Harmens register över bruk
Harmens register är ett register över bruk i både Sverige och Finland, som finns i ett antal volymer i Riksarkivet i Stockholm. Här nedan finns en elektronisk version, som dock endast redovisar bruk startade före år 1800.
Harmens register
Datorversion 2 av Ulf Berggren, november 1994.
Innehåller bruk i Sverige och Finland före 1800.
Avskrift av Harmens register på Riksarkivet, bruken är placerade i samma ordning som där.
Förklaringar: [H]=hytta, [K]=knipsmedsbruk, [M]=masugn, [P]=plåtbruk, [S]=spikbruk, blg=bergslag
Läs så här: Bruk, socken 1720 = bruket nämns första gången 1720; Bruk, socken 1718- = bruket startades 1718; Bruk, socken -1788 = bruket lades ned 1788.
Abeckshyttan, Grangärde (W) 1730
Ackkärr, Lungsund (S) 1689
Acksjöhyttan, Nyed (S) 1654
Adamsberg, Drev (G) 1771
Adolfsfors, Köla (S) 1744
Ajala, Kisko (SF) 1684
Albertinefors [M], Övertorneå (BD) 1772
Alderfors, Bjuråker (X) 1742
Algrena = Åboholm, Askersund o Hammar (T) 1692
Almnäs [M], Fågelås (R) 1734
Allmänningsbo, Skinnskatteberg (U) 1652
Allström, Nyed (S) 1660
Andersbenning, Norberg (U) 1680-1721
Andershammar, Linde (T) 1685
Anders Olshyttan, Söderbärke (W) 1708
Andersta, Linde (T) 1637
Aneby, Bredestad (F) 1762
Ankarsrum, Hallingeberg (H) 1655
Annefors, Säfsnäs (W) 1751
Anthammar, Söderby (AB) 1624
Antonström, Lysvik (S) 1760
Antskog, Pojo (SF) 1642
Arbohyttan, Vintrosa (T) 1687
Arnö [M], Rogsta (X) 1676
Arvikanderström, Gunnarskog (S) 1763
Askevik [M], (T) 1646
Aspa = Åboholm, Askersund o Hammar (T) 1692
Aspa, Linde (T) 1637
Aspbenning, Västanfors (U) 1627
Asphyttan, Färnebo (S) 1661
Avesta, Hedemora (W) 1636
Avesta, Avesta (W) 1653
Avestabo, Norberg (U) 1635
Avlångshyttan, Ljusnarsberg (T) 1699
Axbergshammar, Axberg (T)
Axmar, Hamrånge (X) 1671
Backa = Björkborn, Karlskoga (T) 1639
Backa, Mo (P) 1694
Backberg, se Norberg
Backsmedjan, Hedemora (W) 1699
Bada, Fryksände (S) 1649
Bagghyttan, Torsåker (X) 1644
Baggå se Skommarbo
Bastmora, Norberg (U) 1644
Beateberg, Rö (AB) 1794
Bengtstorp, Nora (T) 1721
Bennebo, Karbenning (U) 1689
Bennebol [M], Bladåker (C) 1680
Berendshammar, Hed (U) 1621
Berg, Torsåker (X) 1737
Berg, Åker (D) 1644
Bergsbo, Grangärde (W) 1730
Bergshyttan, Ramsberg (T) 1689
Bergshyttan, Folkärna (W) 1656
Bergsmanshammar, Skinnskatteberg (U) 1689
Berkinge, Forsmark (C) 1635
Bernshammar, Hed (U) 1795
Billingsfors, Laxarby o Steneby (P) 1791
Billnäs, Pörö (SF) 1648
Billsbro, V Vingåker (D) 1629
Billsjö, Söderbärke (W) 1644
Biugda, Biugda 1637
Bjurbäck, Lungsund (S) 1659
Bjurfors, Norberg (U) 1663
Björka o Dalkarlshyttan, Linde (T) 1687
Björka, Sunne (S) 1695
Björkborn, se Backa
Björkeboda, Kimito (SF) 1732
Björked, Sunne (S) 1695
Björkefors, Sunne (S) 1766
Björkelle, Älvdal (S) 1639
Björkhyttan [M], By (W) 1724
Björkhyttan, Grangärde (W) 1693
Björkhyttan, Kvistbro (T) 1659
Björkhyttan, Linde (T) 1652
Björksjö, Grythyttan blg (T) 1640
Björksjö, Hjulsjö (T) 1643
Björkviken, Skinnskatteberg (U) 1645
Björkå, Ytterlännäs (Y) 1797
Björndammen o Stålberga, Dunker (D) 1641
Björneborg, Visnum (S) 1656
Björnhammaren, Linde (T) 1637
Björnhyttan, se Rävvåla
Björshyttan, Säter (W) 1605
Björsjö = Nyhyttan, Norr- o Söderbärke (W) 1658
Blacksta, Kil (T) 1642
Blexberg [M], Nora (T) 1792
Blexböl, Nora (T) 1652
Blyälv = Brofors, Nedre Ullerud (S) 1649
Bo, se Björkborn
Boberg [M], Vånga (E) 1677
Bockhammar, Gunnilbo (U) 1607
Boda, Enånger (X) 1770
Bofastebo [M], St Tuna (W) 1636
Bofors, Karlskoga (T) 1646
Bohult, se Götaström
Bolhyttan, Färnebo (S) 1679
Bollsta [M], Ytterlännäs (Y) 1737
Bommarsbo, Norrbärke (W) 1630
Bona, V Ny (E) 1782
Bondhyttan, Silvberg (W) 1613
Borgarhyttan, se Rutbo
Borgfors, Skinnskatteberg (U) 1744
Borggård, Hällestad (E) 1664
Borgvik, Borgvik (S) 1627
Borhult [M], Hjorted (H) 1767
Borkhult, Yxnerum (E) 1725
Boren, Husby 1634
Bornshyttan = Båren, Färnebo (S) 1683
Bornshyttan, Nora (T) 1641
Borse, Nyed (S) 1640
Borsjö/Bosjö = Hättorpsjö, Kroppa o Färnebo (S) 1638
Botsmedjan, Hedemora (W) 1685
Bovalls [M], Skinnskatteberg (U) 1647
Bovikshyttan, Grythyttan (T) 1611
Boxboda, Kil (T) 1639
Boxholm, Ekeby o Åsbo (E) 1781
Brattfors, Brattfors o Färnebo (S) 1641
Brattfors, Bodarne (T) 1671
Brattfors/Spjutbäcken, Varnum (S) 1644
Brattfors, Ockelbo (X) 1675
Braås, Drev (G) 1745
Bredsjö, Hjulsjö (T) 1676
Bredsjö, Norrbärke (W) 1677
Bredsund [M], Häverö (AB) 1626
Breven, Asker (T) 1676
Bro, Ovansjö (X) 1768
Broby, Skinnskatteberg (U) 1689
Brobygge, Ovansjö (X) 1737
Brofors, se Blyälv
Brohyttan, Knista (T) 1676
Brotthyttan, Kil (T) 1643
Brunebäck [M], Kil (T) 1642
Brunsberg, Brunskog (S) 1684
Brunshyttan, Grythyttan (T) 1652
Brunsviks bäckhytta, Grangärde (W) 1640
Bruzaholm, Ingatorp (F) 1760
Bråfall [M], St Tuna (W) 1631
Bränn-Ekeby, Tuna (D) 1622
Brännebo, Norberg blg (U) 1652
Brännhult, Stenbrohult (G) 1795
Bränninge, Habo (R) 1773
Bränninge, Tveta (AB) 1679
Bröstorp, Nora (T) 1590
Bysmedjan, Norrbärke (W) 1630
Byarum, Byarum (F) 1638
Byringe [M], Tveta (D) 1643
Bår, Linde (T) 1652
Båren, se Bornshyttan
Bäcka, Orsa (W) 1765
Bäckefors, Bäcke (P) 1791
Bäckhammar, Hed (U) 1626
Bäckhammar, Hedemora (W) 1636
Bäckhammar, Ramnäs (U) 1625
Bälgsjöbodar, Nora (T) 1652
Börgöl, Risinge (E) 1684
Börgsjö, Risinge (E) 1640
Cederberg, Vist (E) 1736
Dal, Kimito (SF) 1686
Dalbo, se Ullevi
Dalby, Lerbäck (T) 1643
Dalfors, Ore (W) 1726
Dalkarlsberg, Viker (T) 1742
Dalhyttan, Linde (T) 1645
Dalhyttan, Viker (T) 1652
Dalsjöhyttan, Nordmark o Rämmen (S) 1771
Damhyttan, Filipstad (S) 1652
Damhyttan, Kil (T) 1643
Damhyttan [M], Lerbäck (T) 1782
Danshyttan, Linde (T) 1652
Darsbo, Skinnskatteberg (U) 1652
Davidshyttan, Hedemora (W) 1642
Degerlundsfors [M], Ekshärad (S) 1731
Degerö, Helsing 1794
Didrikshammar, Ramsberg (T) 1790
Diö, Stenbrohult (G) 1734
Didriks Marcus = Marcus Didrikshammar, Ramsberg (T) 1636
Dimperö, se Falla
Djuckerö, Hällestad (E) 1652
Djupadal, Nora (T) 1678
Djupkärra, Norberg (U) 1767
Djuptjärn, Norrbärke (W) 1640
Djurshyttan, Hällestad (E) 1690
Dorkarby = Strömsberg, Tolfta (C) 1643
Dormen, Kvistbro (T) 1703
Dormsjö, Garpenberg (W) 1646
Dräcke, Hedemora (W) 1646
Dunkehallar, Jönköping (F) 1707
Dyverberg, Älvdalen (W) 1787
Dömle, Nedre Ullerud (S) 1652
Eckersholm, Byarum (F) 1638
Ed, V Ed (H) 1670
Edsbergs o Myrichs [K], Helgum (Y) 1763
Edesbro [M], Torsåker (X) 1673
Edsken [M], Torsåker (X) 1673
Edsvalla, Nor (S) 1673
Ekebergs, Hällefors (T) 1726
Ekeby, Fellingsbro (T) 1630
Ekerbergshyttan, se Hälgsjö
Ekeryd, Väckelsång (E) 1679
Eksåg, Härad (D) 1698
Emtkärn, Visnum (S) 1693
Enkullshyttan, Ludvika (W) 1651
Erendal = Landholm 1766
Eret, Husby (W) 1689
Eriksberg, V Skedvi (U) 1738
Erlandsbo, Grangärde (W) 1609
Erstorp, Risinge (E) 1652
Ervalla, Ervalla (T) 1688
Eskilstuna = Tunafors, Eskilstuna (D) 1636
Essnarbo, Fellingsbro (T) 1639
Fada, Tuna (D) 1627
Fagersta, Torsåker (X) 1737
Fagersta, Västanfors (U) 1658
Fagervik, Ingo 1646
Falla = Dimperö, Hällestad (E) 1630
Falsterbo, Hjorted (H) 1670
Fantebo, Skinnskatteberg (U) 1652
Fanthyttan, Linde (T) 1652
Femtåfors, Malung (W) 1761
Ferrelhyttan, Järnboås (T) 1793
Fibbhyttan, Nora (T) 1645
Filipstads hamrar, Filipstad (S) 1615
Fingerbo, Nora (T) 1652
Finnbo, Norrbärke (W) 1630
Finnerånger [M], Västland (C) 1731
Finnshyttan, Färnebo (S) 1643
Finnshyttan, Järnboås (T) 1652
Finnåker, Fellingsbro (T) 1642
Finnån = Stadra, Järnboås (T) 1659
Finspång, Risinge (E) 1500
Fiskar, Pojo (SF) 1649
Flasbjörke, Risinge (E) 1640
Flatenberg, Norrbärke (W) 1689
Flen, Gunnilbo (U) 1627
Flerohopp, Madesjö (H) 1725
Fliken, Norberg (U) 1740
Flinebo, Husby (W) 1645
Flo, Skinnskatteberg (U) 1773
Floijfors, Ramshytte blg (T) -1645
Flosjöhyttan, Grythyttan (T) 1765
Flosta, Altuna (C) 1676
Flängan, Norberg (U)
Flät [M], Alfta (X) 1799
Fogdhyttan, Färnebo (S) 1647
Fogdhyttan, Nora blg (T) 1652
Folkström, Hällestad (E) 1659
Fornebohyttan, Linde (T) 1652
Fors, Fellingsbro (T) 1787
Fors, Folkärna (W) 1618
Fors, Färnebo (S) 1786
Fors, Skinnskatteberg (U) 1681
Fors, Västerhaninge (AB) 1639
Fors, Västervåla (U) 1739
Forsa, Nylands län (SF) 1687
Forsa, Ö Vingåker (D) 1657
Forsström, Gärdserum (E) 1725
Forsbacka, Mo (P) 1687
Forsbacka, Valbo (X) 1651
Forsbol [M], Edebo (AB) 1652
Forsbro, Gåsinge (D) 1695
Forsbro, Vingåker (D) 1736
Forsby, Perno (SF) 1682
Forsby, Sillerud (S) 1748
Forshammar, Västerfärnebo (U) 1617
Forshyttan, Brattfors (S) 1642
Forshyttan, Lerbäck blg (T) (Hammar?) 1711
Forsmark, Valö (C) 1570
Forsnäs, Alster (S) 1628
Forssjö, St Malm (D) 1683
Forsvik, Undenäs (R) 1686
Fragg, Norberg (U) 1644
Fredrikafors, Råneå (BD) 1772
Fredriksberg, Nås (W) 1721
Fredriksberg, Ulvsby 1791
Fredriksfors, se Sätra
Fredriksfors, Anderstorp (F) 1799
Fredriksfors, Döderhult (H) 1775
Fredriksfors, Ulvsby 1771
Fredriksfors, Undenäs (R) 1739
Fredros, Gunnarskog (S) 1743
Fredshammar, Orsa (W) 1700
Främshyttan, Skinnskatteberg (U) 1769
Fröl, Fryele (F) 1653-1656
Frösvidal, Kil (T) 1663
Frövi, Näsby (F) 1719
Fröänge, V Skedvi (U) 1740
Fullsta = Råse, By (W) 1616
Furbohyttan, Norrbärke (W) 1740
Furudal, Ore (W) 1709
Fyrsten, Hesselskog (P) 1694
Fågelbo [M], Vendel (C) 1675
Fågelfors, Mörlunda (H) 1744
Fågelfors, Fågelfors (H) 1761
Fåsjöhyttan, Nora (T) 1772
Färmansbo, Ramnäs (U) 1590
Färna, Gunnilbo (U) 1634
Färnhyttan, Järnboås (T) 1711
Fästa, Bro (SF) 1641
Förumshyttan, Vånga blg (E) 1652
Fösked, Nyed (S) 1636
Föskefors, Ekshärad (S) 1774
Galtström, Njurunda (Y) 1673
Gammalkroppa [H], Kroppa (S) 1761
Gammelbo, Ramsberg (T) 1660
Gammelby, Pojo (SF) 1791
Gammelhyttan, Järnboås (T) 1652
Gammelhyttan, Kvistbro (T) 1711
Gammelsbo, Torup (N) 1731
Gammelstilla, Torsåker (X) 1654
Gamla Stång, se Stångebro
Garpenberg, Garpenberg (W) 1790
Garphyttan, Grytnäs (W) 1631
Garphyttan, Linde (T) 1652
Garphyttan, Tysslinge (T) 1642
Geijersholm, Ekshärad (S) 1731
Gessberg [M], Norrbärke (W) 1663
Getebo, Norrbärke (W) 1661
Gieta, Odensvi (U) 1652
Gillsåsen, Vintrosa (T) 1640
Gimo, Skäfthammar (C) 1615
Gislehyttan, Nora (T) 1652
Gisslarbo, Malma (R) 1621
Giälhyttan, Nora (T) 1643-1652
Gladhammar, Gladhammar (H) 1655
Glasfors, Glava (S) 1692
Glifsån, Ramsberg (T) 1629-
Gloppsjön = Skirsjöhyttan, Hällefors (T) 1684-
Glosa [M], Lekeberg hd (T) -före 1711
Glumserud, Väse (S) 1645-
Glumstjuv, Kil (S) 1639-
Glygghult [M], Dalskog (P) 1657-
Gläfse, Söderbärke (W) 1628-
Gnarp [M], Gnarp (X) 1672
Godegård, Godegård (E) 1525
Godkärra, Skinnskatteberg (U)
Gonäs, Grangärde (W) 1609
Granbergsdal, Karlskoga (T) 1642-
Granhult [M], Agunnaryd (G) 1794
Graninge, Långsele (Y) 1673
Granloholm [K], Selånger (Y) 1758
Granvik [M], Undenäs (R) 1686
Gravendal o Strömsdal, Säfsnäs (W) 1767
Greksåsar, Nora (T) 1652
Grimberga, Arboga (U) 1615
Grimsjö, Ramsberg (T) 1604 ca -
Grishyttan, Tunaberg (D) 1632-
Grophyttan, Hedemora (W) 1643
Grundsjö, Nordmark (S) 1624
Grynhammar, Ramsberg blg (T) 1607 ca
Gryt, Bo o Svennevad (T) 1692
Grytbäck [K], Tjällmo (E) 1701
Grytgöl, Hällestad (E) 1640
Gruthyttan, Hällestad (E) 1635-
Grängshammar, Silvberg (W) 1619
Grängshyttan, Hjulsjö 1643-
Grängshyttan, Linde (T) 1652
Gränsjö, Hedemora (W) 1552
Gräsbol, (S) 1638
Grässjö, Färnebo (S) 1637 ca -
Grönbo, Fellingsbro (T) 1622 ca -
Grönsinka [M], Österfärnebo (X) 1679
Gudmundssmedjan, Hedemora (W) 1600-
Guldsmedshyttan, Linde (T) 1611 ca-
Gullgruva, Skog (X) 1692
Gunnebo [K], Gladhammar (H) 1764-
Gunneby, Dalby (M) 1729-
Gunnerud, Alster o Fogelvik (S) 1726
Gunnilbo, Gunnilbo (U) 1623
Gusselby [H], Linde (T) 1683
Gusum, Ringarum (E) 1652
Gustafsfors, Blomskog o Torrskog (S) 1780
Gustafsfors, Ekshärad o Gustaf Adolf (S) 1740
Gustafsfors [K], Hässleby (F) 1752
Gustafström [M], Hällefors o Gåsborn (S) 1749
Gyllenfors, Anderstorp o Gnosjö (F) 1743
Gysinge, Österfärnebo (X) 1668
Gyttorp [M], Nora (T) 1651 ca
Gålsjö, Boteå (Y) 1703
Gårderyd [K], Gnosjö (F) 1779
Gårdsjö, Ö Ämtervik (S) 1694
Gåsborns hytta, Gåsborn (S) 1673
Gäsjö, Norberg (U) 1658
Gässån [H], Säter (W) 1583
Göberget [M], Norrbärke (W) 1663
Göransberg = Högegård, Hakarp (F) 1767
Götafors, se Götorpa
Götaström = Bohult, Tofteryd (F) 1672
Götorpa o Götafors, Byarum (F) 1672
Habo [H], Vånga blg (E) 1652
Haborshyttan, Nordmark (S) 1674
Haddebo, Svennevad (T) 1658
Hagby, Nora (T) 1652
Hagelsrum [M], Målilla (H) 1748
Hagge, Norrbärke (W) 1762
Halvarsbenning [H], Norberg (U)
Hammarby [H], Kil (T) 1642
Hammarby, Linde (T) 1652
Hammarby, Nora (T) 1652
Hammarby, Ovansjö (X) 1638-
Hammaren, Linde (T) 1562 ca
Hamrånge, Hamrånge (X) 1656
Hanefors, Mo (P) 1703
Harg, Harg (C) 1668
Harg, Helgona (D) 1643
Harhyttan [M], Tuna o Silvberg (W) 1704
Harnäs, Älvkarleby (C) 1659
Harvik, Dannemora (C) 1638-52
Hassela, Hassela (X) 1765
Hasselfors, Skagershult (T) 1671-
Hede [H], By (W) 1688
Hedebo, Färnebo (S) 153(2)
Hedemora [K], Hedemora (W) 1766
Hedenskog [M], Brattfors (S) 1642
Hedensö = Näshulta, Näshulta (D) 1776
Hedhammar, Hed (U) 1689
Hedvigsfors, Bjuråker (X) 1766
Hedvigsfors [K], Gränna (F) 1785
Hedåker, Västerfärnebo (U) 1783
Hektorshyttan, Färnebo (S) 1683
Helgebodafors [K], Eda (S) 1796
Hemmanstorp [H], Vånga blg (E) 1645-
Hemmanstorp [H], Nora (T)
Hemmanstorp [M] vid Svensboda
Hemshyttan, Söderbärke (W) 1683
Hennikehammar, Färnebo (S) 1639
Henskogsfors [M], (S) 1638
Henhultshyttan, Filipstad o Kroppa (S) 1621
Hillebola, Österlövsta (C) 1640-
Hillevik [M], Hille (X) 1654
Hingnors hytta, se Trunkarsbo
Hinseberg, se Hästeberg
Hinshyttan, Husby 1689
Hjortkvarn [M], Bo (T) 1766
Hjulsjö [M], Hjulsjö (T) 1682
Ho, Torsåker (X) 1737
Hoffmansbenning, Grytnäs (W) 1613-
Hofors, Torsåker (X) 1680
Holm [M], Bodarne o Askersund (T) 1679
Holm, Hed o V Skedvi (U) 1627-
Holm = Torshälla, Torshälla (D) 1675-
Holm, Åtvid (E) 1793
Holm [H], Nora (T) 1743
Holmsjöhult [M], Fröderyd (F) 1746
Holmfors, Hällestad (E) 1715
Horndal, By (W) 1631
Hornsö [M], Långemåla (H) 1760
Horrsjön, Färnebo (S) 1766
Hosjö, Ovansjö (X) 1799
Hosjö, se Vall
Hult, Kvillinge (E) 1697
Hulta [M], Gåsinge-Dillnäs (D) 1641
Hultema [K], Tjällmo (E) 1693-
Hulthyttan, Grythyttan (T) 1774
Humbo, Norrbärke (W) 1570-
Hummelbo, Garpenberg (W) 1630-
Hummeldal, Perniö (SF) 1686
Huppois, Yllesöme (SF) 1696
Huseby, Skatelöv (G) 1642
Hyndevad, Husby-Rekarne (D) 1632
Hytte, Gåsinge (D) 1612-
Hytte, Lerbäck (T) 1674
Hyttö [M], Hedesunda (X) 1664
Håkansbenning [H], Norberg (U) 1650
Håkansboda, Ramsberg (T) 1707
Håkansboda, Järnboås (T) 1643
Håkansbol, Rudskoga (S) 1679-
Hållsjöhyttan, Karlskoga (T) 1659
Hårsjöhyttan, Filipstad blg (S) 1669
Hägernäs, Ramsberg (T) 1652
Hälgsbor [H], Grythyttan (T) 1637-
Hälgsjö = S Ekerbergshyttan, Grythyttan (T) 1652-
Hällbo [M], Bollnäs (X) 1726
Hällefors, Grythyttan (T) 1780
Hällefors [M], L Mellösa (D) 1659-
Hällehult [K], Fliseryd (H) 1777
Hällesjösand [K], Björkvik (D) 1680
Hällestorp [K], Barnarp (F) 1769
Hällsjö [M], Norrbärke (W) 1638
Hällsjö [H], Grangärde (W) 1660
Hällbo [M], Söderbärke (W) 1685
St Härstad [K], Marbäck (F) 1758
Härvik [M], Dannemora (C) 1638-
Hästbäck, Karbenning, Västerfärnebo o Västervåla (U) 1677
Häste [H] [M], Norberg (U)
Hästeberg = Hinseberg, St Tuna (W) 1570-
Hättorp, Tjällmo (E) 1711
Hättorpsjö, se Borsjö
Hättälven, Kroppa (S) 1646
Hävla, Skedevi (E) 1683
Högbo, Högbo o Ovansjö (X) 1661-
Högegård, se Göransberg
Högfors, Boteå (Y) 1694
Högfors, Gräsmark (S) 1685
Högfors, Karbenning (U) 1792
Högfors, Skinnskatteberg (U) 1606-
Högfors, Västerfärnebo (U) 1641
Högsjö, V Vingåker (D) 1636-
Höjen, Arboga (U) 1638
Hökebro, Nyed (S) 1640-
Hökemora, Karbenning (U) 1689
Höneskruv/-ström [K], Älghult (G) 1795
Hörle, Värnamo (F) 1659
Hörnefors, Umeå lf (AC) 1790
Hörtingerum [K], Gladhammar (H) 1673
Igelbäck [M], Hammar (T) 1696
Iggesund, Njutånger (X) 1662
Imme [M], Lerbäck (T) 1711
Immetorp [H], Karlskoga (T) 1655-
Ingeborgbo [H], By (W) 1689
Ingelshyttan, Linde (T) 1647-
Ingvaldsbo [H], Norrbärke (W) 1737
Iskarboda, Fellingsbro (T) 161(3)-
Isunda, Risinge (E) 1640-
Jakobslund = Ljung, Ljung (E) 1770
Joa, (SF) 1687-
Johanneberg, Torestorp (P) 1781
Johannefors, Sävar (AC) 1798
Johannefors, Forsmark (C) 1790
Jonas Gustafssons hyttan, Ramsberg (T) 1681
Jonsbol, Kil o Visnum (S) 1762
Juckais = Strömsdal, Kuopio (SF) 1746
Julita [M], Julita (D) 1630
Jutebo [H], St Tuna (W) 1642-
Jäder [K], Arboga (U) 1640
Jägerstorp, Hällestad (E) -1714
Järbo, Ovansjö (X) 1637-
Järle, Nora lf (T) 1577-
Järshyttan, Hammar (T) 1711
Järsjöbo, Söderbärke (W) 1584-
Jönsbol, Visnum (S) 1684
Jönshyttan = Slabberhyttan, Grythyttan blg (T) 1625-
Jönshyttan, Hjulsjö (T) 1652
Jönshyttan, Linde (T) 158(2)-
Jöran Olssons masugn, Ö Stenby (E) 1638
Jörksbo [H], Söderbärke (W) 1652
Kalhyttan, Färnebo (S) [M] 1699
Kallboda [M], Häverö (AB) 1684
Kallmora, Norberg (U)
Kallriga, Börstil o Forsmark (C) 1626-34
Kalvsnäs, Torsåker (X) 1730
Kammarboda, Ljung o Åtvid (E) 1761
Kanarp [M], Öggestorp (F) 1794
Kantarboda [H], Tysslinge (T) 1687
Karanäs [M], Övertorneå (BD) 1797
Karbenning, Karbenning o Västerfärnebo (U) 161(7)-
Karl, Svennevad (T) 1745
Karlholm, Västland (C) 1728
Karlsdal [M], Hällefors (T) 1764
Karlsfors, Sillerud (S) 1773
Karlsfors, Värnamo (F) 1733
Karlslund [K], Längbro (T) 1797
Karlström, Kristberg (E) 1682
Karmansbo, Hed (U) 1729
Karsbohyttan, Norberg (U)
Karstorp [M], Åtvid (E) 1760
Katrineberg [K], Bollnäs (X) 1758
Katrinefors, Björketorp (O) 1797
Katterum, Hällestad (E)
Kautua, Eura (SF) 1689
Kengis, Pajala 1653
Kilafors, Hanebo o Bollnäs (X) 1725
Killinghammar, Gunnilbo (U) 1657
Kimo, Wörå (SF) 1703
Kinkhyttan, Knista (T)
Kirjakala, Bierno o Uskela (SF) 1686
Kivnäbb, Ramsberg (T) 1689
Klavreström, Nottebäck (G) 1736
Klenshyttan, Grangärde (W) 1620-
Klingbo, Västerfärnebo o Karbenning (U) 1635-
Klingerud [M], Grava (S) 1643-
Klockarhyttan, Kil (T) 1640
Kloster, Husby (W) o Torsåker (X) -1689
Kloten [M], Ramsberg (T) 1678
Klunkhyttan, Hidinge (T) 1639-
Knappfors [H], Karlskoga (T) 1655-
Kollerö [P] 1725
Kolsva, Bro (U) 1692
Korphyttan [S], Linde blg (T) 1655
Korphyttan, Skinnskatteberg (U) 1659
Korphyttan, Vånga blg (E) 1652
Korslång, Ljusnarsberg (T) o Malingsbo (W) o Ramsberg (T) o
Söderbärke (W) 1680
Koppararp, Hällestad (E) -1690
Kortfors, Karlskoga (T) 1669
Koskis, Bierno (SF) 1679
Krabbsjö [M], Grangärde (W) 1679
Krampan, Gåsinge-Dillnäs (D) 1640
Kratte [M], Torsåker (X) 1732
Kristinefors, Tjällmo (E) 1799
Kristoferssmedjan, Hedemora (W) 1685
Krontorp, Kil o Visnum (S) 1682
Kroppa = Gammalkroppa o Nykroppa, Kroppa (S) 1561-
Kråkfors, Kvistbro (T) 1629
Kråkbo, Karbenning (U) 1552
Kråkebo [M], Barnarp (F) 1615-
Kräggaholm, Mora (W) 1754
Krämbol, Ö Vingåker (D) 1679
Kröningshyttan, Karlskoga (T) 1675
Kulla [M], Tenala (SF) 1728
Kungshammaren, Nora (T) 1670
Kungsskogen, Lungsund (S) 1678
Kungstomta [M], Lena o Tensta (C) 156(0)
Kuopi, Kuopio (SF) 1777
Kusto, Bierno (SF) 1748
Kvarn, Kristberg (E) 1640
Kvarnbacka, Linde (T) 1636-
Kvarngården, Kristberg (E) 1721
Kvarnnäs, N Råda (S) 1752
Kvarntorp, Karlskoga (T) 1656-
Kvarntorp, Nedre Ullerud o Nyed (S) 1628-
Kväggeshyttan, Karlskoga (T)/Bjurtjärn (S) 1655-
Kyllinge = Tyskeper, Odensvi (U) 1635-
Kyrkeby, By (W) 1597-
Kyrkeby, Söderbärke (W) 1650
Kåfalla, Fellingsbro (T) 1637-
Kåfalla, Nora lf (T) 1652-
Kålsäter, Gillberga/Långserud (S) 1694
Kårberg, Ramsberg (T) 1683
Kårberg, Snavlunda (T) 1638
Kåverboda [H], Linde (T) 1651
Källefall [P], Daretorp (R) 1764
Kärrboda, Fellingsbro (T) 1690
Kärsby [K], Motala (E) 1711-
Kärvingeborn, Grythyttan (T) 1669
Kötthyttan, Färnebo (S) 1608-
Lada, Vånga (E) 1690
Lagerfors, Edeskog 1762
Lagfors, Ljustorp/Timrå (Y) 1741
Landfors, Odensvi (U) 1716
Landen, Karbenning (U) 1792
Landholm, se Erendal
Lanfors, Bjurtjärn (S) 1666
Langnäs [M], Jokkmokk (BD) 1798
Lannafors, Vintrosa (T) 1649
Larsansjö, Munktorp (U) 1747
Larsbo, Söderbärke (W) 1592-
Lasjö, Västerfärnebo (U) 1635-
Lassåna L o St, Bodarne (T) 1642
Laxsjön, St Tuna (W) 1626-
Laxå, se L Lassåna
Lekhyttan, Hidinge (T) 1681
Lerhyttan, Husby 1645-
Lernbo, Norrbärke (W) 1671
Lesjöfors, Sunne (S) 1780
Lesjöfors, Rämmen (S) 1675
Lesjöhyttan, se Skålen
Lessebo, Hovmantorp (G) 1661-
Lexsjöbo, Söderbärke (W) 1632-
Lidefors, Nysund (T) 1691
Liljendal, Rämmen (S)/Äppelbo (W) 1784
Liljenfors [M], Övertorneå (BD) 1772
Lillforsa, Ö Vingåker (D) 1779
Limån [M], Siljansnäs (W) 1796
Lindal, Barkeryd (F) 1743
Lindefors, Svenarum (F) 1728
Lindfors, Nyed (S) 1651
Lindesby [H], Järnboås (T) 1652
Linköping [K] (E)
Linnebäck [H], [M], Karlskoga (T) 1656-
Linnefors, Vissefjärda (H) 1735
Livsdal, Norberg (U) 1685-
Ljung, se Jakobslund
Ljusne, Söderala (X) 1653
Ljusdal, Hede 1798
Ljustersmedjan, Säter lf (W) 1689
Lockhyttan, Kil (T) 1711
Lockman, Skinnskatteberg (U) 1628-
Lonnhyttan, Karlskoga (T) 1772
Lonntorp [H], Karlskoga (T) 1659
Lotorp [M], Risinge (E) 1662-
Loviseberg, Hanebo (X) 1777
Loviseberg, N Råda (S) 1754
Ludvigsfors, Kråksmåla (H) 1766
Ludvika, Grangärde (W) 1644
Lummelunda, Lummelunda (I) 1651
Lunda, Alunda (C) 1624-
Lundholm, Frustuna (D) 1679
Lustholm, vid Arboga (U) 1693
Lågfors, Hedemora (W) 1642
Långbanshyttan, Färnebo (S) 1632-
Långbansändehyttan, Gåsborn (S) 1674
Långbro [H], Fellingsbro (T) 1685
Långfors, Snavlunda (T) 1687
Långshyttan, Husby 1656
Långsjöhyttan, Västerfärnebo (U) 1668
Långskog, Attmar (Y) 1790
Långstorp, Lerbäck (T) m fl 1644-
Långvattnet, Söderbärke (W) 167(1)-
Långvik [M], Skinnskatteberg (U)
Långvind o Boda, Enånger (X) 1670
Lächtis, Virmo (SF) 1675
Lämneå, Hällestad/Tjällmo (E) 1727
Länna [M], Almunge (C) 1765
Länna, Länna (D) 1643
Löa, Ramsberg (T) 1689
Lögdö, Högsjö/Timrå (Y) 1685
Lövmark, Söderbärke (W) 1662-
Lövholm, Lysvik (S) 1760
Lövvik, Gåsinge-Dillnäs (D) 1644-
Lövås, St Skedvi (W) 1610
Mackmyra, Valbo (X) 1692
Malingsbo, Malingsbo (W) 1622-
Mantorp, Vånga (E) 1698
Marbäck, Söderala (X) 1730
Margreteholm, Habo/Sandhem (R) 1742
Marhammar, Söderala (X) 1724
Marieberg, Övertorneå (BD) 1775
Mariefors, Hova (R) 1791
Mariefors, Thusby (SF) 1795
Mariefors, Undenäs (R) 1794
Markaryd, Markaryd (G) 1743
Markebo [K], Tjällmo (E) 1666-
Markebäck [M], Askersund lf (T) 1643
Markus Hindershammar, Ramsberg (T) 1689
Marnäs, Ludvika o Norrbärke (W) 1616
Matlång, Lungsund (S) 1689
Matsbo [H], Norrbärke (W) 1644-
Melderstein, Råneå (BD) 1738
Midskog [M], Rudskoga (S) 1659
Mjölby [K], Mjölby (E) 1721
Mo [M], Mo (Y) 1700
Mobro, Barnarp (F) 1610-
Mokärrshyttan = Sundsjöhyttan, Nordmark (S) 165(1)-
Molkom, Nyed (S) 1629
Molnebo, Västerlövsta (U) 1791
Molstaberg, Vårdinge (AB) 1686
Mora, Dunker (D) 1633-
Moren, Söderbärke (W) 1639-
Moren, Västanfors (U) 1721
Morgården, Norrbärke (W) 1616-
Morpan, Råby-Rönö (D) 1640
Moskoga, Ramsberg (T) 1652
Mosshyttan, Järnboås T? 1652
Mosshyttan, Tysslinge (T) 162(2)-
Motala [K], Motala o Brunneby (E) 1652
Movik [M], Bjuråker (X) 1794
Moälv Nordmarkshyttan o Fogdhyttan, Nordmark/Färne-
bo (S) 1746
Mullhyttan, Kvistbro (T) 1642-
Mulån, Kvistbro (T) 1645-
Munkbo [H], Norrbärke (W)
Munkfors, Nysund (T) 1666-
Munkfors, Ransäter (S) 1670
Munkhyttan, Linde (T) 1643-
Myckelby, Husby
Månghyttan, Nyed (S) 1642
Månsarp [H], [K], Månsarp (F) 1686
Mårshyttan, Linde (T) 1682
Mälingshyttan, Norberg (U) 1642-
Männärs [M], Nykyrka (SF) 1741
Mögsjöhyttan, Färnebo (S) 1638
Mölntorp, Säby (U) 1636
Mölmbacka, Nedre Ullerud (S) 1711
Mörttjärnshyttan, Färnebo (S) 1638-
Nedre Lanfors, Bjurtjärn (S) 1687-
Nianfors, Njutånger (X) 1794-
Nickebo, Karbenning (U) 1689
Niklasdam [M], Varnum (S) 1666-
Nissafors, Kålleryd/Öreryd (F) m fl 1725
Nisshyttan [M], Säter lf (W) 1659
Nolby, Brunskog (S) 1740
Nolby, Västerfärnebo (U) 161(7)-
Nolbäckabo [H], Husby 1636-
Nor, Nora lf (T) 1652
Norafors, Sättna (Y) 1795-
Norbo, Silvberg (W) 1595-
Nordansjö [M], Norberg (U) 1641-
Nordmarkshyttan, Nordmark (S) 1647-
Nordsjö, se Reinholdsdamm
Noren [K], Hidinge (T) 1649
Norn, Hedemora (W) 1637
N Hammaren, se Täkthammaren
N Åreberg, Kyrkefalla (R) 1726-
Norberg = Backberg, Ovansjö (X) 1737
Norrby, Fellingsbro (T) 1651-
Norrgovik [H], Grangärde (W) 1652
Norrhammar, se Taberg
Norrhyttan [M], Grangärde (W) 1642-
Norrhyttan, Hedemora (W) 1643
Norrhörende, Västerfärnebo (U) 160(2)-
Norrköpings kniphammar [K] 1781
Norsebäck, Axberg (T) 1637- f 1737
Norshammar = Svärta, Svärta (D) 1646-
Norshyttan, Silvberg (W)
Norså, Grangärde (W) 1634-
Norum, Nyed (S) 1687
Nyberg [H], Linde (T) 1652
Nyfors, Malingsbo (W)
Nyhammar, Dunker (D) 1644-
Nyhammar, Grangärde (W) 1651-
Nyhammar, Hed (U) 1636
Nyhammar, Ramsberg (T) 1681
Nyhyttan, Färnebo (S) 1640
Nyhyttan, Hedemora (W) 1632
Nyhyttan, Hidinge (T) 1642-
Nyhyttan [M], Järnboås (T) 1652
Nyhyttan, Karbenning (U) 1631-
Nyhyttan [M], Norberg (U) 1765
Nyhyttan, se Björsjö
Nyhyttan, Torsåker (X) 1749
Nyhyttan [M], Vånga (E) 1789
Nyklen, Grangärde (W) 1639
Nykroppa, se Kroppa
Nykvarn, S:t Lars (E) 1792
Nykvarn, Turinge (AB) 1590-
Nyköpings hammarsmedja 1602
Näkna = Sten, Kvillinge (E) 1726
Näla, Odensvi (U) 1644-
Närsjöhyttan, Norrbärke (W) 1656-
Näs [K], Brunneby (E) 1749
Näs, Nyed (S) 1642
Näsbo, Kullerstad (E)
Näshulta, Näshulta (D) 1695
Näsräm [H], Rämmen (S) 1651-
Näshulta, se Hedensö
Nävekvarn, Tunaberg (D) 1623
Oleby, Fryksände (S) 1693
Olofsfors [M], Nordmaling (AC) 1762
Olsbenning, Karbenning (U) 1689
Olshyttan
Ombenningshyttan, Västervåla (U)
Onsjöhyttan, Fagersta (U) 1748
Oppbåga, se Uppbåga
Oppsjö, Österfärnebo (X) 1691
Oravais [M], Värå 1770
Orga, Vånga (E) 1542
Orisberg, Storkyro (SF) 1676
Orkebäck, Färnebo (S) 162(8)-
Ormstorp [M], Skällvik (E) 1739
Ornön [M], Österhaninge (AB) 1643
Orrefors, Hälleberga 1726
Orsa, Orsa (W) 1697
Ortala, Väddö 1626
Os, Gällaryd 1668
Oslättfors, Hille (X) 1696-
Osmundhyttan, Torsåker (X) 1720
Osmundsbohyttan, Norrbärke (W) 1652
Ottersta bergsmanshytta, Ovansjö (X) 1768
Palsbo [M], Bondstorp (F) 1725
Paradishyttan, Brattfors (S) 1629-
Pauliström, Karlstorp 1726
Pellebo, Folkärna (W) 1619
Per Larssons, Söderbärke (W) 1631-
Persbohyttan, Grangärde (W) 1639
Persbohyttan, Norberg (U) 1626-
Persby, Mo (P) 1694
Pershyttan, Nora (T) 1652
Petrefors, Jämshög (K) 1732
Pettjärvi, Pyllis (SF) 1698
Plöjningshyttan, Skinnskatteberg (U) 1640-
Pojoby, Bierno (SF) 1689
Prästby, Skinnskatteberg (U) 1634-
Prästebo, Odensvi (U) 162(2)-
Prästetorp, Skinnskatteberg (U) 1634-
Prästhammaren, Gunnilbo (U) 1763
Prästhammaren, Ramsberg (T) 1689
Prästhammaren, Skinnskatteberg (U) 1633
Prästhyttan, Grangärde (W) 1640-
Prästhyttan, Hedemora (W) 1626-
Prästhyttan, Torsåker (X) 1687
Prästhyttan, Västerfärnebo (U) 1760
Pyrris [M], Nykyrka (SF) 1741
Pålsbenning, Garpenberg (W) 1642
Rabbatsbenning, Norberg (U) 1602-
Ramnäs, Ramnäs (U) 159(0)-
Ramsberg, Ramsberg (T) 1689
Ramshyttan, Kil (T) 1635-
Ramshyttan, Ramsberg (T) 1646
Ramsjö, Vittinge (U) 1736
Ransäter, Ransäter (S) 1646
Rebohyttan, Linde (T) 1644-
Reinholdsdamm = Nordsjö, Gunnarskog (S) 1762
Reinholdsfors, Kyrkefalla (R) 1744
Reinholdsfors, Brunskog (S) 1761
Renstorp [M], Månsarp (F) 1672
Resta, Ramsberg (T) 1652
Resta, Vånga (E) 1652
Ribbohyttan, Kvistbro (T) 1702
Ringshyttan, Nora (T) 1620-
Rinnefors, Brunskog annex Boda (S) 1695
Rishyttan, Silvberg (W) 1590
Robertsfors [M], Bygdeå (AC) 1758-
Rockhammar, Fellingsbro (T) 1650
Rosenberg, Fors (D) 1763
Rosenberg, Huddunge 1713
Rosendal [H], Norberg (U) 1659
Rossberga, By (W) 1689
Rosse, By (W) 1694
Rosshyttan, Västerfärnebo (U) 1791
Rottnedal, Sunne (S) 1693
Rottnesholm, Sunne (S) 1691
Rudhammaren, Ekeby 1774
Rumhult [M], Hjorted (H) 1690
Rutbo = Borgarhyttan, Garpenberg (W) 1630-
Ry, Göteryd (G) 1730
Rydö [S], Torup (N) 1783
Ryfors, Nykyrka annex t Sandhem (R) 1767
Rådanefors, Ödeborg (P) 1731
Råglanda, Nyed (S) 1684
Rånäs, Fasterna (AB) 1774
Råse, se Fullsta
Råssla [M], Vreta Kloster (E)
Råssla [H], Hällestad (E) 1777
Räll, Ramsberg (T) 1769
Rämshyttan, Rämmen (S) 1761
Rämninge, Hällestad (E) 1635-
Rävmarken [M], Dals-Ed (P) 1756
Rävvåla = Björnhyttan, Grangärde (W) 1654
Röfors, Bodarne (T) 1642
Röfors, Medåker (U) 1652
Rönnäs [M], Lerbäck (T) 1697
Rörshyttan, Husby 1681
Salbo, Ljusnarsberg (T)
Sallerum [M], Vånga blg (E) 1652
Sandelsfors = Teninge, Ore (W) 1762
Sandhyttan Stora, Nora blg (T) 1644-
Sanderyd N Bergmanshammar, Säter (W) 1678
Sandsjöhyttan, Nordmark (S) 1774
Sandvik [S], St Tuna (W) 1747
Saxhyttan/Saxehammar, Söderbärke (W)
Saxhyttan/Saxa Färnebo (S) 1646
Saxhyttan, Grangärde (W) 1652
Saxhyttan, Grythyttan (T) 1406-
Seglingsberg, Ramnäs (U) 1642-
Selet, Nederluleå 1797
Semla, Västanfors/Fagersta (U) 1630-
Sibbo, Karlskoga (T) 1646-
Sigfridshyttehammar, Säter (W) 1640
Siggeboda [H], Linde (T) 1669
Sikfors, Grythyttan/Hällefors o Ljusnarsberg (T) 1631-
Silbojokk [H], Pite lappmark (BD) 1774
Siljansfors, Mora (W) 1738
Silverhyttan, [M], Karlskoga (T) 1685
Sippola, Vekelax (SF) 1691
Sisjö [K], Sundsvall (Y) 1745
Sjundekvill = Storebrohytta, Vimmerby lf (H) 1728
Själsjö [H], Skinnskatteberg (U) 1652
Sjöbacka [K], Ljung (E) 1747
Sjövad, Norrbärke (W) 1621-
Skagersholm = Torpaskoga, Finnerödja (T) 1677
Skahus, Lenhovda (G) 1766
Skallebol [K], Tjällmo (E) 1696
Skarped, Sunne (S) 1694-
Skarphyttan, Kroppa (S) 1638
Skattmansö, Vittinge (U) 1746
Skeboholm, Ununge/Edsbro (AB) 1622-
Skeppsta, Gåsinge (D) 1640
Skillingsfors, Skillingmark (S) 1793
Skilå [H], Skinnskatteberg (U) 1610-
Skinnskatteberg, Skinnskatteberg (U) 1771
Skirsjöhyttan, se Gloppsjön
Skisshyttan, Norrbärke (W) 1611
Skogsby [M], Tenala (SF) 1686-
Skogaholm, Hallsberg o Svennevad (T) 1641
Skogstorp, Husby o Fors (D) 1627
Skommarbo, Skinnskatteberg (U) 1629-
Skommarhyttan, Torsåker (X) 1652-
Skrikarhyttan, Nora (T) 1652
Skrikebohyttan, Norberg (U) 1702
Skräddarbohyttan, Skinnskatteberg (U) 161(5)-
Skyllberg, Lerbäck (T) 1646-
Skymhyttan, Nora lf (T) 1652
Skålen = Lesjöhyttan, Grythyttan/Hällefors (T) 1646
Skåltjärn, Färnebo (S) 1639
Skårsjö [M], Tryserum (E) 1764
Skärblacka, Kullerstad (E) 1648
Skärgöl
Skärhyttan, Nora (T) 1652
Skärhyttan, Grythyttan (T) 1631
Skärvik [M], Skinnskatteberg (U) 1634-
Skönnarbo, Hällestad (E) 1705
Slabberhyttan, se Jönshyttan
Sliparebo [H], Hällestad (E) 1666
Starbo, Norrbärke (W) 1604
Släte [M], Lerbäck (T) 1647-
Slättäng [M], Järbo (P) 1640-
Slöttefors [S] [K], Ransäter (S) 1761
Smedstorp, L Malma (D) 1669-
Smidshyttan, Grythyttan (T) 1639-
Smälla [M], St Tuna (W) 1627-
Snarkil [K], Sillerud (S) 1721
Snavlunda, Snavlunda (T) 1639
Snilleröd, Skåne 1660-62
Snuggan [H], Linde (T) 1673-
Snytsbo, Karbenning (U) 163(1)-
Snöbergshyttan, Nora (T) 1673
Snöå, Norrbärke (W) 1601-
Sofielund [K] [S], Svinstad (E) 1757-
Sofieström [M], Jukkasjärvi (BD) 1772
Sollefteå, Sollefteå (Y) 1705
Sonstorp, Hällestad (E) 1580-
Spikhammaren, Valby 1674
Spjutbäcken, Varnum (S) 1759
Spjutsbo bäckhytta, Norrbärke (W) 1618-
Sporrbacka, se Spårbacka
Spånga, V Vingåker (D) 1638
Spårbacka (Sporrbacka) = Toverum, Locknevi (H) 1735
Stabäck, Västervåla (U) 1689
Stadra, se Finnån
Stavsjö, Kila (D) 1666
Sten, se Näkna
Stenfors, Tingsås (G)
Stensbo, Dannemora (C) 1585-
Steneryd [M], Forserum (F) 1728
Stenhyttan, St Tuna (W) 1664
Stenhyttan, Torsåker (X) 1656
Stensta, Fellingsbro (T) 1671
Stimmerbohyttan, Norrbärke (W)
Stjälpshytta, Nordmark (S) 1662
Stjärnfors, Ljusnarsberg (T) 1766
Stjärnsund, Askersund lf (T) 1725
Stjärnsund, Husby 1700
St Tokarp [K], Hakarp (F) 1707
Storboda, Fellingsbro (T) 1641
Storbrohytta, Färnebo (S) 161(1)
Storebrohytta, se Sjundekvill
Storfors, Kroppa (S) 1761
Ström, Harmånger o Hassela (X) 1672
Ström, Hällestad (E) -1690
Strömbacka, Bjuråker (X) 1760
Strömfors, Dals-Ed (P)
Strömfors, Pyttis (SF) 1760
Strömsberg, se Dorkarby
Strömsdal = Juckais, Kuopio (SF) 1746
Strömsdal, Säfsnäs (W) 1721
Strömshov, Fänneslunda (P) 1781
Strömstorphyttan, Karlskoga (T) 1665-
Strömsund [M], Råneå (BD) 1790
Stumsbohyttan, Film (C) 1585-165(2)
Stålboga, Dunker (D) 1641-
Stångebro = Gamla Stång [K], S:t Lars (E) 1769
Ställberg, Skinnskatteberg (U) 1604-
Ställdalen, Ljusnarsberg (T) 1798
Stömne, Stavnäs (S) 1693-
Stöpafors, Fryksdal (S) 1746
Stöpsjöhyttan, Färnebo (S) 1640
Sulå, Sättna/Indal (Y) 1795
Sundbohyttan, Västanfors (U)
Sundbohyttan, Fellingsbro (T)
Sundborn [H], Sundborn (W) 1793
Sundshyttan, Grythyttan (T) 1775
Sundshyttan, Husby 1681
Sundsjöhyttan, se Mokärrshyttan
Sunnanfors, Skinnskatteberg (U) 1622-
Sunnansjö, Grangärde (W) 1627
Sunnanäs, Skog 1684
Surahammar, Sura (U) 1727
Svalderks/Svaldre, Lerbäck (T) 1627-
Svaneholm, By/Svanskog (S) 1694
Svanstein, Övertorneå (BD) 1758
Svanå, Haraker (U) 1655
Svartebo, Hällestad (E) 1652
Svarthyttan [M], Lerbäck (T) 1646
Svarthyttan, Norrbärke (W) 164(0)-
Svartnäs, Svärdsjö (W) 1735
Svartsång, Kroppa (S) 1624-
Svartå, Brattfors (S) 1687
Svartå, Karis (SF) 1639
Svartå, Kvistbro (T) 1658-
Svartå älv, Grythyttan (T) 1648-
Svensboda Hovmanstorp [M], Viker (T) 1641
Svenshult [M], Habo (R) 1798
Svenshyttan, Hidinge (T) 1676
Svenstorp, Ölme (S) 1637-
Sverkesta, Fellingsbro (T) 164(2)-
Svärdshammaren, Vårdinge (AB) 1764
Svärta = Norshammar [M], Svärta (D) 1646-
Sång [M], Hällefors (T) 1641-
Sång, N Råda (S) 1675
Säby, Frustuna (D) 1793
Sälboda, Gunnarskog (S) 1774
Särsta, Torsåker (X) 1685
Sätra, Hällestad (E) 1644
Sätra, Risinge (E) 1683
Sätra = Fredriksfors, Undenäs (R) 1792
Sävsjöström, Lenhovda (G) 1730-
Söderbo nedre hytta, Söderbärke (W) 1629
Söderbyhyttan, Västervåla (U) 1681-
Söderfors, Söderfors (C) 1676-
Söderhammaren, Månsarp (F) -1672
Söderhörende, se Vallsjö
Sölje, Stavnäs (S) 1798-
Sörfors [M], Attmar (Y) 1790
Sörgovik [H, M], Grangärde (W) 1626
Sörhörende, Västerfärnebo (U) 1639-
Sörål, Västerfärnebo (U) 163(3)-
Taberg = Norrhammar, Månsarp o Byarum (F) 1610
Taxinge [M], Taxinge (AB) 1643
Tegneby, Tegneby (O) 1640-
Teninge, se Sandelsfors
Tibble [M], Lunda (D) 1640-
Tibble [M], Godegård (E) 1679
Tickhyttan [K], Tjällmo (E)
Timanshyttan, Nora (T) 1652
Tingstorp, Ervalla (T)
Tinkarup, Helsingborg (M) 1663
Tjurshult se Eckersholm
Tjällfors [M], Nederkalix (BD) 1794
Tjärnäs, Torsåker (X) 1656
Tobo [M], Tegelsmora (C) 1676
Tolvsbo, Söderbärke (W) 1600
Tolvfors, Valbo (X) 1644
Tolsbohyttan, Tysslinge (T) 1655
Torbergsbo bäckhytta, Norrbärke (W) -1727
Torne, V Torsås (G) 1787
Torneå [M], Övertorneå o Jukkasjärvi (BD) 1772
Torp, Torp 1797
Torpa [M], Mölltorp (R) 1725
Torpskoga, se Skagersholm
Torphyttan [M], Linde (T) 1652
Torphyttan, se Snuggan
Torrskog, Västerlanda (P) 1793
Torsby, Fryksände (S) 1693
Torsby, Värmdö (AB) 1734
Torshälla, se Holm
Torskebäck, Filipstad blg (S) 1632
Toskepshyttan, Vånga blg (E) 1652
Totarp [K], (F) 1779
Tovehult, Gladhammar (H) 1698
Toverum, se Spårbacka
Traneberg [M], Ekshärad (S) 1793
Trehörningen [M], Lerbäck (T) 1670
Trolshovda [M], Tenala (SF) 1689
Trossvattnets hytta, Grythyttan (T) 1672
Trunkarsbo = Hingnors hytta, Söderbärke (W) 1622-
Trummelsberg, Västervåla (U) 1689
Trångfors, Kolbäck (U) 1628-
Tunafors, se Eskilstuna
Tungsjö [M], Ore (W) 1726
Turbo, Hedemora (W) 1629
Tutemo [M], N Råda (S) 1640
Tutemo, Sunnemo (S) 1674
Tvärås hytta, Nora (T) 1663
Tvärås, Karlskoga (T) 1687
Tyfors, Säfsnäs (W) 1790
Tyftingemar [M], Gladhammar (H) 1695
Tykö [M], Bierno (SF) 1686
Tyresjö, Österhaninge (AB) 1636
Tyrsnäs hytta, Torsåker (X) 1724
Tyrstorp [K], Godegård (E) 1649-
Tyskbo, By (W) 1603-
Tyskeper, se Kyllinge
Täckhärads hytta, Norberg (U)
Täkthammaren = N Hammaren, Malma fjärding 1624-
Täpphyttan, Norrbärke (W) -1704
Törne o Husaby 1761
Törnefors, Tving (K) 1742
Uddeholm, N Råda (S) 1662-
Uggelbo, Torsåker (X) 1737
Ugglefors, Skinnskatteberg (U) 1654-
Ulfsbohyttan, Norberg (U)
Ulfsbohyttan [M], St Tuna (W) 1625
Ullaberg [M], Kila (D) 1777
Ulevik [H], Hallsberg (T) 1639-
Ullevi = Dalbo, Kil (T) 1652-
Ullfors, Tierp (C) 1630
Ullnäshyttan o Varnäs, Grythyttan (T) 1633-
Ulriksberg [M], Säfsnäs (W) 1735
Uppbåga = Oppbåga, Fellingsbro (T) 1641
Upperud, Skållerud (P) 1674-
Uppsjö, Österfärnebo (X) 1670-
Uppsala [K], Ed 1671
Urfors, Ovansjö (X) 1758
Urväls 1696
Uskebohyttan, Linde (T) 159(2)-
Utansjö, Högsjö (Y) 1738
Uttersberg, Skinnskatteberg (U) 159(0)-
Vad [H], Söderbärke (W) 1628-
Valbo [M], Valbo (X) 1672-
Valbricka, Hed o Bro (U) 1628-
Valkie [K] under Berga Säteri, (D) 1711
Vall = Hosjö [M], Torsåker (X) 1687
Valla [M], By (W) 165(1)-
Vallsjö = Söderhörende, Karbenning (U) 1766
Valstorpa [H], Hällestad (E) 1653
Valåsen, Karlskoga (T) 163(5)-
Vanebo [H], Norrbärke (W) 1604-
Vappelän [M], Njurunda (Y) 1679
Vasara [M], 1793
Vassgårda, Varnum (S) 1658-
Vasslan [H, M], Järnboås (T) 1652
Vasslehyttan, Linde (T) 161(0)-
Vatebo, By (W) 1612
Vattholma, Lena (C) 1638
Vedevåg, Linde (T) 1638
Vekhyttan, Kvistbro (T) 1670
Wellamsund [M], Värmdö (AB) 1684-
Vellnor, se Åsby
Vesslanda, Tierp (C) 1612-
Vest- stavades dessa i Harmens,
stavningen moderniserad:
Västanberg, Folkärna (W) 1613-
Västanfors, Norberg (U) 1651
Västansjö, Grangärde (W) 1643-
Västansjö hytta, Norrbärke (W) 1727
Västansjö hytta, Folkärna (W) se Åsgarn
Västanå,Viksjö (Y) 1778
Västerby(kil), Färnebo (S) 161(7)-
Västerby [M], Hammar (T) 1663-
Västerby [H], Söderbärke (W) 1625-
Västerdjupdal, Nora (T) 1689
Västerdjupkärrshyttan, Norberg (U) 1689
Västergård, Skinnskatteberg (U) 1689
Västerhästbo Bergsmans hammare, Torsåker (X) 1689-
Västervik [M], St Tuna (W) 1638
Västgötahyttan,?, 1652
Västland, Västland (C) 1676
Vi Bergsmanshammare, Torsåker (X) 1765
Vibberbo [M], Söderbärke (W) 1652-
Viby [K], Harbo (U) 1735
Vibygge, Torsåker (X) 1737
Vifors, Hamrånge (X) 1694
Viggelsboda [M], Valö (C) 1641
Vikhammaren, Husby 1737
Vik [M], Söderbärke (W) 1639-
Vikershyttan [M], Nora (T) 1679
Vikhyttan, Garpenberg (W)
Vikmanshyttan, Hedemora (W) 160(6)-
Viksjö, Hamrånge (X) 1676
Vilkehyttan [K], Tjällmo (E)
Villings, Hidinge (T) 1646
Villingsberg, Knista (T) 1770
Vintsebo se Morgården
Vira, Kulla 1761
Virbo [K], Misterhult (H) 1693
Virtsbo, Ramnäs (U) 1620-
Virå, Kila/Björkvik (D) 1638
Vishulta [K], Godegård (E) 1691-
Visnum, Visnum (S) 1690
Vissboda, Lerbäck (T) 1762-
Vistinge [K], Risinge (E) 1715
Vitlanda, Tösse/Frösberg (P) 1691
Voxna, Voxna (X) 1726
Vrethammaren, Ramsberg T?, jfr Marcus Hinders 1795
Vrångnäs [M], ? 1748
Våladals hytta, Västervåla (U) 1659
Vällnora, se Åsby
Värlingsberg [M], Norberg (U) 1643-
Väsbygge, Hille (X) 1644-
Väst- se Vest-
Ymningshyttan, Tysslinge (T) 1761
Ymrungshyttan, Lekebergslagen ? 1734
Ysunda, Risinge (E) 1640-
Ytterbenning, Garpenberg (W) 1634-
Yxe, Linde (T) 1652
Yxnäs, Värmland/Dalsland ? 1726
Å [H], Lerbäck (T) 1642-
Åboda [H], Hammar (T) 1691
Åboholm, Tiveden ? 1763
Åboholm, se Aspa o Algrena
Åbro [M], Ockelbo (X) 1678-
Åby, Fellingsbro (T) 1642
Åker, Åker (D) 1639
Åkerby, Lövsta (C) 1638
Ålbenning, Färnebo (S) 162(7)-
Ålberga, Kila (D) 1640-
Ålhult, Nykyrka (G) 1643-
Ålhult, S Vi 1757
Ålsbo/Ulfsbo [H], Söderbärke (W) 1639-
Ålhultshyttan, Valbo (X) 1640-
Ålsvärta, Färnebo (S) 1629-
Åmekvarn, Hammar (T) 1689
Åminnefors, Lungsund (S) 1642-
Åmot, Ockelbo (X) 1709-
Åmål, Åmål (P) 1663-
Årberg, Kyrkefalla (R) 1762-1849
Årenbo [H], Norberg (U) -1697
Åryd, Hemmesjö (G) 164(9)-
Årås, S Råda (R) 1685-
Åshyttan, Nora (T) 1652
Åsahulugård [K], Sandseryd (F) 1709
Åsbro [H], Hällestad (E) 1652
Åsby = Vellnor, Knutby (C) 1681-
Åsbygge, Valbo (X)
Åsebro [M], Hällestad (E) -1737
Åsen/Åttersta, Ovansjö (X) 1687
Åsgarn, Folkärna (W)
Åsjöhyttan [H], Karlskoga (T) 1638-
Åskag [H], Kroppa (S) 164(1)-
Åvestbo [M], U-län? 1794
Åvike, Hässjö 1686-
Älgsjöbo [H], Söderbärke (W) 1544-
Älgå, Älgå (S) 1695
Ällholm, Arboga (U) 1692
Älthammar, Söderby (AB) 1624-
Älvbron, Varnum (S) 1656-
Älvhyttan, Viker (T) 1652
Älvkarleby, Älvkarleby (C) 1659-
Älvkarleö, Älvkarleby (C) 1796
Älvsbacka, Nyed (S) 1642-
Älvstorp, Nora (T) -1652
Ängelsberg/Änglikebenning, Västervåla (U) 1663
Ärfhyttan, Nora (T) 1652
Äsperud [M], Lerbäck (T) 161(6)-
Ässböle [M], Hallsberg (T) 1695
Ögärdebo hytta, Norberg blg (U) 1646
Ölby, Fryksände (S) 1693
Öllösa [M], Gryt (D) 163(4)-
Ölmfors hytta, Karlskoga blg (T) 1669-
Ölsboda, Nysund (T) 1660
Ömningshyttan, Kil (T) 1639-
Önshyttan, Filipstad blg (S) 1621-
Örbäck, Norberg (U) 1689
Öremo, S Sandsjö (G) 1742-
Örlingshyttan, Filipstad blg (S) 1692-
Öschebyhyttan, Nora blg (T) 1652
Öskevikshyttan, Nora (T) 1652
Östanbro, Söderhamn (X) 1693
Östanfors, Hed (U) 1618-
Österbo [M], 1762
Österby, Film (C) 1565-
Österby [M], Hällestad (E) 1714
Österbår, Lindesås blg 1647
Österhammar, Fellingsbro (T) 1718
Österlövsta, Österlövsta (C) 1606-
Östermyra, Ilmola (SF) 1798
Öster Strinne, Bjärtrå (Y) 1794
Östra Boar 1766
Överbo [M], Skuttunge (C) 1732
Överum, Lofta (H) 1655
Övre Bada se Bada
Öxnäs, Högsäter (P) 1765