emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 300: | Rad 300: | ||
|- | |- | ||
| '''Podemester''' || Trädgårdsmästare | | '''Podemester''' || Trädgårdsmästare | ||
|- | |||
| '''Procurator''' || Jurist, advokat eller sakförare | |||
|- | |||
| '''Quinde''' || Kvinna | |||
|- | |||
|- '''Quindekiøn''' || Kvinnokön | |||
|- | |||
| '''Rækkehuse''' || Radhus | |||
|- | |||
| '''Rode''' || [[Rote]] (skattedistrikt i köpstad) | |||
|- | |||
| '''Rådstue''' || [[Rådhus]] | |||
|- | |||
| '''Rømningsmand''' || Desertör eller rymd ''fæster'' | |||
|- | |||
| '''Selvejergårdmand''' || Självägande [[bonde]] | |||
|- | |||
| '''Skæreri''' || Tillskärarverkstad | |||
|- | |||
| '''Skattemandtalslister''' || Förteckningar över skattepliktiga, motsvarande [[mantalslängd]]er i Sverige. | |||
|- | |||
| '''Skifte''' || Arvsskifte, bodelning | |||
|- | |||
| '''Skifteprotokol''' || [[Bouppteckning]] | |||
|- | |||
| '''Skovbrug''' || Skogsbruk | |||
|- | |||
| '''Skovfoged''' || Skogvaktare | |||
|- | |||
| '''Skovløbere''' || Skogsarbetare | |||
|- | |||
| '''Skudsmål''' || Referens (intyg och betyg, frejdbetyg) | |||
|- | |||
| '''Skudsmålsbog''' || Ett slags motsvarighet till de svenska [[inrikespass]]en, skapat för tjänstefolk där man samlade attester, frejdbetyg och referenser. Lagen krävde att alla som sökte arbete utanför sin födelse-/hemsocken skulle inneha en skudmålsbog. Boken förvarades hos husbonden under anställningen, vilket omöjliggjorde att den anställde lämnade platsen utan lov. Se: >''opholdsbog''. | |||
|- | |||
| '''Slegfred''' || Ogift kvinna som sammanbor med man – enligt dansk lag betraktad som hustru. | |||
|- | |||
| '''Snedker''' || Snickare | |||
|- | |||
| '''Sogn''' || [[Socken]], används också i städerna där de motsvarar svenska [[församling]]ar. | |||
|- | |- | ||
|} | |} |