1 344
redigeringar
Cognatus (diskussion | bidrag) m (Komplettering av faktarutan) |
Cognatus (diskussion | bidrag) (putsat på faktarutans utseende) |
||
Rad 17: | Rad 17: | ||
==Forskningskällor== | ==Forskningskällor== | ||
{| cellpadding="2" style="float: right; width: | {| cellpadding="2" style="float: right; width: 350px; background: #000000; margin-left: 1em; border-spacing: 1px; font-size: 88%;" | ||
| | | colspan="2" style="text-align:center;font-size: 120%; background-color:#808080;" | '''Tillhörigheter''' | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
|- style="background: # | |||
| [[Pastorat]]: || Namn/Tidsperiod för Pastorat | | [[Pastorat]]: || Namn/Tidsperiod för Pastorat | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Kontrakt]]: || Namn/Tidsperiod för Kontrakt | | [[Kontrakt]]: || Namn/Tidsperiod för Kontrakt | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Kyrklig samfällighet]]: || Namn/Tidsperiod för Kyrklig samfällighet | | [[Kyrklig samfällighet]]: || Namn/Tidsperiod för Kyrklig samfällighet | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Stift]]: || Namn/Tidsperiod för Stift | | [[Stift]]: || Namn/Tidsperiod för Stift | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Fögderi]]: || Namn/Tidsperiod för Fögderi | | [[Fögderi]]: || Namn/Tidsperiod för Fögderi | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Länsmansdistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Länsmansdistrikt | | [[Länsmansdistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Länsmansdistrikt | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Landsfiskalsdistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Landsfiskalsdistrikt | | [[Landsfiskalsdistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Landsfiskalsdistrikt | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Polisdistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Polisdistrikt | | [[Polisdistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Polisdistrikt | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Åklagardistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Åklagardistrikt | | [[Åklagardistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Åklagardistrikt | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Kronofogdedistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Kronofogdedistrikt | | [[Kronofogdedistrikt]]: || Namn/Tidsperiod för Kronofogdedistrikt | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Län]]: || Namn/Tidsperiod för Län | | [[Län]]: || Namn/Tidsperiod för Län | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Härad]]: || Namn/Tidsperiod för Härad | | [[Härad]]: || Namn/Tidsperiod för Härad | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Tingslag]]: || Namn/Tidsperiod för Tingslag | | [[Tingslag]]: || Namn/Tidsperiod för Tingslag | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Domsaga]]: || Namn/Tidsperiod för Domsaga | | [[Domsaga]]: || Namn/Tidsperiod för Domsaga | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Kommun]]: || Namn/Tidsperiod för Kommun | | [[Kommun]]: || Namn/Tidsperiod för Kommun | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Militär indelning]]: || Namn/Tidsperiod för Militär indelning | | [[Militär indelning]]: || Namn/Tidsperiod för Militär indelning | ||
|- | |- |