emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) |
Jojje (diskussion | bidrag) |
||
(En mellanliggande sidversion av samma användare visas inte) | |||
Rad 104: | Rad 104: | ||
|} | |} | ||
===Övriga stift i Sverige=== | ===Övriga stift<ref>(eller motsvarande organisation ledd av en biskop)</ref> i Sverige=== | ||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" | ||
Rad 114: | Rad 114: | ||
||[[Fil:Stockholms katolska stift vapen.svg.png|25px]] [[Stockholms katolska stift]] | ||[[Fil:Stockholms katolska stift vapen.svg.png|25px]] [[Stockholms katolska stift]] | ||
|1953<ref>I och med att Sverige precis hade infört religionsfrihetslagen (1951) som lämnade den enskilde fritt om han vill tillhöra någon kyrka eller inte.</ref> | |1953<ref>I och med att Sverige precis hade infört religionsfrihetslagen (1951) som lämnade den enskilde fritt om han vill tillhöra någon kyrka eller inte.</ref> | ||
|Sankt Eriks katolska | |Sankt Eriks katolska domkyrka (Stockholm) | ||
|- | |- | ||
||Syrisk-ortodoxa ärkestiftet i Skandinavien | ||[[Fil:Syrisk-ortodoxa kyrkan.png|30px]] Syrisk-ortodoxa ärkestiftet i Skandinavien | ||
|1986 | |1986 | ||
|S:t Jacobs av Nsibin<br>syrisk-ortodoxa katedral | |S:t Jacobs av Nsibin<br>syrisk-ortodoxa katedral (Södertälje) | ||
|- | |- | ||
||Patriarkaliska ställföreträdarskapet<br>för Syrisk-ortodoxa kyrkan i Sverige | ||Patriarkaliska ställföreträdarskapet<br>för Syrisk-ortodoxa kyrkan i Sverige | ||
|1996 | |1996 | ||
| | | | ||
|- | |||
||[[Fil:Serbisk-ortodoxa kyrkans flagga.png|25px]] Serbisk-ortodoxa kyrkans stift<br>i Skandinavien och Storbritannien | |||
| | |||
|Serbisk-ortodoxa kyrkan i Stockholm (Enskede) | |||
|- | |||
||[[Fil:Koptiska kyrkans kors.png|30px]] Koptisk-ortodoxa kyrkan i Sverige | |||
|2009 | |||
|Sankt Minakyrkan (Södertälje) | |||
|} | |} | ||