Victor Örnbergs Hederspris: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Chatho (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(9 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
'''Victor Örnbergs Hederspris''' är ett pris som varje år sedan 1990 delas ut till en speciellt framstående släktforskare av '''Victor Örnbergs Minnesfond''' (instiftad av [[Sveriges Släktforskarförbund]] den 29 maj 1988 till minne av släktforskaren [[Victor Örnberg]]). | '''Victor Örnbergs Hederspris''' är ett pris som varje år sedan 1990 delas ut till en speciellt framstående släktforskare av '''Victor Örnbergs Minnesfond''' (instiftad av [[Sveriges Släktforskarförbund]] den 29 maj 1988 till minne av släktforskaren [[Victor Örnberg]]). | ||
[[Fil:Fondhandling VÖH.gif|höger|Fondhandling rörande Victor Örnbergs Hederspris]] | |||
Följande personer har hittills mottagit priset: | Följande personer har hittills mottagit priset: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! År !! Pristagare | ! År !! Pristagare | ||
|- | |- | ||
| 1990 || [ | | 1990 || [[Hans Gillingstam]] (†) | ||
|- | |- | ||
| 1991 || Sven Bankeström (†) | | 1991 || Sven Bankeström (†) | ||
Rad 12: | Rad 14: | ||
| 1992 || [[Pontus Möller]] (†) | | 1992 || [[Pontus Möller]] (†) | ||
|- | |- | ||
| 1993 || Algot Hellbom | | 1993 || Algot Hellbom (†) | ||
|- | |- | ||
| 1994 || Nils William Olsson | | 1994 || Nils William Olsson (†) | ||
|- | |- | ||
| 1995 || Ullagreta Carlsson | | 1995 || Ullagreta Carlsson | ||
|- | |- | ||
| 1996 || [ | | 1996 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Per_Clemensson Per Clemensson] | ||
|- | |- | ||
| 1997 || Sperling Bengtsson (†) | | 1997 || Sperling Bengtsson (†) | ||
|- | |- | ||
| 1998 || Teo & Per Sundin | | 1998 || Teo Sundin (†) & Per Sundin | ||
|- | |- | ||
| 1999 || Nils Sundelius | | 1999 || Nils Sundelius (†) | ||
|- | |- | ||
| 2000 || Mari-Anne Olsson | | 2000 || Mari-Anne Olsson | ||
|- | |- | ||
| 2001 || Bertil Grundström | | 2001 || Bertil Grundström (†) | ||
|- | |- | ||
| 2002 || Kjell Lindblom | | 2002 || Kjell Lindblom | ||
Rad 38: | Rad 40: | ||
| 2005 || Martin Pehrson | | 2005 || Martin Pehrson | ||
|- | |- | ||
| 2006 || [ | | 2006 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_Thorsell Elisabeth Thorsell] | ||
|- | |- | ||
| 2007 || [ | | 2007 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Bo_Lindwall Bo Lindwall] | ||
|- | |- | ||
| 2008 || Olof Cronberg | | 2008 || Olof Cronberg | ||
Rad 46: | Rad 48: | ||
| 2009 || Stig Östensson | | 2009 || Stig Östensson | ||
|- | |- | ||
| 2010 || [ | | 2010 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Sl%C3%A4ktband ''Släktband''] med Gunilla Nordlund & Elisabeth Renström | ||
|- | |- | ||
| 2011 || [ | | 2011 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/Urban_Sikeborg Urban Sikeborg] | ||
|- | |- | ||
| 2012 || — Ingen utdelning. — | | 2012 || — Ingen utdelning. — | ||
|- | |- | ||
| 2013 || [ | | 2013 || [[Carl Szabad]] (†) | ||
|- | |- | ||
| 2014 || Elsa Sjödahl | | 2014 || Elsa Sjödahl | ||
|- | |- | ||
| 2015 || [ | | 2015 || [https://sv.wikipedia.org/wiki/H%C3%A5kan_Skogsj%C3%B6 Håkan Skogsjö] | ||
|- | |||
| 2016 || Anna-Lena Hultman | |||
|- | |||
| 2017 || Peter Olausson | |||
|- | |||
| 2018 || Michael Lundholm | |||
|} | |} | ||
== Externa länkar == | == Externa länkar == | ||
* [http://www.genealogi.se/ | * [http://www.genealogi.se/utmarkelser/victor-ornberg-priset Victor Örnbergs Hederspris] på Rötters [[Förbundsnytt]] | ||
[[Kategori:Släktforskarlexikon]] | [[Kategori:Släktforskarlexikon]] |
Versionen från 5 september 2018 kl. 10.00
Victor Örnbergs Hederspris är ett pris som varje år sedan 1990 delas ut till en speciellt framstående släktforskare av Victor Örnbergs Minnesfond (instiftad av Sveriges Släktforskarförbund den 29 maj 1988 till minne av släktforskaren Victor Örnberg).
Följande personer har hittills mottagit priset:
År | Pristagare |
---|---|
1990 | Hans Gillingstam (†) |
1991 | Sven Bankeström (†) |
1992 | Pontus Möller (†) |
1993 | Algot Hellbom (†) |
1994 | Nils William Olsson (†) |
1995 | Ullagreta Carlsson |
1996 | Per Clemensson |
1997 | Sperling Bengtsson (†) |
1998 | Teo Sundin (†) & Per Sundin |
1999 | Nils Sundelius (†) |
2000 | Mari-Anne Olsson |
2001 | Bertil Grundström (†) |
2002 | Kjell Lindblom |
2003 | Thea Hälleberg (†) |
2004 | Thord Bylund (†) |
2005 | Martin Pehrson |
2006 | Elisabeth Thorsell |
2007 | Bo Lindwall |
2008 | Olof Cronberg |
2009 | Stig Östensson |
2010 | Släktband med Gunilla Nordlund & Elisabeth Renström |
2011 | Urban Sikeborg |
2012 | — Ingen utdelning. — |
2013 | Carl Szabad (†) |
2014 | Elsa Sjödahl |
2015 | Håkan Skogsjö |
2016 | Anna-Lena Hultman |
2017 | Peter Olausson |
2018 | Michael Lundholm |
Externa länkar
- Victor Örnbergs Hederspris på Rötters Förbundsnytt