Stift: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Cognatus (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Cognatus (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 1: | Rad 1: | ||
__NOTOC__ | |||
'''Stift''', ''biskopsdöme'', är en administrativ och geografisk indelning inom [kyrkoprovinser i vissa kristna samfund. Det geografiska stiftet leds av en [[biskop]], men i [[romersk-katolska kyrkan]] kan ett stift även vara ett kloster som leds av ett kapitel av munkar och en abbot. | '''Stift''', ''biskopsdöme'', är en administrativ och geografisk indelning inom [kyrkoprovinser i vissa kristna samfund. Det geografiska stiftet leds av en [[biskop]], men i [[romersk-katolska kyrkan]] kan ett stift även vara ett kloster som leds av ett kapitel av munkar och en abbot. | ||
Flera stift tillsammans leds av en [[ärkebiskop]] (och kallas inom den romersk-katolska kyrkan för [[kyrkoprovins]]), vars eget stift kallas ärkestift. Stiften är i sin tur indelade [[kontrakt]], [[pastorat]] och [[församling]]ar, som är den minsta enheten i alla kristna [[Kyrkans organistation|kyrkors organisation]]. En sådan indelning gäller i synnerhet inom romersk-katolska kyrkan och inom de nationella [[lutherska kyrkan|evangelisk-lutherska kyrkor]] som övertog dess roll efter reformationen. Stiftens organisation kan variera mellan olika kristna samfund och olika länder. | Flera stift tillsammans leds av en [[ärkebiskop]] (och kallas inom den romersk-katolska kyrkan för [[kyrkoprovins]]), vars eget stift kallas ärkestift. Stiften är i sin tur indelade [[kontrakt]], [[pastorat]] och [[församling]]ar, som är den minsta enheten i alla kristna [[Kyrkans organistation|kyrkors organisation]]. En sådan indelning gäller i synnerhet inom romersk-katolska kyrkan och inom de nationella [[lutherska kyrkan|evangelisk-lutherska kyrkor]] som övertog dess roll efter reformationen. Stiftens organisation kan variera mellan olika kristna samfund och olika länder. | ||
== Stift i Sverige == | |||
=== Svenska stift genom historien | === Stiftens ledning === | ||
Stiften styrdes av en [[biskop]] (i [[ärkestift]]et en [[ärkebiskop]]) tillsammans med domkapitlet vilket var benämningen på stiftets centrala juridiska och administrativa organ. [[Biskop]]arna samarbetade i kyrkans centrala ledning där [[ärkebiskop]]en i Uppsala gick under beteckningen "primus inter pares", ''den främste bland likar''. I de nya stift som upprättades efter reformationen och som inledningsvis kallades ''superintendentia'' tillsattes en [[superintendent]]. | |||
{{stubbe}} | |||
== Svenska stift genom historien == | |||
[[Fil:Dioceses of Church of Sweden.jpg|mini|Stift i dagens Sverige]] | [[Fil:Dioceses of Church of Sweden.jpg|mini|Stift i dagens Sverige]] | ||
Rad 15: | Rad 22: | ||
|'''Domkyrka''' | |'''Domkyrka''' | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | ||[[Fil:Borgå stift vapen.jpg|25px]] [[Borgå stift]] | ||
| | |1723<ref>I och med att biskopssätet i Viborgs stift år 1723 flyttats till Borgå.</ref> | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[ | | [[Eskilstuna stift]] | ||
|tidigt 1100-tal | |tidigt 1100-tal<ref>1164 slogs Eskilstuna stift ihop med [[Strängnäs stift]].</ref> | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Göteborg stift vapen.jpg|25px]] [[Göteborgs stift]] | |[[Fil:Göteborg stift vapen.jpg|25px]] [[Göteborgs stift]] | ||
Rad 54: | Rad 37: | ||
|Västra [[Västergötland]], [[Halland]], [[Bohuslän]] och sydvästra Dalsland. | |Västra [[Västergötland]], [[Halland]], [[Bohuslän]] och sydvästra Dalsland. | ||
|[[Göteborgs domkyrka]] | |[[Göteborgs domkyrka]] | ||
|- | |||
|[[Fil:Härnösand stift vapen.jpg|25px]] [[Härnösands stift]] | |||
|1647 | |||
|[[Jämtland]], [[Medelpad]], [[Ångermanland]] och [[Härjedalen]] | |||
|[[Härnösands domkyrka]] | |||
|- | |||
| [[Kalmar stift]] | |||
|1603<ref>1915 uppgick Kalmar stift i [[Växjö Stift]].</ref> | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Karlstad stift vapen.jpg|25px]] [[Karlstads stift]] | |[[Fil:Karlstad stift vapen.jpg|25px]] [[Karlstads stift]] | ||
Rad 60: | Rad 53: | ||
|[[Karlstads domkyrka]] | |[[Karlstads domkyrka]] | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:Linköping stift vapen.jpg|25px]] [[Linköpings stift]] | ||
| | |tidigt 1100-tal | ||
|[[ | |[[Östergötland]], norra [[Småland]] | ||
|[[ | |[[Linköpings domkyrka]] | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Luleå stift vapen.jpg|25px]] [[Luleå stift]] | |[[Fil:Luleå stift vapen.jpg|25px]] [[Luleå stift]] | ||
Rad 70: | Rad 63: | ||
|[[Luleå domkyrka]] | |[[Luleå domkyrka]] | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:Lund stift vapen.jpg|25px]] [[Lunds stift]] | ||
| | |1060, 1103<ref>Lund blir Nordens ärkestift och [[primas]] för [[kyrkoprovins]]en Norden (inklusive Sverige), fram till reformationen i Sverige.</ref> | ||
|[[ | |[[Skåne]], [[Blekinge]] | ||
|[[ | |[[Lunds domkyrka]] | ||
|- | |||
| [[Mariestads stift]] | |||
|1580<ref>1646 uppgick Mariestads stift i [[Karlstads stift]].</ref> | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| [[Sigtuna stift]] | |||
|tidigt 1100-tal<ref>På 1130-talet flyttas Sigtuna stift till Gamla Uppsala.</ref> | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|[[Fil:Skara stift vapen.jpg|25px]] [[Skara stift]] | |||
|1070-tal | |||
|Mellersta och norra [[Västergötland]] | |||
|[[Skara domkyrka]] | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Stockholm stift vapen.jpg|25px]] [[Stockholms stift]] | |[[Fil:Stockholm stift vapen.jpg|25px]] [[Stockholms stift]] | ||
Rad 80: | Rad 88: | ||
|[[Storkyrkan]] | |[[Storkyrkan]] | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:Strängnäs stift vapen.jpg|25px]] [[Strängnäs stift]] | ||
| | |tidigt 1100-tal | ||
| | |[[Södermanland]] utom nordöstra delen, [[Närke]] | ||
|[[ | |[[Strängnäs domkyrka]] | ||
|- | |||
|[[Fil:Uppsala stift vapen.jpg|25px]] [[Uppsala ärkestift]] | |||
|1130-talet, 1164<ref>Uppsala blir Sveriges ärkestift.</ref> | |||
|[[Uppland]] utom södra delen, [[Gävleborgs län]] | |||
|[[Uppsala domkyrka]] | |||
|- | |- | ||
| [[Viborgs stift]] | | [[Viborgs stift]] | ||
Rad 90: | Rad 103: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Visby stift vapen.jpg|25px]] [[Visby stift]] | |||
| | |1645 | ||
| | |[[Gotland]], [[Svenska kyrkan i utlandet]] | ||
| | |[[Visby domkyrka|Visby Sankta Maria domkyrka]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | |[[Fil:Västerås stift vapen.jpg|25px]] [[Västerås stift]] | ||
|tidigt 1100-tal | |tidigt 1100-tal | ||
|[[Västmanland]], [[Dalarnas län]] | |||
| | |[[Västerås domkyrka]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | |[[Fil:Växjö stift vapen.jpg|25px]] [[Växjö stift]] | ||
| | |1170-tal | ||
| | |Västra och södra [[Småland]], [[Öland]] | ||
| | |[[Växjö domkyrka]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | |[[Fil:Åbo stift vapen.jpg|25px]] [[Åbo stift]] | ||
| | |sent 1100-tal<ref>I och med slutet på det finska kriget 1809 upphör Åbo Stift att tillhöra den Svenska kyrkan.</ref> | ||
| | |||
| | | | ||
|[[Åbo domkyrka]] | |||
|} | |} | ||
==Fotnoter== | ==Fotnoter== | ||
<references/> | <references/> |