1 544
redigeringar
Edis (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Edis (diskussion | bidrag) |
||
Rad 24: | Rad 24: | ||
| [[Kyrklig samfällighet]]: || Namn/Tidsperiod för Kyrklig samfällighet<BR>2010- Töreboda | | [[Kyrklig samfällighet]]: || Namn/Tidsperiod för Kyrklig samfällighet<BR>2010- Töreboda | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Stift]]: || Skara | | [[Stift]]: || [[Skara stift|Skara]] | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Fögderi]]: || -1854 Vadsbo<BR>1855-1917 Södra Vadsbo<BR>1918-1946 Mariestad<BR>1946-1966 Töreboda | | [[Fögderi]]: || -1854 Vadsbo<BR>1855-1917 Södra Vadsbo<BR>1918-1946 Mariestad<BR>1946-1966 Töreboda | ||
Rad 47: | Rad 47: | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Kommun]]: || -1951 Halna<BR>1952-1970 Undenäs landskommun<BR>1971 Töreboda kommun | | [[Kommun]]: || -1951 Halna<BR>1952-1970 Undenäs landskommun<BR>1971 Töreboda kommun | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
| [[Landskap]]: || Västergötland | |||
|- style="background: #C0C0C0;" | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Militär indelning]]: || Namn/Tidsperiod för Militär indelning<BR>Lif-Regementets Husar-Corps,Vadsbo Sqvadron, Vadsbo Kompani<BR>Skaraborgs Regemente,Södra Vadsbo Kompani | | [[Militär indelning]]: || Namn/Tidsperiod för Militär indelning<BR>Lif-Regementets Husar-Corps,Vadsbo Sqvadron, Vadsbo Kompani<BR>Skaraborgs Regemente,Södra Vadsbo Kompani |
redigeringar