Stift: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Cognatus (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Cognatus (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 107: | Rad 107: | ||
| [[Kalmar stift]] | | [[Kalmar stift]] | ||
|1603<ref>1915 uppgick Kalmar stift i [[Växjö Stift]].</ref> | |1603<ref>1915 uppgick Kalmar stift i [[Växjö Stift]].</ref> | ||
| | |||
| | |||
|- | |||
| [[Mariestads stift]] | |||
|1580<ref>1646 uppgick Mariestads stift i [[Karlstads stift]].</ref> | |||
| | | | ||
| | | |