171
redigeringar
AndersB (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Chatho (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(22 mellanliggande sidversioner av 4 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
'''Victor Örnbergs | '''Victor Örnbergs Hederspris''' är ett pris som varje år sedan 1990 delas ut till en speciellt framstående släktforskare av '''Victor Örnbergs Minnesfond''' (instiftad av [[Sveriges Släktforskarförbund]] den 29 maj 1988 till minne av släktforskaren [[Victor Örnberg]]). | ||
[[Fil:Fondhandling VÖH.gif|höger|Fondhandling rörande Victor Örnbergs Hederspris]] | |||
Följande personer har hittills mottagit priset: | Följande personer har hittills mottagit priset: | ||
Rad 6: | Rad 8: | ||
! År !! Pristagare | ! År !! Pristagare | ||
|- | |- | ||
| 1990 || [[Hans Gillingstam]] | | 1990 || [[Hans Gillingstam]] (†) | ||
|- | |||
| 1991 || Sven Bankeström (†) | |||
|- | |||
| 1992 || [[Pontus Möller]] (†) | |||
|- | |||
| 1993 || Algot Hellbom (†) | |||
|- | |||
| 1994 || Nils William Olsson (†) | |||
|- | |||
| 1995 || Ullagreta Carlsson | |||
|- | |||
| 1996 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Per_Clemensson Per Clemensson] | |||
|- | |||
| 1997 || Sperling Bengtsson (†) | |||
|- | |||
| 1998 || Teo Sundin (†) & Per Sundin | |||
|- | |- | ||
| | | 1999 || Nils Sundelius (†) | ||
|- | |- | ||
| | | 2000 || Mari-Anne Olsson | ||
|- | |- | ||
| | | 2001 || Bertil Grundström (†) | ||
|- | |- | ||
| | | 2002 || Kjell Lindblom | ||
|- | |- | ||
| | | 2003 || Thea Hälleberg (†) | ||
|- | |- | ||
| | | 2004 || Thord Bylund (†) | ||
|- | |- | ||
| | | 2005 || Martin Pehrson | ||
|- | |- | ||
| | | 2006 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_Thorsell Elisabeth Thorsell] | ||
|- | |- | ||
| | | 2007 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Bo_Lindwall Bo Lindwall] | ||
|- | |- | ||
| | | 2008 || Olof Cronberg | ||
|- | |- | ||
| | | 2009 || Stig Östensson | ||
|- | |- | ||
| | | 2010 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Sl%C3%A4ktband ''Släktband''] med Gunilla Nordlund & Elisabeth Renström | ||
|- | |- | ||
| | | 2011 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Urban_Sikeborg Urban Sikeborg] | ||
|- | |- | ||
| | | 2012 || — Ingen utdelning. — | ||
|- | |- | ||
| | | 2013 || [[Carl Szabad]] (†) | ||
|- | |- | ||
| | | 2014 || Elsa Sjödahl | ||
|- | |- | ||
| | | 2015 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/H%C3%A5kan_Skogsj%C3%B6 Håkan Skogsjö] | ||
|- | |- | ||
| | | 2016 || Anna-Lena Hultman | ||
|- | |- | ||
| | | 2017 || Peter Olausson | ||
|- | |- | ||
| | | 2018 || Michael Lundholm | ||
|} | |} | ||
== Externa länkar == | == Externa länkar == | ||
* [http://www.genealogi.se/ | * [http://www.genealogi.se/utmarkelser/victor-ornberg-priset Victor Örnbergs Hederspris] på Rötters [[Förbundsnytt]] | ||
[[Kategori:Släktforskarlexikon]] | [[Kategori:Släktforskarlexikon]] |