Hjälpsidor:Skapa artikel om församling: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Edis (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Edis (diskussion | bidrag) (Uppdaterad enl mall) |
||
Rad 11: | Rad 11: | ||
| colspan="2" style="text-align:center;font-size: 120%; background-color:#808080;" | '''Tillhörigheter''' | | colspan="2" style="text-align:center;font-size: 120%; background-color:#808080;" | '''Tillhörigheter''' | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Pastorat]]: || Namn | | [[Pastorat]]: || Tidsperiod/Namn för Pastorat | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Kontrakt]]: || Namn | | [[Kontrakt]]: || Tidsperiod/Namn för Kontrakt | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Kyrklig samfällighet]]: || Namn | | [[Kyrklig samfällighet]]: || Tidsperiod/Namn för Kyrklig samfällighet | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Stift]]: || Namn | | [[Stift]]: || Tidsperiod/Namn för Stift | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Fögderi]]: || Namn | | [[Fögderi]]: || Tidsperiod/Namn för Fögderi | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Länsmansdistrikt]]: || Namn | | [[Länsmansdistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Länsmansdistrikt | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Landsfiskalsdistrikt]]: || Namn | | [[Landsfiskalsdistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Landsfiskalsdistrikt | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Polisdistrikt]]: || Namn | | [[Polisdistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Polisdistrikt | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Åklagardistrikt]]: || Namn | | [[Åklagardistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Åklagardistrikt | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Kronofogdedistrikt]]: || Namn | | [[Kronofogdedistrikt]]: || Tidsperiod/Namn för Kronofogdedistrikt | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Län]]: || Namn | | [[Län]]: || Tidsperiod/Namn för Län | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Härad]]: || Namn | | [[Härad]]: || Tidsperiod/Namn för Härad | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Tingslag]]: || Namn | | [[Tingslag]]: || Tidsperiod/Namn för Tingslag | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Domsaga]]: || Namn | | [[Domsaga]]: || Tidsperiod/Namn för Domsaga | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Kommun]]: || Namn | | [[Kommun]]: || Tidsperiod/Namn för Kommun | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Militär indelning]]: || Namn | | [[Landskap]]: || Tidsperiod/Namn för Landskap | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Militär indelning]]: || Tidsperiod/Namn för Militär indelning | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
</pre> | </pre> | ||
:För att lägga till någon information i faktarutan ska man byta ut texten som finns till höger om de två vertikala strecken "<nowiki>||</nowiki>" för var och en av de rutor man vill bidra till. Om man till exempel vill lägga till information om vilket | :För att lägga till någon information i faktarutan ska man byta ut texten som finns till höger om de två vertikala strecken "<nowiki>||</nowiki>" för var och en av de rutor man vill bidra till. Om man till exempel vill lägga till information om vilket stift en församling tillhör ändrar man enligt följande den tionde raden uppifrån i ovanstående kod på dess plats i editeringsfönstret: | ||
<pre> | <pre> | ||
| [[Stift]]: || Uppsala | | [[Stift]]: || Uppsala |