emailconfirmed
5 921
redigeringar
Cognatus (diskussion | bidrag) |
Jojje (diskussion | bidrag) |
||
(17 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
'''Stift''', ''biskopsdöme'', är en administrativ och geografisk indelning inom [ | __NOTOC__ | ||
'''Stift''', ''biskopsdöme'', är en administrativ och geografisk indelning inom [[kyrkoprovins]]er i vissa kristna samfund. Det geografiska stiftet leds av en [[biskop]], men i [[romersk-katolska kyrkan]] kan ett stift även vara ett kloster som leds av ett kapitel av munkar och en abbot. | |||
Flera stift tillsammans leds av en [[ärkebiskop]] (och kallas inom den romersk-katolska kyrkan för [[kyrkoprovins]]), vars eget stift kallas ärkestift. Stiften är i sin tur indelade [[kontrakt]], [[pastorat]] och [[församling]]ar, som är den minsta enheten i alla kristna [[Kyrkans organistation|kyrkors organisation]]. En sådan indelning gäller i synnerhet inom romersk-katolska kyrkan och inom de nationella [[lutherska kyrkan|evangelisk-lutherska kyrkor]] som övertog dess roll efter reformationen. Stiftens organisation kan variera mellan olika kristna samfund och olika länder. | Flera stift tillsammans leds av en [[ärkebiskop]] (och kallas inom den romersk-katolska kyrkan för [[kyrkoprovins]]), vars eget stift kallas ärkestift. Stiften är i sin tur indelade [[kontrakt]], [[pastorat]] och [[församling]]ar, som är den minsta enheten i alla kristna [[Kyrkans organistation|kyrkors organisation]]. En sådan indelning gäller i synnerhet inom romersk-katolska kyrkan och inom de nationella [[lutherska kyrkan|evangelisk-lutherska kyrkor]] som övertog dess roll efter reformationen. Stiftens organisation kan variera mellan olika kristna samfund och olika länder. | ||
== Stift i Sverige<ref>Här bör inkluderas även andra kyrkliga stift än Svenska kyrkans.</ref> == | |||
=== Svenska | === Stiftens ledning i Svenska kyrkan === | ||
Stiften styrdes av en [[biskop]] (i [[ärkestift]]et en [[ärkebiskop]]) tillsammans med domkapitlet vilket var benämningen på stiftets centrala juridiska och administrativa organ. [[Biskop]]arna samarbetade i kyrkans centrala ledning där [[ärkebiskop]]en i Uppsala gick under beteckningen "primus inter pares", ''den främste bland likar''. I de nya stift som upprättades efter reformationen och som inledningsvis kallades ''superintendentia'' tillsattes en [[superintendent]]. | |||
{{stubbe}} | |||
=== Svenska kyrkans stift genom historien === | |||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" | ||
|- | |- | ||
|'''Stift''' | |'''Stift''' | ||
|'''Bildat''' | |'''Bildat''' | ||
|'''Domkyrka''' | |'''Domkyrka''' | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | ||[[Fil:Borgå stift vapen.jpg|25px]] [[Borgå stift]] | ||
| | |1723<ref>I och med att biskopssätet i Viborgs stift år 1723 flyttats till Borgå.</ref> | ||
|[[ | | | ||
|[[ | |- | ||
| [[Eskilstuna stift]] | |||
|1100-tal, tidigt<ref>1164 slogs Eskilstuna stift ihop med [[Strängnäs stift]].</ref> | |||
| | |||
|- | |||
|[[Fil:Göteborg stift vapen.jpg|25px]] [[Göteborgs stift]] | |||
|1620 | |||
|Göteborgs domkyrka | |||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:Härnösand stift vapen.jpg|25px]] [[Härnösands stift]] | ||
| | |1647 | ||
| | |Härnösands domkyrka | ||
|- | |- | ||
|[[ | | [[Kalmar stift]] | ||
| | |1603<ref>1915 uppgick Kalmar stift i [[Växjö Stift]].</ref> | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:Karlstad stift vapen.jpg|25px]] [[Karlstads stift]] | ||
| | |1647<ref>Mariestads stift bildades 1583 men flyttades till Karlstad 1647.</ref> | ||
|Karlstads domkyrka | |||
| | |||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:Linköping stift vapen.jpg|25px]] [[Linköpings stift]] | ||
| | |1100-tal, tidigt | ||
|Linköpings domkyrka | |||
| | |||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:Luleå stift vapen.jpg|25px]] [[Luleå stift]] | ||
| | |1904 | ||
| | |Luleå domkyrka | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Lund stift vapen.jpg|25px]] [[Lunds stift]] | |[[Fil:Lund stift vapen.jpg|25px]] [[Lunds stift]] | ||
|1060, 1103<ref>Lund blir Nordens ärkestift och [[primas]] för [[kyrkoprovins]]en Norden (inklusive Sverige), fram till reformationen i Sverige.</ref> | |1060, 1103<ref>Lund blir Nordens ärkestift och [[primas]] för [[kyrkoprovins]]en Norden (inklusive Sverige), fram till reformationen i Sverige.</ref> | ||
|[[ | |Lunds domkyrka | ||
|[[ | |- | ||
| [[Mariestads stift]] | |||
|1580<ref>1646 uppgick Mariestads stift i [[Karlstads stift]].</ref> | |||
| | |||
|- | |||
|[[Fil:Ingermanlands vapen under den svenska tiden, Nordisk familjebok.png|25px]] [[Narva och Ingermanlands stift]] | |||
|1641-1704 | |||
|Narva domkyrka | |||
|- | |- | ||
|[[Fil: | | [[Sigtuna stift]] | ||
| | |1100-tal, tidigt<ref>På 1130-talet flyttas Sigtuna stift till Gamla Uppsala.</ref> | ||
| | | | ||
| | |- | ||
|[[Fil:Skara stift vapen.jpg|25px]] [[Skara stift]] | |||
|1070-tal | |||
|Skara domkyrka | |||
|- | |||
|[[Fil:Stockholm stift vapen.jpg|25px]] [[Stockholms stift]] | |||
|1942 | |||
|Storkyrkan | |||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:Strängnäs stift vapen.jpg|25px]] [[Strängnäs stift]] | ||
| | |1100-tal, tidigt | ||
|Strängnäs domkyrka | |||
| | |||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:Uppsala stift vapen.jpg|25px]] [[Uppsala ärkestift]] | ||
| | |1130-talet, 1164<ref>Uppsala blir Sveriges ärkestift.</ref> | ||
|Uppsala domkyrka | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | Viborgs stift | ||
|1554<ref>1723 uppgick Viborgs stift i Borgå stift.</ref> | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Visby stift vapen.jpg|25px]] [[Visby stift]] | |[[Fil:Visby stift vapen.jpg|25px]] [[Visby stift]] | ||
|1645 | |1645 | ||
|Visby Sankta Maria domkyrka | |||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:Västerås stift vapen.jpg|25px]] [[Västerås stift]] | ||
| | |1100-tal, tidigt | ||
| | |Västerås domkyrka | ||
| | |- | ||
|[[Fil:Växjö stift vapen.jpg|25px]] [[Växjö stift]] | |||
|1170-tal | |||
|Växjö domkyrka | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Åbo stift vapen.jpg|25px]] [[Åbo stift]] | |[[Fil:Åbo stift vapen.jpg|25px]] [[Åbo stift]] | ||
| | |1100-tal, sent<ref>I och med slutet på det finska kriget 1809 upphör Åbo Stift att tillhöra den Svenska kyrkan.</ref> | ||
|Åbo domkyrka | |||
|} | |||
===Övriga stift<ref>(eller motsvarande organisation ledd av en biskop)</ref> i Sverige=== | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
|'''Stift''' | |||
|'''Bildat''' | |||
|'''Domkyrka''' | |||
|- | |||
||[[Fil:Stockholms katolska stift vapen.svg.png|25px]] [[Stockholms katolska stift]] | |||
|1953<ref>I och med att Sverige precis hade infört religionsfrihetslagen (1951) som lämnade den enskilde fritt om han vill tillhöra någon kyrka eller inte.</ref> | |||
|Sankt Eriks katolska domkyrka (Stockholm) | |||
|- | |||
||[[Fil:Syrisk-ortodoxa kyrkan.png|30px]] Syrisk-ortodoxa ärkestiftet i Skandinavien | |||
|1986 | |||
|S:t Jacobs av Nsibin<br>syrisk-ortodoxa katedral (Södertälje) | |||
|- | |||
||Patriarkaliska ställföreträdarskapet<br>för Syrisk-ortodoxa kyrkan i Sverige | |||
|1996 | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [[ | ||[[Fil:Serbisk-ortodoxa kyrkans flagga.png|25px]] Serbisk-ortodoxa kyrkans stift<br>i Skandinavien och Storbritannien | ||
| | | | ||
|Serbisk-ortodoxa kyrkan i Stockholm (Enskede) | |||
|- | |- | ||
||[[Fil: | ||[[Fil:Koptiska kyrkans kors.png|30px]] Koptisk-ortodoxa kyrkan i Sverige | ||
|2009 | |||
| | |Sankt Minakyrkan (Södertälje) | ||
| | |||
|} | |} | ||
==Externa länkar== | |||
* [http://www.katolskakyrkan.se/1/1.0.1.0/2/1/ Stockholms katolska stift] | |||
==Fotnoter== | ==Fotnoter== | ||
<references/> | <references/> | ||
[[Kategori:Kyrkans organisation i Sverige]] | |||
[[Kategori:Släktforskarlexikon]] |