Victor Örnbergs Hederspris: Skillnad mellan sidversioner
Ninwik (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Ninwik (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(3 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte) | |||
Rad 20: | Rad 20: | ||
| 1995 || Ullagreta Carlsson | | 1995 || Ullagreta Carlsson | ||
|- | |- | ||
| 1996 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Per_Clemensson Per Clemensson] | | 1996 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Per_Clemensson Per Clemensson] (†) | ||
|- | |- | ||
| 1997 || Sperling Bengtsson (†) | | 1997 || Sperling Bengtsson (†) | ||
Rad 38: | Rad 38: | ||
| 2004 || Thord Bylund (†) | | 2004 || Thord Bylund (†) | ||
|- | |- | ||
| 2005 || Martin Pehrson | | 2005 || Martin Pehrson (†) | ||
|- | |- | ||
| 2006 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_Thorsell Elisabeth Thorsell] | | 2006 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_Thorsell Elisabeth Thorsell] | ||
Rad 56: | Rad 56: | ||
| 2013 || [[Carl Szabad]] (†) | | 2013 || [[Carl Szabad]] (†) | ||
|- | |- | ||
| 2014 || Elsa Sjödahl | | 2014 || Elsa Sjödahl (†) | ||
|- | |- | ||
| 2015 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/H%C3%A5kan_Skogsj%C3%B6 Håkan Skogsjö] | | 2015 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/H%C3%A5kan_Skogsj%C3%B6 Håkan Skogsjö] | ||
Rad 63: | Rad 63: | ||
|- | |- | ||
| 2017 || Peter Olausson | | 2017 || Peter Olausson | ||
|- | |||
| 2018 || Michael Lundholm | |||
|- | |||
| 2019 || Örjan Hedenberg | |||
|- | |||
| 2020 || Ulf Berggren | |||
|- | |||
| 2021 || Olle Elm | |||
|- | |||
| 2022 || Peter Sjölund | |||
|- | |||
| 2023 || Kerstin Jonmyren | |||
|} | |} | ||
== Externa länkar == | == Externa länkar == | ||
* [ | * [https://www.rotter.se/forbundet/utmarkelser-stipendier/victor-ornbergs-hederspris Victor Örnbergs Hederspris] på Rötter | ||
[[Kategori:Släktforskarlexikon]] | [[Kategori:Släktforskarlexikon]] |
Nuvarande version från 12 maj 2023 kl. 07.55
Victor Örnbergs Hederspris är ett pris som varje år sedan 1990 delas ut till en speciellt framstående släktforskare av Victor Örnbergs Minnesfond (instiftad av Sveriges Släktforskarförbund den 29 maj 1988 till minne av släktforskaren Victor Örnberg).
Följande personer har hittills mottagit priset:
År | Pristagare |
---|---|
1990 | Hans Gillingstam (†) |
1991 | Sven Bankeström (†) |
1992 | Pontus Möller (†) |
1993 | Algot Hellbom (†) |
1994 | Nils William Olsson (†) |
1995 | Ullagreta Carlsson |
1996 | Per Clemensson (†) |
1997 | Sperling Bengtsson (†) |
1998 | Teo Sundin (†) & Per Sundin |
1999 | Nils Sundelius (†) |
2000 | Mari-Anne Olsson |
2001 | Bertil Grundström (†) |
2002 | Kjell Lindblom |
2003 | Thea Hälleberg (†) |
2004 | Thord Bylund (†) |
2005 | Martin Pehrson (†) |
2006 | Elisabeth Thorsell |
2007 | Bo Lindwall |
2008 | Olof Cronberg |
2009 | Stig Östensson |
2010 | Släktband med Gunilla Nordlund & Elisabeth Renström |
2011 | Urban Sikeborg |
2012 | — Ingen utdelning. — |
2013 | Carl Szabad (†) |
2014 | Elsa Sjödahl (†) |
2015 | Håkan Skogsjö |
2016 | Anna-Lena Hultman |
2017 | Peter Olausson |
2018 | Michael Lundholm |
2019 | Örjan Hedenberg |
2020 | Ulf Berggren |
2021 | Olle Elm |
2022 | Peter Sjölund |
2023 | Kerstin Jonmyren |
Externa länkar
- Victor Örnbergs Hederspris på Rötter