1 344
redigeringar
Cognatus (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Cognatus (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 17: | Rad 17: | ||
==Forskningskällor== | ==Forskningskällor== | ||
{ | {| cellpadding="2" style="float: right; width: 400px; background: #e0e0e0; margin-left: 1em; border-spacing: 1px;" | ||
|- | |||
! colspan="2" | Tillhörigheter | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Kontrakt]]: || Namn/Tidsperiod för Kontrakt | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Kyrklig samfällighet]]: || Namn/Tidsperiod för Kyrklig samfällighet | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Stift]]: || Namn/Tidsperiod för Stift | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Fögderi]]: || Namn/Tidsperiod för Fögderi | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Länsmansdistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Länsmansdistrikt | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Landsfiskalsdistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Landsfiskalsdistrikt | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Polisdistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Polisdistrikt | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Åklagardistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Åklagardistrikt | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Kronofogdedistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Kronofogdedistrikt | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Län]]: || Namn/Tidsperiod för Län | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Härad]]: || Namn/Tidsperiod för Härad | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Tingslag]]: || Namn/Tidsperiod för Tingslag | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Domsaga]]: || Namn/Tidsperiod för Domsaga | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Kommun]]: || Namn/Tidsperiod för Kommun | |||
|- style="background: #e8e8e8;" | |||
| [[Militär indelning]]: || Namn/Tidsperiod för Militär indelning | |||
|- | |||
|} | |||
===Digitalt material=== | ===Digitalt material=== |