Ingångsport till kategorier: Skillnad mellan sidversioner
Jojje (diskussion | bidrag) (förslag till ikon som inte påminner om wikipedias) |
Jojje (diskussion | bidrag) (bild) |
||
(21 mellanliggande sidversioner av 5 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
Detta är en ingångsport till det hierarkiska kategorisystemet. Härifrån ska du kunna leta dig fram till det temat du är intresserad av genom att välja en kategori och därefter söka vidare i underkategorierna. En artikel kan finnas i flera kategorier samtidigt, så det finns flera möjliga vägar att ta till de artiklar du söker. Om du söker efter ett visst ord är det emellertid bättre att använda sökfunktionen. | |||
{| width="100%" style="margin:1.5em 0; font-weight:bold; text-align:center" | {| width="100%" style="margin:1.5em 0; font-weight:bold; text-align:center" | ||
| width="33%" align="center" | [[Fil: | | width="33%" align="center" | [[Fil:Tricycle.png|80px|länk=Kategori:Släktforskning för nybörjare|Släktforskning för nybörjare]] | ||
| | | align="center" | [[Fil:Lexikon.png|90px|länk=Kategori:Släktforskarlexikon|Släktforskarlexikon]] | ||
| width="33%" align="center" | [[Fil: | | width="33%" align="center" | [[Fil:Gdm.png|70px|länk=Kategori:Organisationer|Organisationer]] | ||
|- | |- | ||
| [[:Kategori:Släktforskning | | [[:Kategori:Släktforskning för nybörjare|Släktforskning för nybörjare]] | ||
| [[:Kategori:Släktforskarlexikon|Släktforskarlexikon]] | | [[:Kategori:Släktforskarlexikon|Släktforskarlexikon]] | ||
| [[:Kategori:Organisationer|Organisationer]] | |||
|- | |- | ||
| colspan="4" | | | colspan="4" | | ||
|- | |- | ||
| align="center" | [[Fil: | | align="center" | [[Fil:Arkiv.jpg|80px|länk=Kategori:Källor, arkiv och bibliotek|Källor, arkiv och bibliotek]] | ||
| align="center" | [[Fil: | | align="center" | [[Fil:Religion.jpg|60px|länk=Kategori:Religiösa inrättningar|Religiösa inrättningar]] | ||
| align="center" | [[Fil: | | align="center" | [[Fil:Palmikon.jpg|100px|länk=Kategori:Släktforskning i andra länder|Släktforskning i andra länder]] | ||
|- | |- | ||
| [[:Kategori: | | [[:Kategori:Källor, arkiv och bibliotek|Källor, arkiv och bibliotek]] | ||
| [[:Kategori: | | [[:Kategori:Religiösa inrättningar|Religiösa inrättningar]] | ||
| [[:Kategori: | | [[:Kategori:Släktforskning i andra länder|Släktforskning i andra länder]] | ||
|- | |- | ||
| colspan="4" | | | colspan="4" | | ||
|- | |- | ||
| align="center" | [[Fil: | | align="center" | [[Fil:Teknik.jpg|90px|länk=Kategori:Teknik för släktforskare|Internet och teknik]] | ||
| align="center" | [[Fil: | | align="center" | [[Fil:Litteratur.png|100px|länk=Kategori:Litteratur|Litteratur]] | ||
| align="center" | [[Fil: | | align="center" | [[Fil:Lilla riksvapnet.png|40px|länk=Kategori:Svensk förvaltning|Svensk förvaltning]] | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [[:Kategori:Teknik för släktforskare|Internet och teknik]] | |||
| [[:Kategori:Litteratur|Litteratur]] | | [[:Kategori:Litteratur|Litteratur]] | ||
| [[:Kategori: | | [[:Kategori:Svensk förvaltning|Svensk förvaltning]] | ||
| [[:Kategori: | |- | ||
| colspan="4" | | |||
|- | |||
| align="center" | | |||
| align="center" | [[Fil:Torchlight help.png|50px|länk=Kategori:Hjälpsidor|Hjälp]] | |||
| align="center" | | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| [[:Kategori:Hjälp|Hjälp]] | |||
| | |||
| | | | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 21 mars 2011 kl. 14.59
Detta är en ingångsport till det hierarkiska kategorisystemet. Härifrån ska du kunna leta dig fram till det temat du är intresserad av genom att välja en kategori och därefter söka vidare i underkategorierna. En artikel kan finnas i flera kategorier samtidigt, så det finns flera möjliga vägar att ta till de artiklar du söker. Om du söker efter ett visst ord är det emellertid bättre att använda sökfunktionen.