1 544
redigeringar
Edis (diskussion | bidrag) |
Edis (diskussion | bidrag) |
||
Rad 16: | Rad 16: | ||
| colspan="2" style="text-align:center;font-size: 120%; background-color:#808080;" | '''Tillhörigheter''' | | colspan="2" style="text-align:center;font-size: 120%; background-color:#808080;" | '''Tillhörigheter''' | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Pastorat]]: || | | [[Pastorat]]: || -1961 Moderförsamling i Sjösås, Drev och Hornaryd pastorat<BR>1962- Moderförsamling i Sjösås, Drev, Hornaryd och Dädesjö pastorat |- style="background: #C0C0C0;" | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Kontrakt]]: || Tidsperiod/Namn för Kontrakt | | [[Kontrakt]]: || Tidsperiod/Namn för Kontrakt | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Kyrklig samfällighet]]: || | | [[Kyrklig samfällighet]]: || | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Stift]]: || | | [[Stift]]: || [[Växjö stift]] | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Fögderi]]: || | | [[Fögderi]]: || 1720-1966 Uppvidinge fögderi<BR>1967- Växjö fögderi | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Länsmansdistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Länsmansdistrikt | | [[Länsmansdistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Länsmansdistrikt | ||
Rad 36: | Rad 35: | ||
| [[Kronofogdedistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Kronofogdedistrikt | | [[Kronofogdedistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Kronofogdedistrikt | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Län]]: || | | [[Län]]: || [[Kronobergs län]] | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Härad]]: || | | [[Härad]]: || [[Uppvidinge härad]] | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Tingslag]]: || Tidsperiod/Namn för Tingslag | | [[Tingslag]]: || Tidsperiod/Namn för Tingslag | ||
Rad 44: | Rad 43: | ||
| [[Domsaga]]: || Tidsperiod/Namn för Domsaga | | [[Domsaga]]: || Tidsperiod/Namn för Domsaga | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Kommun]]: || | | [[Kommun]]: || -1951 Sjösås landskommun<BR>1952-1970 Braås landskommun<BR>1971 Växjö kommun | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Landskap]]: || | | [[Landskap]]: || [[Småland]] | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Militär indelning]]: || Tidsperiod/Namn för Militär indelning | | [[Militär indelning]]: || Tidsperiod/Namn för Militär indelning |
redigeringar