att Sverige precis hade infört religionsfrihetslagen (1951) som lämnade den enskilde fritt om han vill tillhöra någon kyrka eller inte.</ref> | |1953<ref>I och med att Sverige precis hade infört religionsfrihetslagen (1951) som lämnade den enskilde fritt om han vill tillhöra någon kyrka eller inte.</ref> | ||
|Sankt Eriks katolska<br>domkyrka i Stockholm | |Sankt Eriks katolska<br>domkyrka i Stockholm | ||
|- | |||
||Syrisk-ortodoxa ärkestiftet i Skandinavien | |||
|1986 | |||
|S:t Jacobs av Nsibin<br>syrisk-ortodoxa katedral,<br>Södertälje | |||
|- | |||
||Patriarkaliska ställföreträdarskapet<br>för Syrisk-ortodoxa kyrkan i Sverige | |||
|1996 | |||
| | |||
|} | |} | ||