Släktforskningens Dag: Skillnad mellan sidversioner
Jojje (diskussion | bidrag) (kompletterande text) |
Ninwik (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(8 mellanliggande sidversioner av 4 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Fil:Släktforskningens dag.JPG| | [[Fil:Släktforskningens dag.JPG|250px|thumb|right|Släktforskningens dag i Haparanda 2009]] | ||
'''Släktforskningens Dag''' inträffar varje år den tredje lördagen i | '''Släktforskningens Dag''' inträffar varje år '''''den tredje lördagen i januari (fr.o.m 2018)'''''. Då håller [[Sveriges Släktforskarförbund]] och dess medlemsföreningar, hembygdsföreningar, arkiv och bibliotek öppna hus och andra aktiviteter för släktforskningsintresserade. | ||
Släktforskarrörelsen hoppas att Släktforskningens Dag ska platsa i almanackan, till vilket den blivit föreslagen. | ===Historik=== | ||
Förslaget att hålla ett gemensamt riksomfattande släktforskararrangemang under en och samma dag varje år kom från [[StorStockholms Genealogiska Förening]] (SSGF) redan inför Sveriges Släktforskarförbunds riksstämma på [[Släktforskardagarna]] i Östersund år 2004, där förslaget antogs. Det dröjde dock ända till den 18 mars 2006 innan den första Släktforskningens Dag genomfördes i föreningslokaler, köpcentra, bibliotek och arkiv runt hela Sverige. Sedan dess har dagen etablerat sig som en tradition. Släktforskarrörelsen hoppas att Släktforskningens Dag ska platsa i den svenska almanackan, till vilket den blivit föreslagen. | |||
=== | ===Teman=== | ||
{| class="wikitable" cellpadding="10" | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2018 | |||
|Arkiv | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2017 | |||
|Sjöfolk | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2016 | |||
|DNA | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2015 | |||
|Norden | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2014 | |||
|Porträttet i släktforskningen | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2013 | |||
|Soldaten i släkten - till fots, till häst, till sjöss | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2012 | |||
|Släktforskning då, nu och i framtiden | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2011 | |||
|Fotot kan vara nyckeln till din släkt | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2010 | |||
|Vet du vem du är? | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2009 | |||
|Vad heter din gammelmormor? | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2008 | |||
| | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2007 | |||
| | |||
|- | |||
| style="padding:10px;"|2006 | |||
| | |||
|} | |||
==Externa länkar== | ==Externa länkar== | ||
* [http://www.genealogi.se/ | * [http://www.genealogi.se/verksamhet/slaektforskningens-dag Rötters hemsida om ''Släktforskningens dag''] | ||
==Källor== | ==Källor== |
Nuvarande version från 8 mars 2018 kl. 13.55
Släktforskningens Dag inträffar varje år den tredje lördagen i januari (fr.o.m 2018). Då håller Sveriges Släktforskarförbund och dess medlemsföreningar, hembygdsföreningar, arkiv och bibliotek öppna hus och andra aktiviteter för släktforskningsintresserade.
Historik
Förslaget att hålla ett gemensamt riksomfattande släktforskararrangemang under en och samma dag varje år kom från StorStockholms Genealogiska Förening (SSGF) redan inför Sveriges Släktforskarförbunds riksstämma på Släktforskardagarna i Östersund år 2004, där förslaget antogs. Det dröjde dock ända till den 18 mars 2006 innan den första Släktforskningens Dag genomfördes i föreningslokaler, köpcentra, bibliotek och arkiv runt hela Sverige. Sedan dess har dagen etablerat sig som en tradition. Släktforskarrörelsen hoppas att Släktforskningens Dag ska platsa i den svenska almanackan, till vilket den blivit föreslagen.
Teman
2018 | Arkiv |
2017 | Sjöfolk |
2016 | DNA |
2015 | Norden |
2014 | Porträttet i släktforskningen |
2013 | Soldaten i släkten - till fots, till häst, till sjöss |
2012 | Släktforskning då, nu och i framtiden |
2011 | Fotot kan vara nyckeln till din släkt |
2010 | Vet du vem du är? |
2009 | Vad heter din gammelmormor? |
2008 | |
2007 | |
2006 |
Externa länkar
Källor
- Rötter
- Släkthistoriskt Forum nr.2 - 2006, s.1-11