emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 170: | Rad 170: | ||
|- | |- | ||
| '''Husfolk''' || Hushållets medlemmar | | '''Husfolk''' || Hushållets medlemmar | ||
|- | |||
| '''Husly''' || Husrum | |||
|- | |||
| '''Husmand''' || [[Husman|Husmän]] var ”torpare” med några få hektar jord (självägd eller arrenderad) utan främmande medhjälpare, eller hantverkare som bodde i ett [[gatehus]]. Husmansståndet uppstod omkring 1800 och växte kraftigt, så att det 1916 fanns över hundratusen hus. Södra Sveriges husmän motsvarade de danska. | |||
|- | |||
| '''Husmanssted''' || Husmansställe | |||
|- | |||
| '''Hyrde''' || Herde (även [[präst]] – kyrko-herde) | |||
|- | |||
| '''Håndværker''' || Hantverkare | |||
|- | |||
| '''Høker''' || [[Hökare]], småhandlare | |||
|- | |||
| '''Inderste''' || [[Inhyseshjon]] | |||
|- | |||
| '''Indsidder''' || Inhyseshjon | |||
|- | |||
| '''Indtaste''' || Registrera, dvs skriva av uppgifter och föra in dem i ett register. | |||
|- | |||
| '''Introduktion''' || [[Kyrktagning]] (introduceret=kyrktagen) | |||
|- | |||
| '''Jæger''' || Jägare | |||
|- | |||
| '''Jernbanearbejdere''' || Järnvägsarbetare, rallare | |||
|- | |||
| '''Jordebog''' || [[Jordebok]] (register över markinnehav) | |||
|- | |||
| '''Jordlod''' || Jordlott, markstycke | |||
|- | |||
| '''Jordløs husmand''' || Husman utan jord | |||
|- | |||
| '''Jyde''' || Jyllänning | |||
|- | |||
| '''Karetmager''' || Vagnmakare, hjulmakare | |||
|- | |||
| Karl || Dräng (arbetskarl) | |||
|- | |||
| Kartofler || Potatis | |||
|- | |||
| Kastellan || Slottsfogde | |||
|- | |||
| Kilde || Källa | |||
|- | |||
| Kobbel || Jordstycke som användes till växelbruk. | |||
|- | |||
| Koffardi || Kofferdi (från lågtyskans kopfardie), handelsfärd, t.ex. kofferdiskepp, kofferdikapten, m.m. | |||
|- | |||
| Koffardiskib || Handelsfartyg | |||
|- | |||
| Kone || Hustru eller kvinna. | |||
|- | |||
| Kontraministerialbog || Fördes av klockaren (degnen) i församlingen, och var en dubblett av den ordinarie kyrkboken. Numera oftast inlämnad till landsarkivet. (Se >hovedministerialbog) | |||
|- | |||
| Kordegn || Se >Degn | |||
|- | |- | ||
|} | |} |