Victor Örnbergs Hederspris: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Minor (diskussion | bidrag) (Lagt till länkar till personartiklar på svenska Wikipedia.) |
||
Rad 6: | Rad 6: | ||
! År !! Pristagare | ! År !! Pristagare | ||
|- | |- | ||
| 1990 || Hans Gillingstam | | 1990 || [http://sv.wikipedia.org/wiki/Hans_Gillingstam Hans Gillingstam] | ||
|- | |- | ||
| 1991 || Sven Bankeström | | 1991 || Sven Bankeström | ||
Rad 18: | Rad 18: | ||
| 1995 || Ullagreta Carlsson | | 1995 || Ullagreta Carlsson | ||
|- | |- | ||
| 1996 || Per Clemensson | | 1996 || [http://sv.wikipedia.org/wiki/Per_Clemensson Per Clemensson] | ||
|- | |- | ||
| 1997 || Sperling Bengtsson | | 1997 || Sperling Bengtsson | ||
Rad 38: | Rad 38: | ||
| 2005 || Martin Pehrson | | 2005 || Martin Pehrson | ||
|- | |- | ||
| 2006 || Elisabeth Thorsell | | 2006 || [http://sv.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_Thorsell Elisabeth Thorsell] | ||
|- | |- | ||
| 2007 || Bo Lindwall | | 2007 || [http://sv.wikipedia.org/wiki/Bo_Lindwall Bo Lindwall] | ||
|- | |- | ||
| 2008 || Olof Cronberg | | 2008 || Olof Cronberg | ||
Rad 46: | Rad 46: | ||
| 2009 || Stig Östensson | | 2009 || Stig Östensson | ||
|- | |- | ||
| 2010 || ''Släktband'' med Gunilla Nordlund & Elisabeth Renström | | 2010 || [http://sv.wikipedia.org/wiki/Sl%C3%A4ktband ''Släktband''] med Gunilla Nordlund & Elisabeth Renström | ||
|- | |- | ||
| 2011 || Urban Sikeborg | | 2011 || [http://sv.wikipedia.org/wiki/Urban_Sikeborg Urban Sikeborg] | ||
|- | |- | ||
| 2012 || | | 2012 || — Ingen utdelning. — | ||
|- | |- | ||
| 2013 || Carl Szabad | | 2013 || [http://sv.wikipedia.org/wiki/Carl_Szabad Carl Szabad] | ||
|- | |- | ||
| 2014 || Elsa Sjödahl | | 2014 || Elsa Sjödahl | ||
|- | |||
| 2015 || [http://sv.wikipedia.org/wiki/H%C3%A5kan_Skogsj%C3%B6 Håkan Skogsjö] | |||
|} | |} | ||