emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 224: | Rad 224: | ||
|- | |- | ||
| '''Kordegn''' || Se >''Degn'' | | '''Kordegn''' || Se >''Degn'' | ||
|- | |||
| '''Kro''' || Även '''krog''' i vissa delar av Danmark: Gästgiveri, värdshus, restaurang eller krog på landet. | |||
|- | |||
| '''Krydsbetjent''' || Tulltjänsteman anställd av Krydstoldvæsenet | |||
|- | |||
| '''Kusine''' || Kusin (kvinnlig) | |||
|- | |||
| '''Kåd''' || [[Torp]] | |||
|- | |||
| '''Kådner''' || [[Torpare]] (Sønderjylland) | |||
|- | |||
| '''Lægd''' || Distrikt för värnpliktiga män, område för utskrivning av soldater. | |||
|- | |||
| '''Lægdsmand''' || Mönsterskrivare | |||
|- | |||
| '''Lægdsruller''' || Mönsterrullor, [[Rulla|rullor]] över (ofta tvångs-) rekryterad militär personal. | |||
|- | |||
| '''Læsekyndighed''' || Läskunnighet | |||
|- | |||
| '''Landetaten''' || Armén | |||
|- | |||
| '''Landgilde''' || [[Avrad]]spenning | |||
|- | |||
| '''Landmand''' || [[Bonde]] | |||
|- | |||
| '''Landmilitsen''' || Militär trupp bestående av värvade bönder och drängar. Motsvarade vårt [[Indelningsverket|indelningsverk]]. | |||
|- | |||
| '''Landsbyskrædder''' || Byskräddare | |||
|- | |||
| '''Laug''' || [[Skrå]] | |||
|- | |||
| '''Lejehusmand''' || [[Husman]] som hyrde sin bostad under begränsad tid. | |||
|- | |||
| '''Lejersmål''' || [[Lägersmål]], utomäktenskaplig sex | |||
|- | |||
| '''Len''' || Motsvarade svenska län, men byttes ut mot amt 1660. Numera finns endast regioner. | |||
|- | |||
| '''Lokkebarn''' || Utomäktenskapligt barn | |||
|- | |||
| '''Løsgængeri''' || Lösdriveri | |||
|- | |- | ||
|} | |} |