emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 336: | Rad 336: | ||
|- | |- | ||
| '''Skattemandtalslister''' || Förteckningar över skattepliktiga, motsvarande [[mantalslängd]]er i Sverige. | | '''Skattemandtalslister''' || Förteckningar över skattepliktiga, motsvarande [[mantalslängd]]er i Sverige. | ||
|- | |||
| '''Skibsdreng''' || (även dæcksdreng, jungmand) [[Skeppsgosse]] | |||
|- | |- | ||
| '''Skifte''' || Arvsskifte, bodelning | | '''Skifte''' || Arvsskifte, bodelning |