emailconfirmed
5 921
redigeringar
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Jojje (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 92: | Rad 92: | ||
|- | |- | ||
| '''Erridspenge''' || [[Avrad]]speng, avgift bonde fick erlägga till jordägaren varje år. | | '''Erridspenge''' || [[Avrad]]speng, avgift bonde fick erlägga till jordägaren varje år. | ||
|- | |||
| '''Fælles''' || Gemensam | |||
|- | |- | ||
| '''Fæsteboelsmand''' || >''Fæstebonde'' med gård som var under 3 tunnland. | | '''Fæsteboelsmand''' || >''Fæstebonde'' med gård som var under 3 tunnland. |