1 344
redigeringar
Cognatus (diskussion | bidrag) |
Cognatus (diskussion | bidrag) |
||
Rad 92: | Rad 92: | ||
||[[Fil:Borgå stift vapen.jpg|25px]] [[Borgå stift]] | ||[[Fil:Borgå stift vapen.jpg|25px]] [[Borgå stift]] | ||
|1723<ref>I och med att biskopssätet i Viborgs stift år 1723 flyttats till Borgå</ref> | |1723<ref>I och med att biskopssätet i Viborgs stift år 1723 flyttats till Borgå</ref> | ||
| | |||
| | |||
|- | |||
| [[Eskilstuna stift]] | |||
|tidigt 1100-tal<ref>1164 slogs Eskilstuna stift ihop med [[Strängnäs stift]]</ref> | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| [[Sigtuna stift]] | |||
|tidigt 1100-tal<ref>På 1130-talet flyttas Sigtuna stift till Gamla Uppsala</ref> | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| [[Kalmar stift]] | |||
|1603<ref>1915 uppgick Kalmar stift i [[Växjö Stift]]</ref> | |||
| | | | ||
| | | |