emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) (Skapade sidan med ''''Hjälpreda för släktforskare som forskar i Danmark.''' Här listas språkliga hjälpmedel för släktforskare i Danmark. ==Släktskapsrelationer på danska<ref>[http://w...') |
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 140: | Rad 140: | ||
|- | |- | ||
| '''Gårdfæstere''' || >''Fæstebonde'' med gård som var mellan 3 och 11 tunnland. | | '''Gårdfæstere''' || >''Fæstebonde'' med gård som var mellan 3 och 11 tunnland. | ||
|- | |||
| '''Gårdmand''' || [[Bonde]], lantbrukare, oftast självägande bonde, hemmansägare | |||
|- | |||
| '''Gårdsæde''' || >''Husmand'' med egen jord. | |||
|- | |||
| '''Hæren''' || Armén (hären) | |||
|- | |||
| '''Halvfætter''' || [[Syssling]], nästkusin eller tremänning (manlig). | |||
|- | |||
| '''Halvkusine''' || [[Syssling]], nästkusin eller tremänning (kvinnlig). | |||
|- | |||
| '''Handelsbetjent''' || Expedit (i t.ex. en lanthandel) | |||
|- | |||
| '''Hartkorn''' || ”Hårdkorn” (vete, råg eller korn) det hårda sädesslag vanligen mätt i tunnor, där en tunna hartkorn motsvarar 5 516 m² god jord. | |||
|- | |||
| '''Have''' || Trädgård, kålgård, örtagård, köksträdgård | |||
|- | |||
| '''Herred''' || [[Härad]] | |||
|- | |||
| '''Hestepassere''' || Hästskötare | |||
|- | |||
| '''Hosekrammer''' || [[Gårdfarihandlare]], knalle | |||
|- | |||
| '''Hovbonde''' || Se: >''Fæstebonde'' | |||
|- | |||
| '''Hovedministerialbog''' || [[Kyrkbok]] som fördes av [[kyrkoherde]]n och förvarades hos denne (se >''kontraministerialbog''). Delades ofta upp i flera, t.ex. ''vigda'', ''konfirmerade'', samt ''födda'' och ''döda'', män och kvinnor var för sig. | |||
|- | |||
| '''Hoveri''' || Det arbete ([[dagsverke]]n) som en fæster skulle utföra på det gods han brukade jorden i. | |||
|- | |||
| '''Husfolk''' || Hushållets medlemmar | |||
|- | |- | ||
|} | |} |