1 544
redigeringar
Viking (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Edis (diskussion | bidrag) |
||
Rad 15: | Rad 15: | ||
==Forskningskällor== | ==Forskningskällor== | ||
{| cellpadding="2" style="float: right; width: 350px; background: #000000; margin-left: 1em; border-spacing: 1px; font-size: 88%;" | |||
| [[Militär indelning]]: || Namn | | colspan="2" style="text-align:center;font-size: 120%; background-color:#808080;" | '''Tillhörigheter''' | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Pastorat]]: || Tidsperiod/Namn för Pastorat | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Kontrakt]]: || Tidsperiod/Namn för Kontrakt | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Kyrklig samfällighet]]: || Tidsperiod/Namn för Kyrklig samfällighet | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Stift]]: || Tidsperiod/Namn för Stift | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Fögderi]]: || Tidsperiod/Namn för Fögderi | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Länsmansdistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Länsmansdistrikt | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Landsfiskalsdistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Landsfiskalsdistrikt | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Polisdistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Polisdistrikt | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Åklagardistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Åklagardistrikt | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Kronofogdedistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Kronofogdedistrikt | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Län]]: || [[Jämtlands län]] | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Härad]]: || Tidsperiod/Namn för Härad | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Tingslag]]: || Tidsperiod/Namn för Tingslag | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Domsaga]]: || Tidsperiod/Namn för Domsaga | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Kommun]]: || Tidsperiod/Namn för Kommun | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Landskap]]: || [[Jämtland]] | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Militär indelning]]: || Tidsperiod/Namn för Militär indelning | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
redigeringar