emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 264: | Rad 264: | ||
|- | |- | ||
| '''Løsgængeri''' || Lösdriveri | | '''Løsgængeri''' || Lösdriveri | ||
|- | |||
| '''Mand (mænd)''' || Man (män) | |||
|- | |||
| '''Ministerialbog''' || [[Ministerialbok|Ministeriallängd]] (kyrkbok, i Sverige uppdelad på födda, vigda och döda, samt andra huvudregister) delades i Danmark upp i en huvudbok som fördes av [[kyrkoherde]]n (se: >hovedministerialbog) samt en >kontraministerialbog som fördes av >''degnen''. | |||
|- | |||
| '''Mølle''' || Kvarn (vandmølle = vattenkvarn, vindmølle = väderkvarn) | |||
|- | |||
| '''Møllepligt''' || Reglerad plikt att mala i överenskommen kvarn. | |||
|- | |||
| '''Nabo''' || Granne | |||
|- | |||
| '''Nevø''' || Bror- eller systerson | |||
|- | |||
| '''Nice''' || Bror- eller systerdotter | |||
|- | |||
| '''Oldeforældre''' || Gammelmor- eller gammelfarföräldrar (t.ex: morfars far, eller farmors mor) | |||
|- | |||
| '''Omgangsfolk''' || [[Fattighjon]] som fick gå runt i gårdarna för att få mat. | |||
|- | |||
| '''Omgangslem''' || Fattighjon som blev omhändertagen av sockenbor i omgångar, dvs mot betalning av fattigväsendet, eller som blev satt på [[fattigstuga]]n. | |||
|- | |||
| '''Onkel''' || Ingift far- eller morbror | |||
|- | |||
| '''Opførsel''' || Uppförande | |||
|- | |||
| '''Opholdsbog''' || Betygsbok som alla utlänningar var tvungna att inneha och som skulle aktualiseras varje gång personen bytte arbete eller flyttade. Närmast att betrakta som en >''skudmålsbog'' för utlänningar. | |||
|- | |||
| '''Opholdsted''' || Uppehållsort, hemvist | |||
|- | |||
| '''Oversøiske''' || Utrikes | |||
|- | |||
| '''Parcellist''' || [[Husman]] (Själland) | |||
|- | |||
| '''Pige''' || Ung ogift kvinna, flicka | |||
|- | |||
| '''Podemester''' || Trädgårdsmästare | |||
|- | |- | ||
|} | |} |