emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Jojje (diskussion | bidrag) (→Källor) |
||
(16 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
'''Hjälpreda för släktforskare som forskar i Danmark.''' Här listas språkliga hjälpmedel för släktforskare i | '''Hjälpreda för släktforskare som forskar i Danmark.''' Här listas språkliga hjälpmedel för släktforskning i Danmark. Trots att danskan har det mesta gemensamt med svenskan, skiljer sig många ord åt. Här förklaras en del av dem som släktforskare riskerar att stöta på i sin forskning. | ||
==Släktskapsrelationer på danska<ref>[http://www.dis-danmark.dk/sd/i_navne.asp Jeg - min halvfætters næstsøskendebarn.]</ref><ref>[http://www.dis-danmark.dk/forum/read.php?4,117248,117250 Slægtsskabsbetegnelse]</ref>== | ==Släktskapsrelationer på danska<ref>[http://www.dis-danmark.dk/sd/i_navne.asp Jeg - min halvfætters næstsøskendebarn.]</ref><ref>[http://www.dis-danmark.dk/forum/read.php?4,117248,117250 Slægtsskabsbetegnelse]</ref>== | ||
[[Fil:Kinshipdk.png]] | [[Fil:Kinshipdk.png]] | ||
==Räknetal== | |||
Danmark har ett för svenskar komplicerat räknesätt. Man säger inte "trettio, fyrtio, femtio, sextio, osv" utan man räknar i tjog (tjugotal) och halvtjog: | |||
* '''10''' (ti) - tio | |||
* '''20''' (tyve) - tjugo | |||
* '''30''' (tredive) - trettio | |||
* '''40''' (fyrre - en förkortning av ordet ''fyrretyve'') - fyrtio | |||
* '''50''' (halvtres - förkortning av ''halvtredsindstyve'') - halv sextio (ungefär som klockans halv sex - fast "halv tre gånger tjugo") | |||
* '''60''' (tres - förkortning av ''tredsintyve'') - "tre gånger tjugo" | |||
* '''70''' (halvfjerds - förkortning av ''halvfjerdsindstyve'') - halv "fyra gånger tjugo" | |||
* '''80''' (fjerds - förkortning av ''fjerdsindstyve'') - "fyra gånger tjugo" | |||
* '''90''' (halvfems - förkortning av ''halvfemsindstyve'') - halv "fem gånger tjugo" | |||
* '''100''' (fems - förkortning av ''femsindstyve'') - "fem gånger tjugo" | |||
Talet nittiosju (97) blir således "syv og halvfems" och talet sextionio (69) blir "niogtres". | |||
==Ordlista== | ==Ordlista== | ||
Rad 92: | Rad 106: | ||
|- | |- | ||
| '''Erridspenge''' || [[Avrad]]speng, avgift bonde fick erlägga till jordägaren varje år. | | '''Erridspenge''' || [[Avrad]]speng, avgift bonde fick erlägga till jordägaren varje år. | ||
|- | |||
| '''Fælles''' || Gemensam | |||
|- | |- | ||
| '''Fæsteboelsmand''' || >''Fæstebonde'' med gård som var under 3 tunnland. | | '''Fæsteboelsmand''' || >''Fæstebonde'' med gård som var under 3 tunnland. | ||
Rad 153: | Rad 169: | ||
| '''Handelsbetjent''' || Expedit (i t.ex. en lanthandel) | | '''Handelsbetjent''' || Expedit (i t.ex. en lanthandel) | ||
|- | |- | ||
| '''Hartkorn''' || ”Hårdkorn” (vete, råg eller korn) det hårda sädesslag vanligen mätt i tunnor, där en tunna hartkorn motsvarar 5 516 m² god jord. | | '''Hartkorn''' || ”Hårdkorn” (vete, råg eller korn) det hårda sädesslag vanligen mätt i tunnor, där en tunna hartkorn motsvarar 5 516 m² god jord (i runt tal ett ''tunnland''). | ||
|- | |- | ||
| '''Have''' || Trädgård, kålgård, örtagård, köksträdgård | | '''Have''' || Trädgård, kålgård, örtagård, köksträdgård | ||
Rad 170: | Rad 186: | ||
|- | |- | ||
| '''Husfolk''' || Hushållets medlemmar | | '''Husfolk''' || Hushållets medlemmar | ||
|- | |||
| '''Husly''' || Husrum | |||
|- | |||
| '''Husmand''' || [[Husman|Husmän]] var ”torpare” med några få hektar jord (självägd eller arrenderad) utan främmande medhjälpare, eller hantverkare som bodde i ett [[gatehus]]. Husmansståndet uppstod omkring 1800 och växte kraftigt, så att det 1916 fanns över hundratusen hus. Södra Sveriges husmän motsvarade de danska. | |||
|- | |||
| '''Husmanssted''' || Husmansställe | |||
|- | |||
| '''Hyrde''' || Herde (även [[präst]] – kyrko-herde) | |||
|- | |||
| '''Håndværker''' || Hantverkare | |||
|- | |||
| '''Høker''' || [[Hökare]], småhandlare | |||
|- | |||
| '''Inderste''' || [[Inhyseshjon]] | |||
|- | |||
| '''Indsidder''' || Inhyseshjon | |||
|- | |||
| '''Indtaste''' || Registrera, dvs skriva av uppgifter och föra in dem i ett register. | |||
|- | |||
| '''Introduktion''' || [[Kyrktagning]] (introduceret=kyrktagen) | |||
|- | |||
| '''Jæger''' || Jägare | |||
|- | |||
| '''Jernbanearbejdere''' || Järnvägsarbetare, rallare | |||
|- | |||
| '''Jordebog''' || [[Jordebok]] (register över markinnehav) | |||
|- | |||
| '''Jordlod''' || Jordlott, markstycke | |||
|- | |||
| '''Jordløs husmand''' || Husman utan jord | |||
|- | |||
| '''Jyde''' || Jyllänning | |||
|- | |||
| '''Karetmager''' || Vagnmakare, hjulmakare | |||
|- | |||
| '''Karl''' || Dräng (arbetskarl) | |||
|- | |||
| '''Kartofler''' || Potatis | |||
|- | |||
| '''Kastellan''' || Slottsfogde | |||
|- | |||
| '''Kilde''' || [[Källa]] | |||
|- | |||
| '''Kobbel''' || Jordstycke som användes till växelbruk. | |||
|- | |||
| '''Koffardi''' || [[Kofferdi]] (från lågtyskans kopfardie), handelsfärd, t.ex. kofferdiskepp, kofferdikapten, m.m. | |||
|- | |||
| '''Koffardiskib''' || Handelsfartyg | |||
|- | |||
| '''Kone''' || Hustru eller kvinna. | |||
|- | |||
| '''Kontraministerialbog''' || Fördes av [[klockare]]n (degnen) i församlingen, och var en dubblett av den ordinarie kyrkboken. Numera oftast inlämnad till [[landsarkivet]]. (Se >''hovedministerialbog'') | |||
|- | |||
| '''Kordegn''' || Se >''Degn'' | |||
|- | |||
| '''Kro''' || Även '''krog''' i vissa delar av Danmark: Gästgiveri, värdshus, restaurang eller krog på landet. | |||
|- | |||
| '''Krydsbetjent''' || Tulltjänsteman anställd av Krydstoldvæsenet | |||
|- | |||
| '''Kusine''' || Kusin (kvinnlig) | |||
|- | |||
| '''Kåd''' || [[Torp]] | |||
|- | |||
| '''Kådner''' || [[Torpare]] (Sønderjylland) | |||
|- | |||
| '''Lægd''' || Distrikt för värnpliktiga män, område för utskrivning av soldater. | |||
|- | |||
| '''Lægdsmand''' || Mönsterskrivare | |||
|- | |||
| '''Lægdsruller''' || Mönsterrullor, [[Rulla|rullor]] över (ofta tvångs-) rekryterad militär personal. | |||
|- | |||
| '''Læsekyndighed''' || Läskunnighet | |||
|- | |||
| '''Landetaten''' || Armén | |||
|- | |||
| '''Landgilde''' || [[Avrad]]spenning | |||
|- | |||
| '''Landmand''' || [[Bonde]] | |||
|- | |||
| '''Landmilitsen''' || Militär trupp bestående av värvade bönder och drängar. Motsvarade vårt [[Indelningsverket|indelningsverk]]. | |||
|- | |||
| '''Landsbyskrædder''' || Byskräddare | |||
|- | |||
| '''Laug''' || [[Skrå]] | |||
|- | |||
| '''Lejehusmand''' || [[Husman]] som hyrde sin bostad under begränsad tid. | |||
|- | |||
| '''Lejersmål''' || [[Lägersmål]], utomäktenskaplig sex | |||
|- | |||
| '''Len''' || Motsvarade svenska län, men byttes ut mot amt 1660. Numera finns endast regioner. | |||
|- | |||
| '''Lokkebarn''' || Utomäktenskapligt barn | |||
|- | |||
| '''Løsgængeri''' || Lösdriveri | |||
|- | |||
| '''Mand (mænd)''' || Man (män) | |||
|- | |||
| '''Ministerialbog''' || [[Ministerialbok|Ministeriallängd]] (kyrkbok, i Sverige uppdelad på födda, vigda och döda, samt andra huvudregister) delades i Danmark upp i en huvudbok som fördes av [[kyrkoherde]]n (se: >hovedministerialbog) samt en >kontraministerialbog som fördes av >''degnen''. | |||
|- | |||
| '''Mølle''' || Kvarn (vandmølle = vattenkvarn, vindmølle = väderkvarn) | |||
|- | |||
| '''Møllepligt''' || Reglerad plikt att mala i överenskommen kvarn. | |||
|- | |||
| '''Nabo''' || Granne | |||
|- | |||
| '''Nevø''' || Bror- eller systerson | |||
|- | |||
| '''Nice''' || Bror- eller systerdotter | |||
|- | |||
| '''Oldeforældre''' || Gammelmor- eller gammelfarföräldrar (t.ex: morfars far, eller farmors mor) | |||
|- | |||
| '''Omgangsfolk''' || [[Fattighjon]] som fick gå runt i gårdarna för att få mat. | |||
|- | |||
| '''Omgangslem''' || Fattighjon som blev omhändertagen av sockenbor i omgångar, dvs mot betalning av fattigväsendet, eller som blev satt på [[fattigstuga]]n. | |||
|- | |||
| '''Onkel''' || Ingift far- eller morbror | |||
|- | |||
| '''Opførsel''' || Uppförande | |||
|- | |||
| '''Opholdsbog''' || Betygsbok som alla utlänningar var tvungna att inneha och som skulle aktualiseras varje gång personen bytte arbete eller flyttade. Närmast att betrakta som en >''skudmålsbog'' för utlänningar. | |||
|- | |||
| '''Opholdsted''' || Uppehållsort, hemvist | |||
|- | |||
| '''Oversøiske''' || Utrikes | |||
|- | |||
| '''Parcellist''' || [[Husman]] (Själland) | |||
|- | |||
| '''Pige''' || Ung ogift kvinna, flicka | |||
|- | |||
| '''Podemester''' || Trädgårdsmästare | |||
|- | |||
| '''Procurator''' || Jurist, advokat eller sakförare | |||
|- | |||
| '''Quinde''' || Kvinna | |||
|- | |||
|- '''Quindekiøn''' || Kvinnokön | |||
|- | |||
| '''Rækkehuse''' || Radhus | |||
|- | |||
| '''Rode''' || [[Rote]] (skattedistrikt i köpstad) | |||
|- | |||
| '''Rådstue''' || [[Rådhus]] | |||
|- | |||
| '''Rømningsmand''' || Desertör eller rymd ''fæster'' | |||
|- | |||
| '''Selvejergårdmand''' || Självägande [[bonde]] | |||
|- | |||
| '''Skæreri''' || Tillskärarverkstad | |||
|- | |||
| '''Skattemandtalslister''' || Förteckningar över skattepliktiga, motsvarande [[mantalslängd]]er i Sverige. | |||
|- | |||
| '''Skibsdreng''' || (även dæksdreng, jungmand) [[Skeppsgosse]] | |||
|- | |||
| '''Skifte''' || Arvsskifte, bodelning | |||
|- | |||
| '''Skifteprotokol''' || [[Bouppteckning]] | |||
|- | |||
| '''Skovbrug''' || Skogsbruk | |||
|- | |||
| '''Skovfoged''' || Skogvaktare | |||
|- | |||
| '''Skovløbere''' || Skogsarbetare | |||
|- | |||
| '''Skudsmål''' || Referens (intyg och betyg, frejdbetyg) | |||
|- | |||
| '''Skudsmålsbog''' || Ett slags motsvarighet till de svenska [[inrikespass]]en, skapat för tjänstefolk där man samlade attester, frejdbetyg och referenser. Lagen krävde att alla som sökte arbete utanför sin födelse-/hemsocken skulle inneha en skudmålsbog. Boken förvarades hos husbonden under anställningen, vilket omöjliggjorde att den anställde lämnade platsen utan lov. Se: >''opholdsbog''. | |||
|- | |||
| '''Slegfred''' || Ogift kvinna som sammanbor med man – enligt dansk lag betraktad som hustru. | |||
|- | |||
| '''Snedker''' || Snickare | |||
|- | |||
| '''Sogn''' || [[Socken]], används även i städerna där de motsvarar svenska [[församling]]ar. | |||
|- | |||
| '''Sognefoged''' || [[Kronolänsman]] eller [[fjärdingsman]] (lokal polisman i landsbygden) | |||
|- | |||
| '''Sognepræst''' || [[Kyrkoherde]] | |||
|- | |||
| '''Spækhøker''' || Charkuterist | |||
|- | |||
| '''Statsborgerskab''' || Medborgarskap | |||
|- | |||
| '''Statshusmand''' || Statligt stödda torpare | |||
|- | |||
| '''Stavnsbåndet''' || ”Bundenhet vid torvan”, ett ofrihetstillstånd närmast att jämföra med [[livegenskap]] mellan 1733 och 1788 i Danmark för bönder mellan 14 och 36 år, och först 1800 för resterande bönder. Systemet infördes för att säkerhetsställa manskap åt militären. | |||
|- | |||
| '''Stillingsbetegnelser''' || Yrken | |||
|- | |||
| '''Svend''' || Svenn, [[gesäll]], dräng | |||
|- | |||
| '''Svendebrev''' || [[Gesällbrev]], [[lärling]]ens bekräftelse på att han fått erkännande som gesäll. | |||
|- | |||
| '''Svigerforældre''' || Svärföräldrar | |||
|- | |||
| '''Søetaten''' || Marinen och flottan | |||
|- | |||
| '''Sølimit''' || Distrikt för värnpliktiga [[Båtsman|sjömän]] | |||
|- | |||
| '''Tækkemand''' || Taktäckare | |||
|- | |||
| '''Tante''' || Ingift moster eller faster | |||
|- | |||
| '''Terne''' || Tjänstepiga | |||
|- | |||
| '''Til – og avgangslister''' || Motsvaras av svenska in- och ut[[flyttningslängd]]er. | |||
|- | |||
| '''Tipoldeforældre''' || Mor- eller farföräldrars mor- eller farföräldrar (t.ex: farfars farfar eller mormors farmor) | |||
|- | |||
| '''Tjenestefolk''' || Tjänstefolk | |||
|- | |||
| '''Tjenestekarl''' || [[Dräng]], arbetskarl, tjänare | |||
|- | |||
| '''Tjenestepige''' || [[Piga]], tjänarinna | |||
|- | |||
| '''Toft''' || Jordstycke avskilt från de gemensamma odlingslotterna, ofta kålgård eller husdjursbete. | |||
|- | |||
| '''Trosfæller''' || Trosfränder | |||
|- | |||
| '''Tyende''' || Tjänstefolk | |||
|- | |||
| '''Tøj''' || Kläder | |||
|- | |||
| '''Uægte''' || Oäkta | |||
|- | |||
| '''Udbygger''' || [[Husman]], [[torpare]] | |||
|- | |||
| '''Værge''' || Förmyndare, målsman | |||
|- | |||
| '''Varefoged''' || Person som kallar eller hämtar bönder, m.fl. till [[dagsverke]]n som de är förpliktade till. | |||
|- | |||
| '''Vognmand''' || Åkare, kusk med egen vagn eller åkeriföretag. | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
==Se även== | ==Se även== | ||
* [[Danmark]] | * [[Danmark]] | ||
* [[DIS-Danmark]] | |||
* [[Sammenslutningen af Slægtshistoriske Foreninger]] | |||
* [[Samfundet for Dansk Genealogi og Personalhistorie]] | |||
* [[Dansk Demografisk Database]] | |||
* [[Dansk Data Arkiv]] | |||
* [[Arkivalieronline.dk]] | |||
==Källor== | ==Källor== | ||
<references/> | <references/> | ||
[[Kategori:Släktforskning i Norden]] | |||
[[Kategori:Släktforskning i andra länder]] | [[Kategori:Släktforskning i andra länder]] | ||
[[Kategori:Släktforskarlexikon]] | [[Kategori:Släktforskarlexikon]] | ||
[[Kategori:Ordlistor för släktforskare]] | [[Kategori:Ordlistor för släktforskare]] |