Umeå 2016: Skillnad mellan sidversioner
Chatho (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Chatho (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 97: | Rad 97: | ||
'''Årets släktbok:''' Sanning, skröna och muntlig tradition av Gunnar Dahl, nominerad av Hallands Släktforskarförening & Doroteaborna - 1935 utgiven av Lappmarkens Släkt- och bygdeforskare, nominerad av Lyckselebygdens släktforskarförening. | '''Årets släktbok:''' Sanning, skröna och muntlig tradition av Gunnar Dahl, nominerad av Hallands Släktforskarförening & Doroteaborna - 1935 utgiven av Lappmarkens Släkt- och bygdeforskare, nominerad av Lyckselebygdens släktforskarförening. | ||
''' | '''Hedersdiplom:''' Robert Hammarstedt, Ingalena Marthin, Lars-Olof Nordesjö & Guy Persson. | ||
''' | '''Genealogisk Ungdoms stipendium:''' Styrelsen för GU-fonden har beslutat tilldela Donald Freij, nominerad av Föreningen DIS, stipendium om 5 000 kr. | ||
Nuvarande version från 16 augusti 2018 kl. 13.12
Släktforskardagarna 2016 hölls i Umeå den 20-21 augusti och arrangerades av Södra Västerbottens Släktforskare i samarbete med Nolia AB, med stöd av Sveriges Släktforskarförbund.
Tema: Fjällen, skogarna, älvarna och människorna
Riksstämma
Dag: Fredagen den 19 augusti 2018 Tid: kl. 16:00 Plats: Nolia, Signalvägen 3, Umeå.
Film från stämman: Se filmen här!
Föreläsningar:
Pia Johansson - Är vi våra gener, eller är det för sent att ändra sig?
Tom Juslin - Om släkten Sursill och annan migration över Kvarken
Karin Edvall - Hack i häl på farfar och morfar, och några ord om glasblåsarens hemlighet
Karin Borgkvist Ljung - ”Gråt gärna litet, det skadar ej, men förtvifla icke”
Lennart Öhman och Bengt Martinsson - Spanska sjukan i Arvidsjaur och Arjeplog
Håkan Sjöberg - Häxprocesserna i Ådalen
Thomas Fürth - Flyktingar i släkten på 1930-talet och vid krigsslutet 1945 - vad en kombination av svenska och utländska källor kan berätta
Gunilla Nordlund - Släktband - en god historielektion som bygger på vanliga människoöden
Tom Juslin - Om släkten Sursill och annan migration över Kvarken
Ingvar Svanberg - Hur jag fann en samisk befolkning i Mellansverige
Elisabeth Engberg - Släktforskning med ett samiskt perspektiv
Kristin Mikalsen - Utvandringen över Trondheim
Christian Arnet och Staffan Gerlöw - Kulturarv i mobilen på ett lekfullt sätt - från ax till limpa
Kjell-Åke Hermansson - Det norrländska industridramat
Per Axelsson - "Ett praktfullt stycke svenskt frågeformulär" - den svenska folkräkningen 1930
Anders Nordström - Riksarkivet och det ökade intresset för digitaliserad arkivinformation
Niklas Hertzman - ArkivDigital och nya möjligheter
Maud Wedin - Skogsfinnarnas kolonisation i Norrland - en spännande resa genom 400 år
Fredrik Olsson Spjut - Järnhanteringens historia - produktion, lokalisering och förändring
Bo R Holmberg - Brott och oknytt i skogen
Peter Sjölund - Släktforska med DNA - livet efter topsningen
Jan Samuelson - Baptisterna i Hallen på 1860-talet
Claes Westling - Mindre kända källor för släktforskare
Anna-Karin Westerlund - Barnmorskornas roll i samhället
Robert Eckeryd - Acceptans eller utstötning? Ogifta mödrar i Ångermanland 1860-1930
Gudrun Norstedt - Lappskattelanden och deras innehavare
Arja Rantanen - Källor för genealogisk forskning i de finländska arkiven
Fredrik Elgh - Fredrik Elgh berättar om Pehr Stenberg och hans levernesbeskrivning, en unik inblick i livet runt sekelskiftet 1800
Erik Nydahl - Bolagsarkiven och människorna
Maria Press - Släktforskning i norska källor
Lördagsbankett
Plats: Scandic Plaza Umeå Tid: 19:00 Pris: 360 kr
Meny
Förrätt: Löjromstoast med Kalixlöjrom, smörstekt toast, crème fraiche och rödlök.
Varmrätt: Biff med bearnaisesås, sparris, rostade körsbärstomater och rostad potatis.
Efterrätt: Pannacotta med rårörda hjortron samt kaffe.
Prisvinnare
Victor Örnbergs hederspris: Anna-Lena Hultman, som nominerats av Borås Släktforskare.
Årets Eldsjäl: Björn Johansson, nominerad av Föreningen DIS.
Årets släktbok: Sanning, skröna och muntlig tradition av Gunnar Dahl, nominerad av Hallands Släktforskarförening & Doroteaborna - 1935 utgiven av Lappmarkens Släkt- och bygdeforskare, nominerad av Lyckselebygdens släktforskarförening.
Hedersdiplom: Robert Hammarstedt, Ingalena Marthin, Lars-Olof Nordesjö & Guy Persson.
Genealogisk Ungdoms stipendium: Styrelsen för GU-fonden har beslutat tilldela Donald Freij, nominerad av Föreningen DIS, stipendium om 5 000 kr.