1 344
redigeringar
Cognatus (diskussion | bidrag) |
Cognatus (diskussion | bidrag) |
||
Rad 47: | Rad 47: | ||
==Forskningskällor== | ==Forskningskällor== | ||
{| cellpadding="2" style="float: right; width: | {| cellpadding="2" style="float: right; width: 350px; background: #000000; margin-left: 1em; border-spacing: 1px; font-size: 88%;" | ||
| | | colspan="2" style="text-align:center;font-size: 120%; background-color:#808080;" | '''Tillhörigheter''' | ||
|- style="background: #C0C0C0;" | |||
|- style="background: # | |||
| [[Pastorat]]: || -1961 Vänge och Läby<BR>1962- Vänge, Läby, Järlåsa, Skogs-Tibble och Åland | | [[Pastorat]]: || -1961 Vänge och Läby<BR>1962- Vänge, Läby, Järlåsa, Skogs-Tibble och Åland | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Kontrakt]]: || -1928 Ulleråker<BR>1928-1961 Ulleråker och Norunda<BR>1962- Norunda<BR>1989- Norunda | | [[Kontrakt]]: || -1928 Ulleråker<BR>1928-1961 Ulleråker och Norunda<BR>1962- Norunda<BR>1989- Norunda | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Kyrklig samfällighet]]: || - | | [[Kyrklig samfällighet]]: || - | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Stift]]: || Uppsala ärkestift<BR>1989- Uppsala | | [[Stift]]: || Uppsala ärkestift<BR>1989- Uppsala | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Fögderi]]: || 1720-1878 Tredje<BR>1879-1885 Andra<BR>1886-1917 Uppsala läns mellersta<BR>1918-1966 Tiunda<BR>1967- Uppsala | | [[Fögderi]]: || 1720-1878 Tredje<BR>1879-1885 Andra<BR>1886-1917 Uppsala läns mellersta<BR>1918-1966 Tiunda<BR>1967- Uppsala | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Länsmansdistrikt]]: || -1917 Ulleråkers härad | | [[Länsmansdistrikt]]: || -1917 Ulleråkers härad | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Landsfiskalsdistrikt]]: || 1918-1959 Ulleråker<BR>1960-1964 Tiunda | | [[Landsfiskalsdistrikt]]: || 1918-1959 Ulleråker<BR>1960-1964 Tiunda | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Polisdistrikt]]: || 1965- Uppsala | | [[Polisdistrikt]]: || 1965- Uppsala | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Åklagardistrikt]]: || 1965- Uppsala | | [[Åklagardistrikt]]: || 1965- Uppsala | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Kronofogdedistrikt]]: || 1965- Uppsala | | [[Kronofogdedistrikt]]: || 1965- Uppsala | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Län]]: || 1634- Uppsala | | [[Län]]: || 1634- Uppsala | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Härad]]: || Ulleråker | | [[Härad]]: || Ulleråker | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Tingslag]]: || -1903 Ulleråkers härad<BR>1904-1970 Tiunda | | [[Tingslag]]: || -1903 Ulleråkers härad<BR>1904-1970 Tiunda | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Domsaga]]: || 1680-1714 se Balingsta<BR>1715-1926 Uppsala läns mellersta<BR>1927-1970 Uppsala läns södra<BR>1971- Uppsala | | [[Domsaga]]: || 1680-1714 se Balingsta<BR>1715-1926 Uppsala läns mellersta<BR>1927-1970 Uppsala läns södra<BR>1971- Uppsala | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Kommun]]: || 1863-1951 Vänge<BR>1952-1970 Norra Hagunda<BR>1971- Uppsala | | [[Kommun]]: || 1863-1951 Vänge<BR>1952-1970 Norra Hagunda<BR>1971- Uppsala | ||
|- style="background: # | |- style="background: #C0C0C0;" | ||
| [[Militär indelning]]: || <small>LIF-REGEMENTETS DRAGON-CORPS Upsala Sqvadron,<BR>Norra Uplands Kompani UPLANDS REGEMENTE,<BR>Upsala Kompani Extra Soldat-Roteringen UPPLANDS REGEMENTE,<BR>Bälinge (Uppsala) kompani,<BR> | | [[Militär indelning]]: || <small>LIF-REGEMENTETS DRAGON-CORPS Upsala Sqvadron,<BR>Norra Uplands Kompani UPLANDS REGEMENTE,<BR>Upsala Kompani Extra Soldat-Roteringen UPPLANDS REGEMENTE,<BR>Bälinge (Uppsala) kompani,<BR> | ||
-1791 LIVREGEMENTET T HÄST, Norra Upplands kompani,<BR> | -1791 LIVREGEMENTET T HÄST, Norra Upplands kompani,<BR> |